A2 Yanmaz Kompozit Panel Artık Türkiye’de Üretilip, Dünyaya İhraç edilecek…

Türkiye’nin ilk ve tek, gerçek A2 sınıfı yanmaz kompozit paneli Alubond Turkey tarafından üretilmeye başlandı.
A2 Yanmaz Kompozit Panel Artık Türkiye’de Üretilip, Dünyaya İhraç edilecek…

2013 yılında, dünya lideri Aldom A.Ş. ile Mulk Hoding ortaklığında kurulan ve Türkiye üretimine başlayan Alubond Turkey, bir ilke imza atarak, Türkiye’nin ilk ve tek gerçek A2 sınıfı yanmaz kompozit panelini üretmeye başladı.
 
Eylül ayı başında Türkiye üretimine başlanan A2 sınıfı yanmaz alüminyum kompozit panel, kimyasal bir yangın, patlama gibi olağanüstü durumlar haricinde dışarıdan gelebilecek her türlü yangın riskinde, üstün yanmazlığı ve yapısını sağlam tutmayı başaran direnciyle  yüksek koruma sağlayan bir ürün.
 
Alubond Turkey’in A2 yanmaz panel ürünüyle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Alubond Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Boynudelik, A2 sınıfı yanmaz panellere değinmeden önce, Alubond USA ve Alubond Turkey hakkında bilgiler vererek şunları söyledi: “Alubond USA, referansları arasında, dünyanın en yüksek binası Dubai Burj Khalifa ve Dubai Qipco Towers gibi onlarca global dev binalar olan, yıllık 25 milyon m2 üretim hacmiyle alüminyum kompozit panelin dünya lideri bir firma… 2013 Ağustos ayından itibaren, Aldom A.Ş. İle Alubond USA’in girdiği ortaklık sonucu kurulan Alubond Turkey olarak, B1, B2 ve PE kompozit panellerin üretimini gerçekleştiriyoruz ve Alubond markası, bu kısa sürede Türk inşaat firmalarının gözdesi oldu. Ağaoğlu’nun 1453, 212 Hotel, My Home projeleri, Taş Yapı Four Winds ve Bomonti Hilton, Göztepe Hilton, Malatya Hilton, Vadİstanbul, Bursa Sheraton, İstanbul Arista Life, İzmir Folkart Towers, İTÜ Teknokent, Dumankaya Mix, Ağrı Havaalanı gibi birçok dev proje ürünlerimizi tercih etti ve bu yıl şu ana kadar Türkiye üretimimiz 1.5 milyon m2’ye ulaştı.”
 
Konuşmasının devamında A2 yanmaz panel konusuna değinen Boynudelik; “2015 yılında ise, yeni üretimine başladığımız, Türkiye’nin tek gerçek A2 sınıfı yanmaz kompozit panelle birlikte 2 milyon m2 üretim hedefliyoruz. A2 yanmaz panel üretimi Türkiye için bir ilktir! Bu ürün ilk kez Eylül ayı başında Alubond Turkey tarafından üretilmeye başlandı. Ülkemizde üretilen başka bir yanmaz kompozit panel yoktur. Ve dünyada da, bu ürünü üreten iki üreticiden birisiyiz.”dedi.
 
Ürünün teknik özelliklerine ve Türk ekonomisine sağladığı katkılara da değinen Boynudelik, şunları söyledi: “A2 sınıfı yanmaz alüminyum kompozit panel, kimyasal bir yangın, patlama gibi olağanüstü durumlar haricinde dışarıdan gelebilecek her türlü yangın riskinde, üstün yanmazlığı ve yapısını sağlam tutmayı başaran direnciyle  yüksek koruma sağlayan bir ürün. Kısaca, hem canımızı hem de malımızı garanti altına alan bir ürün. 2010 yılı AB uyum yasasına göre yangın yönetmeliğinde yapılan değişiklik uyarınca, 21,5 metreden yüksek binalarda A2 sınıfı yanmaz kompozit panel kullanılması zorunlu tutulmuştur. Tüm dünyada kabul gören bu yasa  Türkiye’de de geçerlidir. Önceleri ilgili birimlerin gerekli inceleme ve denetimleri yapmadıklarından dolayı, Türkiye inşaat sektöründe A2 sınıf kompozit panellere olan ilgi düşüktü. Ancak maalesef 2 yıl önce İstanbul’daki büyük bir rezidansta çıkan yangından sonra bu ürünün önemi anlaşıldı. Yine anımsarsınız geçtiğimiz aylarda Bomonti Hilton’da bir yangın çıktı ve çok şükür büyümedi ve gururla söylüyorum, binada bizim A2 sınıfı yanmaz panellerimiz kullanılmıştı. Bu sayede büyük bir facia’nın eşiğinden dönüldü. Şu an tüm prestijli ve büyük projelerin tek tercihi olan, hayat kurtaran Alubond A2 yanmaz kompozit panelleri Türkiye’de üretiyor olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Alubond Turkey’in ülkemiz ekonomisine sağladığı katkıya değinecek olursak; Alubond markası olarak Türkiye marketine girmeden önce, ithal malzeme getirerek ülkemizde faaliyet gösteren diğer markanın A2 sınıfı yanmaz kompozit panallerinin fiyatı 52 USD/m2 idi. Bugün ise Alubond A2 malzemelerin fiyatı 33 USD/m2 seviyesindedir. Türkiye Pazarı yaklaşık 8-10 milyon m2 dir. Önümüzdeki süreçte A2 sınıfı ürün talebi yaklaşık 4-5 milyon m2 diyebiliriz. 20 USD/m2  x 4 - 5 milyon m2 karşılığı 80 ila 100 milyon USD’dır. Buna göre Alubond Turkey, Ülkemiz Ekonomisine yaklaşık olarak 100 milyon USD /yıl kazanç sağlamıştır. Bundan sonraki yapacağı yatırımlarla da katkı sağlamaya devam edecektir.”

Alubond’un Türkiye’deki yatırımları ve ARGE çalışmaları hakkında da bilgiler veren Boynudelik, konuşmasını şöyle tamamladı: “Alubond Turkey olarak toplam yatırımlarımız 5 yıllık plan içerisinde  yaklaşık 100 milyon USD’dır. Bu gün itibarı ile yatırımlarımızın 20 milyon USD’lık kısmı gerçekleşmiştir. Çerkezköy’deki 2015 yılı sonunda tamamlanacak, yeni tesisimizde şu anda yıllık 2 milyon m2 A2, 4 milyon m2 B1,B2,PE sınıf panel üretim kapasitesine sahibiz. Yatırımlarımız tamamlandığında yıllık toplam 12 milyon m2 üretim hacmine ulaşmış olacağız. Tesisimiz tüm Avrupa, Rusya coğrafyası ve Türk cumhuriyetlerine ihracat yapma ve iç pazarın talebini karşılamaya yönelik çalışacak. Türkiye pazarının tamamına talibiz diyebilirim. Bu büyük ve önemli yatırımın ülkemiz ve ekonomimiz için büyük bir kazanç olduğuna inanıyoruz. Alubond USA’nın AR-GE çalışmalarını özellikle belirtmem gerekiyor zira başarılarımızın altında yatan asıl gerçek budur. Alubond USA olarak AR-GE çalışmalarına ciddi yatırım yapmaktayız. Örneğin, yeni nesil A2 ürünümüz, selefine oranla yanma direnci çok yüksek daha elastiki iç dolguya sahip olmasıyla, uygulama esnasında tüketiciye kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu büyük bir değişim. Ayrıca yaratıcılığa verdiğimiz destek ve her zaman farklı olma çabamız, bizi daima gelişmeye ve yeniliklere götürüyor. Alubond USA olarak sadece bize özel Eloksal kaplamalı ve 30 yıl garantili ürünlerimiz, doğal ahşap&taş hissini veren dokulu yüzey seçeneklerimiz, özel serilerimiz, geniş renk yelpazemiz ve mineral dolgulu A2 üretimi yapan ilk ve tek marka olmamız bizi rakiplerimizden ayırıyor ve prestijli projelerin ilk tercihi olmamızı sağlıyor. Biz, dünyamızın daha güzel bir yer haline gelmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi taahhüt ediyoruz.”


DİĞER HABERLER