25 Bin Hektar 2B Alanı Satışa Hazır

Antalya’da 25 bin hektarlık 2B alanının tespit ve güncellemesi tamamlandı. Yaklaşık 5 bin hektarlık alandaki çalışmalar ise devam ediyor.
25 Bin Hektar 2B Alanı Satışa Hazır

Antalya Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Necmi Akkoca, orman vasfını kaybetmiş arazilerle ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. Akkoca, “2B ile ilgili tespit ve güncelleme çalışmalarını 4-5 ay içinde tamamen sonlandıracağız.” dedi.

Türkiye’de en fazla 2B alanına sahip olan Antalya’da, 25 bin hektarlık alanın tespit ve güncelleme çalışmaları tamamlanarak satışa hazır hale getirildi. Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü tarafından Milli Emlak’a devredilen arazilerin satışı, yasanın çıkmasının ardından başlayacak.    

Antalya Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Necmi Akkoca, 25 bin 528 hektar alana tekabül eden 71 bin 795 adet 2B parselinin tespit ve güncellemesini yaparak, tapusunu Milli Emlak’a devrettiklerini kaydetti. Çalışmaları, orman teşkilatıyla ortak yürüttüklerini aktaran Akkoca, “Bu çalışmalarda 25 teknisyen, 4 mühendis görev alıyor. Sahil bölgelerindeki tespitlerde, ekibin sayısı zaman zaman 50’ye kadar çıkıyor. Çalışmalarda son teknolojik cihazlar kullanıyoruz. Ölçümler, hata payı sıfıra yakın GPS cihazlarıyla yapılıyor.” diye konuştu.

Antalya’da, daha önce açıklanan 46 bin hektar 2B alanının afaki bir rakam olduğunu ileri süren Akkoca, şunları kaydetti:

Antalya’da 46 bin hektar civarında 2B arazisi olduğu belirtiliyordu. Bizim tespitlerimizde 30 ile 35 bin arasında bir rakam çıkıyor. Bazı arazilerde imar uygulamaları yapıldığı için miktar az çıktı. İmar uygulaması gören taşınmaz, daha önce 2B alanında ise ve imar uygulaması sonucu 2B alanında kalırsa onları değerlendirmeye alacağız. Ama 2B alanındaki bir taşınmaz yapılan imar uygulaması ile 2B alanı dışına çıkmışsa onlara bir şey yapamayacağız.”
 
Necmi Akkoca, elindeki orman vasfını kaybetmiş arazileri başkasına devreden vatandaşların da mağduriyet yaşamamasına dikkat ettikleri bilgisini verdi. Söz konusu arazilerin satışının gerçekleşmesi için kullanıcının mutlaka belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Akkoca, “Bunun yanında, kullanıcı, Hazine’nin belirlediği fiyatı kabul etmesi gerekiyor. Bunlar olmazsa 2B arazileri ihale yöntemiyle satılacak. En yüksek fiyatı veren kişi taşınmazı almış olacak.” ifadelerini kullandı.

EN FAZLA 2B KEPEZ’DE DEĞİL, KAŞ’TA BULUNUYOR

Antalya’da en fazla orman vasfını kaybetmiş arazi, bilinenin aksine Kepez’de değil, Kaş’ta bulunuyor. Kaş’ta toplam 6 bin 140 2B arazisi yer alırken Kepez’deki orman vasfını kaybetmiş arazilerin genişliği 2 bin 2 hektar. Kaş’tan sonra en fazla 2B alanı 4 bin 427 hektar ile Aksu’da bulunuyor. Bu ilçeleri 3 bin 142 hektar ile Manavgat, 2 bin 92 hektar ile Konyaaltı, bin 771 hektar ile Alanya ve bin 484 hektar ile Gazipaşa takip ediyor.


Paylaş:

HABERLER