Konut Kredisi Destek Paketi Sektör Tarafından Değerlendirildi

Yatırımlar için açılım başlatacağı düşünülüyor.
Konut Kredisi Destek Paketi Sektör Tarafından Değerlendirildi

“Paket, orta gelirli kitleye hitap eden yatırımlar için açılım başlatacak”

 

“İlk çeyreği yüzde 50’leri aşan satış oranıyla kapatan sektörümüz için yılın 2’nci çeyreği, koronovirüs nedeniyle zorlu bir sürece girmişti. Yatırımcıların bu zorlu dönemde yatırımlarını ötelemeyi tercih etmesi, olağan bir durum haline gelmişti. Haziran itibariyle normalleşme yönünde atılan adımların kısa sürede karşılığını alacağımıza inancımız tam. Bu süreçte hükümetimizin açıkladığı son destek paketi ile biz gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileriyle yatırımcıları çok önemli bir fırsat sunulmuş oldu. İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, hükümetimizden bir destek beklentisi içerisindeydik. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan paket, sunduğu 0,64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile avantajıyla satışlarda hareketlilik yaratacak. Sektörümüzde yine benzeri görülmemiş imkânlarla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu sayede haziran itibariyle bir toparlanma dönemi başlayacak. Paket, sektörümüzde orta gelirli bir kitleyi hedef alan projelerin geliştirilmesi yönünde önemli bir açılım başlatacak. Bu sürecin yansımaları, yılın 3’üncü çeyreğinde hissedilecek.  Öte yandan destek paketini, gayrimenkul ve inşaat sektöründe de satışın yanı sıra yeni yatırımların habercisi olarak görmeliyiz. Koronovirüs sürecinin ardından yeni konut yatırımlarında; geniş, balkonlu, bahçeli, yoğun yeşil alanlı yapıların ağırlığını hissedeceğiz. Daha çok üst gelir grubunu hedef alan bu tür yatırımlar, yeni dönemde orta gelir grubuna da hitap eden bir nitelik kazanacak.”

 

 

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:

 

“Paket sadece iyileştirme değil, yapısal değişim yaratacak” 

“Koronavirüs nedeniyle hız kaybeden satışların yeniden artışa geçmesi için sektör oyuncuları olarak olağanüstü bir çaba içerisindeydik. Çabalarımızın karşılığını alma noktasında hükümetimizin sunduğu destek paketini büyük bir mutlulukla karşıladık. Bu güne kadar her dönemde sunulan destek paketleri, satışların artırılmasında çok büyük bir rol oynadı. Koronavirüsün yarattığı sancılı dönemin ortadan kaldırılması yönünde atılan bu adım, sadece bir iyileştirme yaratmayacak aynı zamanda sektörümüzde yapısal bir değişim yaratacak. Orta gelirli yatırımcıları ev sahibi yapmayı amaçlayan 0,64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme kolaylığı sunan paket ile birlikte konut geliştiriciler de planlanan yatırımlarını bu ölçekte yeniden değerlendirecekler. Yeni yatırımların çıkış noktası, pandemi nedeniyle oluşan yeni ihtiyaçlar, müstakil yaşam dalgası olacak. Konut geliştiricileri, daha çok yeşil alana sahip, izole yaşam sunan projeler geliştirme yolunda ilerleyecekler. Destek paketiyle birlikte değerlendirdiğimizde, yeni konut yatırımlarında orta gelirli yatırımcılar ana hedef kitle olacak. Paketin etkilerini yakın vadede bir toparlanma ve satışlarda hareketlilik, uzun vadede ise orta gelirli yatırımcıyı hedef alan yeni projeler olarak göreceğiz. Konuta erişim ve satın alma eğilimi kolaylaştıkça sektörümüzdeki yapısal değişim daha da belirginleşecek.”

 

 

 

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı

 

“İzole dönem, yerini hareketli döneme bırakacak”

 

“Koronavirüsün nedeniyle yaşamımız gibi sektörümüzde izole bir dönem içine girmişti. Bu durum, konut geliştiriciler ve yatırımcılar açısından planlanan yatırımları ötelemeyi zorunlu kılmıştı. Hükümetimizin gayrimenkul ve inşaat sektörüne kazandırdığı yeni destek paketi ile bu izole dönem, yerini satışların hız kazandığı, planlanan yatırımların masaya yatırıldığı hareketli bir döneme bırakacak. Yılın 2’inci çeyreğinde yaşanan belirsizlik ortamı karşısında bekleme pozisyonuna geçen yatırımcılar, alım yönlü harekete geçecek. Hükümetimizin orta gelir grubunu hedef alan destek paketi, koronovirüs nedeniyle satışlarda yaşanan gerilemeler karşısında bir panzehir etkisi yaratacak. Öte yandan sektörümüzde son dönemde yapılan projelerde üst gelir grubunu hedef alan yatırımlar ağırlık kazanmaya başlamıştı. Paketin sunduğu 0,64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme fırsatıyla konut geliştiriciler açısından yeni bir yatırım atağı başlatacak. Yeni projelerde daha çok orta gelir grubunu hedef alan yatırımlar boy gösterecek. Dolayısıyla paket sadece bu sürecin en az hasarla atlatılmasına değil yeni yatırımların beklentiyle örtüşen bir şekilde yeniden tanımlanmasına vesile olacak. Önümüzdeki dönemde normalleşmeye dönük adımlar hız kazandıkça, paketin kazanımları da artacak.”

 

 

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Paket, sektörümüzde yeni bir yatırım iklimi yaratacak”

 “Gayrimenkul ve inşaat sektörü, koronavirüsten en son etkilenen sektörlerden biri olarak zorlu bir döneme girmişti. Türkiye’nin dünyadaki vitrinine değer katan ve sadece yerli değil yabancı yatırımcılar açısından en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülen sektörümüzün bu süreci en az hasarla atlatabilmesi için bir destek paketi beklentisi içerisindeydik. Hükümetimizin açıkladığı yatırımcının alım gücünü kolaylaştıran, düşük faizli bu destek paketiyle hızlı bir toparlanma dönemine gireceğimizi düşünüyoruz. Paket, normalleşmeye dönük atılan adımlarla paralel olarak sektörümüzde yeni bir yatırım iklimi yaratacak. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan, yüzde 0,64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme fırsatı sunan paketle, yatırımcılar ötelenen yatırımlarını hayata geçirecekler. Bu kapsamda 100 bin TL kredi çeken bir yatırımcı, bunun geri ödemesini, 15 yılda yaklaşık 170 bin TL olarak yapacak. Yatırım yapmak isteyen ancak ödeme konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünen bir kitleyi de harekete geçirecek. Bugüne kadar her koşulda, ödeme kolaylığı sağlayan, düşük faizli destekler satışlarda önemli hareketlilik sağladı. Sektörümüzde zor günlerin ilacı oldu. Konut geliştiriciler açısından da yeni yatırımların habercisi oldu. Paketle birlikte oluşacak bu yatırım ikliminde hem yatırımcılar hem de konut geliştiriciler kazançlı çıkacak. Bu sürecin karşılığını önümüzdeki ay satışlarda hissedilir biçimde alacağız.”


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48