3. Köprü'de E-2 Kısımdaki Kazı Çalışmalarının %32 bitti.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Hız Kesmeden tamamlanma yolunda ilerliyor
3. Köprü'de E-2 Kısımdaki Kazı Çalışmalarının %32 bitti.
 Kuzey Marmara Otoyolu’nun Avrupa’daki Odayeri (3.havalimanı) - Garipçe arasını kapsayan E-2 kısmındaki çalışmalarda büyük bir aşama kaydedildi. KMO projesi otoyol kesiminin yüzde 30’unu oluşturan E-2 kısmında, kazı çalışmalarının yüzde 39’u bitti.
 
ICA’nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde köprü yapımının yanı sıra otoyolda da hummalı bir çalışma sürüyor. 115 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu’nun Avrupa bölümündeki E-2 kısmında çalışmalar Ağustos ayının ortasında başladı. E-2 kısmında güzergah kazı çalışmalarının yüzde 39’u, dolgu işinin yüzde 26’sı, viyadüklerdeki beton dökme işlemlerinin ise yüzde 19’u başarıyla tamamlandı.
 
ICA Proje Yönetim Ofisinde görev alan Planlama ve Raporlama Mühendisi S. Onur Karaca, “E-2 kısmı, KMO Projesi otoyol kesiminin yüzde 30’sunu oluşturuyor. Bahsi geçen E2 kesimi, bağlantı yolları dahil, 37 kilometre uzunluğa sahiptir. Mevcut durumda tüm proje genelinde yaklaşık 5.200 kişi çalışmakta olup, 900 kişi sadece E2 kesiminde çalışıyor. Proje genelinde toplamda 67 viyadük bulunmakta olup, E2 kesiminde bulunan toplam 24 viyadükten 14 tanesinde imalatlar devam etmektedir. 2014 yılı ikinci çeyreğinde, E2 kesiminde 4 viyadükte daha çalışmalar başlayacaktır. Proje genelinde toplamda 8 adet dere köprüsü, 190 adet menfez ve 108 adet alt/üstgeçit bulunmaktadır. E2 kesiminde bulunan 50 menfezden 28’inde ve 26 alt/üstgeçitten ise 5 tanesinde bugüne kadar imalatlar gerçekleşmiştir.“ dedi.
 
E-2 kısmı şantiye şefi Kemal Heyberi ise, “Ağustos’un ortasında çalışmalara start verildi. Öncelikle viyadük ve menfez imalatı ardından da, kazı ve dolgu işlemlerini yapmaya başladık. Projesi gelen bölgelerde şevleri oluşturmaya başladık. Eş zamanlı olarak beton ve prekast santrallerini kurduk” diye konuştu.  
 
“Projeyi söz verilen zaman içerisinde tamamlayacağız”  diyen Heyberi, “Bizim şu anda burada 1 ayda yaptığımız işi, eskiden başka şantiyelerde bir yılda yapıyorduk. Tabii finansal destek çok büyük. Kaliteye gelince, kaliteyi sağlayan şey malzeme ve tecrübe.
 
En iyi malzemeyi kullanacaksın, hem de sahada çalışan personelin tecrübeli olacak. Biz de ikisi de mevcut. Köprümüz nasıl 100 yıllık ise, yolumuzda yüzyıllık olacak.”  İfadesini kullandı. Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin E-2 kısmında 24 adet viyadük, 1 Adet Ekolojik Köprü , 2 Adet kavşak, 50 menfez, 9 adet altgeçit ve 17 adet üstgeçit bulunuyor.

Paylaş:

HABERLER