Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Haliçenazır'ı tanıttı.

İSTANBUL’DA 21.YÜZYILA YAKIŞIR HALİÇENAZIR BİR MAHALLE…
Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Haliçenazır'ı tanıttı.

Yabancı yatırımcı olarak 2007 yılında Türkiye’de yatırım yapmaya karar veren ve Haliç bölgesine odaklanan Amplio Emlak Yatırım A.Ş. bölgede gerçekleştireceği kentsel dönüşüm projesi Haliçenazır’ı tanıttı. Proje ile İstanbul’a modern, vizyoner bir konsept mahalle inşa edilmiş olacak.

Amplio, yatırımcısı olduğu Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Oteli’ni kucaklayan yaklaşık 30 dönümlük alanda kentsel dönüşümün simgesi haline gelecek bir proje üzerinde çalışıyor.

En yakın sürede inşasına başlanması planlanan projede Haliç’in siluetine saygılı bir mimari tarz uygulanacak. Projenin altyapı detayları, oluşturulacak mahallenin Türkiye’nin en teknolojik mahallesi olacağının göstergesi.

Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, Haliçenazır projesinin Türkiye’deki sayılı sosyal ve çevreci kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunu söylerken, yerel yönetimin yönlendirmesinin ve bölge halkının isteğinin önemine vurgu yaptı.

Haliçenazır Kendi Enerjisini Kendisi Üretecek…

Projenin detaylarını paylaşan Alaeddin Babaoğlu, uluslararası ölçüde birçok mimarlık firmasının çizimlerini değerlendirdiklerini belirtirken, siluet ve kent kimliği konusunda çok hassas davrandıklarının altını çizdi. Alman Mimarlık firması Patzschke Architects’in projelendirdiği Haliçenazır’da çok katlı binalar yerine özlem duyulan mahalle kültürünü yansıtmak istediklerini söyleyen Babaoğlu, kendi enerjisini üreten bir proje olmasını planladıklarını aktardı.

Yapıların ısınması için de alternatif bir yol uygulanacak; toprak altında sabit olan sıcaklık, ısı pompaları ile yapılara dağıtılacak. Bu sayede kış aylarında ısınma için çok daha az harcama yapılacak. Aynı sistem sayesinde sıcak-soğuk su imkânı da bulunacağını belirten Alaeddin Babaoğlu, çeşmeden akan suyun içilebilmesi adına da çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Projenin teknik içeriği kadar konseptini de değerlendiren Babaoğlu, mahalle denildiğinde akla gelen her şeyin yer alacağını belirtti. Babaoğlu, “AVM yerine kasabın, manavın, terzinin, kafelerin yer alacağı, esnafın ve beyaz yakalıları komşu olacağı bir mahalle olacak. Her bütçeye uygun nitelikli konutların yer alacağı bu projede ev sahiplerinin ihtiyaçlarına yönelik tüm detayı düşündük. Projemizi hayata geçirirken meydanları, dükkânları ve sosyal alanlarıyla hem şehrin merkezinde hem de manzaralı bir proje hayali ile yola çıktık. Bu özel projede 45 m2 1+1’den başlayan farklı kullanım tiplerinde Loft dairelere kadar alternatifler sunacağız.” dedi.

Haliç’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım Hedefi!

Kentsel dönüşüm projesinin gerçekleştirileceği alanda oturan kişilere Ağustos 2010’dan bu yana, kira yardımı yapıldığını belirten Alaeddin Babaoğlu, bu kişilerin borçlandırılmadan yeni projede mülk sahibi olacaklarını söyledi. Babaoğlu, hak sahiplerinin arasındaki komşuluk ilişkilerini dahi göz önünde bulundurduklarını ve yeni projedeki evlerini buna göre belirlediklerini aktardı.

Babaoğlu Haliç bölgesine kentsel dönüşüm için 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Haliç Boğaz’a Alternatif Olma Yolunda…

Yabancı yatırımcı olarak İstanbul’a yatırım yapmaya karar verdiklerinde kuşbakışı bir değerlendirme yaptıklarını ve Haliç bölgesini seçtiklerini belirten Alaeddin Babaoğlu, bu yaklaşımın yabancı fonlar tarafından da takdirle karşılandığını belirtti. Yerli, yabancı fonlar ve yatırımcılar ile sık sık bir araya geldiklerini belirten Babaoğlu,  Haliç’in boğaza alternatif olma yolunda çok hızlı adımlar attığını söyledi.

Babaoğlu bu adımların en büyüğünün turizm alanında atıldığını ve Hilton yatırımlarından sonra bölgeye ciddi yeni yatırımların geldiğini sözlerine ekledi.

Babaoğlu, bölgedeki ilk otel yatırımı olan Hilton Garden Inn Istanbul Golden Horn projesini gerçekleştirirken bu potansiyeli gördüklerinin ve günümüzdeki otel doluluk oranlarına baktığımızda İstanbul ortalamasının üstünde bir doluluk oranıyla ne kadar doğru bir yatırıma imza atıklarının altını çizdi.

Haliç bölgesinin tamamı için de bir değerlendirme yaptıklarını söyleyen Babaoğlu, Haliç havzasının bütün olarak bir değer olduğunu ve bütüncül yaklaşılması gerektiğini dile getirdi. Bu kapsamda Haliç’teki dönüşümün bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasında aracı olmak amacıyla dünyaca ünlü Alman şehir plancısı Prof. Albert Speer’in gönüllü olarak Master Plan çalışması yapma isteğini kabul ederek gerekli otoritelere sunma konusunda elinden gelen yardımı yapacağını belirtti.


Paylaş:

HABERLER