3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Hızla İlerliyor. 30-09-2013

Proje Koordinatörü Mustafa Cılız Son Durum Hakkında bilgi verdi.
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Hızla İlerliyor. 30-09-2013
 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Proje Koordinatörü Mustafa Cılız, köprü ve otoyol çalışmalarındaki son durumu anlattı. Teknik çalışmaların yanı sıra köprünün mimari estetiğine de değinen Cılız; “3. Köprü, dünyanın en estetik köprülerinden biri olacak” dedi.
 
Temelleri 29 Mayıs’ta atılan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Köprü kulelerinin hızla yükselmeye başladığı şu günlerde projedeki güncel çalışmalar hakkında Proje Koordinatörü Mustafa Cılız bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde 3. Köprü’nün kulelerinin görünür hale geleceğini söyleyen Cılız, “Kazı ve temeller tamamlandı. Kayar kalıp sistemlerinin kule ayaklarına montajı bitti. Bu sistemde sürekli beton dökümü yapılacak. Artık hızlı bir şekilde köprünün kuleleri yükselecek. Proje kendini iyice belirginleştirmeye, göstermeye başlayacak” diye konuştu.
 
 
BİR GÜNDE 3 METRE YÜKSELECEK
 
 
Cılız'a göre, köprü kuleleri 2014 yılının Temmuz ayında tamamlanmış olacak. Yapım sürecinin bundan sonra hızlanacağına dikkat çeken Cılız, "Köprü kuleleri 322 metre yüksekliğinde olacak. Kulelerin günlük ilerlemeleri yaklaşık 3 metreye varacak. Dolayısıyla önümüzdeki 10 günlük zaman zarfında ayaklar 25-30 metre birden gökyüzüne yükselecek. Ekim ayının ortalarında kuleler tabliye seviyesine ulaşacak. Kulelerin yapısı itibariyle zaman zaman yavaşlayacağız hatta duracağız. Hedefimiz 2014 Temmuz ayında kulelerin yapımının tamamlanmasıdır" dedi.
 
 
 
HERBİRİ 850 TONLUK TABLİYE PARÇALARI DENİZDEN KALDIRILARAK ASILACAK
 
Köprü yapımında en önemli aşamalardan biri ise tabliye montajı olacak. Mustafa Cılız, köprünün tabliye montajının denizden yapılacağını söyleyerek “Kulelerin belirli bir seviyeye gelmesi ile birlikte köprü tabliyesinin montajı başlayacak. Tabliye, parçalar halinde gelecek ve her biri 850 ton olacak, 24 metrelik bu parçalar denizden dubalarla getirilecek. Her bir parça 24 metre uzunluğunda ve 59 metre genişliğinde olacak. Toplam 56 adet 850 tonluk parça var. Bu parçalar, denizden kaldırılarak köprüye asılacak. Böylece Asya ve Avrupa 3. kez birleşmiş olacak.” dedi.
 
 
BU KÖPRÜ BİRÇOK AÇIDAN ÇOK FARKLI
 
3. Köprü'nün birçok açıdan farklı özellikler taşıyacağını söyleyen Cılız, “Bu köprüyü farklı kılan en önemli şey, 1408 metre ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü oluşudur. Raylı sistemin getirdiği ilave yükleri taşıyabilmek için klasik asma halatlara ilave olarak, eğik askı kabloları da kullandık. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında, dünyanın en uzun hem asma hem de eğik askısına sahip köprüsü olacak. Ayrıca, 3. Köprü, 322 metreyle dünyanın en uzun kulesine sahip asma köprüsü niteliğini de taşıyacak. Bu köprü, aynı zamanda 60 metreye varan genişliğiyle de dünyanın en geniş asma köprüsü unvanına sahip olacak.” diye konuştu.
 
 
KÖPRÜ ESTETİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
 
Mustafa Cılız, 3. Köprü'de mimarı anlamda estetik bir tasarım oluşturmaya büyük önem verildiğini söyledi. Cılız, “Bu tarz, yani hem trafik hem de tren geçişi olan, köprüler dünyada genellikle iki katlı tasarlanıyor. Üst katta karayolu, alt katta ise raylı sistem yer alıyor. Bu tarz iki katlı tasarım daha ekonomik bir yapı sağlıyor fakat iki katlı tasarlanan bir köprüye profilden baktığınızda 15 metreye varan bir tabliye yüksekliği görürsünüz. Dolayısıyla estetik açıdan güzel bir görüntü olmaz. Biz hem karayolunu, hem de raylı sistemi aynı seviyede planlayarak daha estetik bir görüntüye ulaşmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduk. Sonuç itibariyle, tabliyemizin yüksekliği sadece 5.5 metre. Tabi bu durumda gerekli dayanımı sağlayabilmek için ilave eğik askı kabloları kullanmamız gerekti. Köprünün ayakları, duruşu ve genel görünüşüne baktığımızda, 'Dünyanın en estetik köprülerinden biri olacak' diyebilirim” ifadesini kullandı.

Paylaş:

HABERLER