3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı, 3.köprü yapım sürecinde kaliteden ödün verilmediğini söyledi. 01-02-2014

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Kalliteden Ödün vermeden ilerliyor
3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı, 3.köprü yapım sürecinde kaliteden ödün verilmediğini söyledi.  01-02-2014
 3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı, 3.köprü yapım sürecinde kaliteden ödün verilmediğini söyledi. Sarı," Çok iyi bir sonuç çıkacak" dedi. Sarı, 3.köprü projesinde gelinen süreci anlattı. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kuleleri artık 150 metreyi geçti. Köprü projesinde gelinen süreci 3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı anlattı. Osman Sarı, kayar kalıp sayesinde köprü kulelerinin daha seri şekilde yükseldiğini belirterek, "Ağustos ayı sonu itibariyle kulelerin betonlarına başlandı. Deniz seviyesinden ele aldığımızda, köprü kuleleri 150 metreden fazla yükseğe çıktı. Günde ortalama en az 90 santim yükseldik" dedi. 
 
Köprü ve viyadük yapımı konusunda Türkiye'deki tecrübeli isimlerden biri olan Osman Sarı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yapımı sırasında da yapım müdürü olarak görev almıştı. Osman Sarı, bir çok köprü ve viyadük yapımında çalıştığını söyleyerek, "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün de yapım müdürüydüm. İlk kazıdan iş bitimine kadar orada çalıştım. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne göre, buradaki çelik ağırlığı 2,5 katı kadar fazla. O köprüde açıklık 1060 metre burada 1408 metre... Burada demiryolu var, yani bu köprü çok daha fazla ağır olacak. O köprüde otoyoldan kule tepesine olan mesafe 105 metre, burada ise 260 metre kadar olacak. Bu tabi ki sayılara da yansıyor; çok daha büyük bir proje" diye konuştu. 
 
3.KÖPRÜ ÇOK HIZLI YAPILACAK
 
3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne göre, 3.  Köprü’nün yapımın sürecinin çok daha hızlı olacağına dikkati çekti. Sarı, "Burada daha hızlı bir ilerleme kaydediliyor. " açıklamasında bulundu.
 
GENÇ MÜHENDİSLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT
 
3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı, köprüde çalışma şansı yakalayan genç mühendisler için projenin çok büyük bir tecrübe olacağına da değindi. Sarı, köprü inşaatının aynı zamanda bir okul olduğuna işaret ederek, "Yeni mühendisler için büyük bir fırsat ve şans. Buraya öğrenciler de geliyor ve onlara sunum yapıyoruz, sahada çalışmaları görüyorlar. Buradaki yeni mühendisler bir bebeğin nasıl büyüdüğünü ve doğduğuna şahit oluyor. Firma olarak gençlere çok önem veriyoruz. Bu Türkiye'nin geleceği için de önemli bir adım. Bilgi aktarılarak gidiyor, bir yere varılıyor. Burası açık bir üniversite. Başka işlerdeki çalışmalar da buranın yararını fazlasıyla görecekler" ifadesini kullandı.  
 
İŞ KALİTESİNDEN ÖDÜN YOK
 
3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı, 3. Köprü’nün bir anıt yapı niteliği taşıdığını da sözlerine ekledi.  Sarı, "Çok kaliteli bir köprü yapıyoruz. Bu normal bir yapı değil, anıt bir yapı. Konusundaki uzman kişiler bu işin arkasında. Sahada görülmeyen belki bin insan daha var. Malzemenin, iş gücünün, mühendisliğin en iyisi seçiliyor. Hızlı oluyor ama işin kalitesinden ödün verilmiyor" diye konuştu. 

Paylaş:

HABERLER