Ankara Kentsel Dönüşümde Kura Çekilişi Yarın

TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü ve başkenti havaalanı yolu üzerindeki çarpık yapılaşmadan kurtaracak olan Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yarın kuralar çekiliyor.
Ankara Kentsel Dönüşümde Kura Çekilişi Yarın

İki etaptan oluşan, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin birinci etabında yer alan 8 bini aşkın konut için Ankara Spor Salonu'nda yarın başlayıp 24 Ocak'a kadar noter huzurunda yapılacak kura çekilişiyle hak sahiplerinin oturacakları bölge, blok ve daire numarası tespit edilecek.

Yarın saat 14.00'te başlayacak kura çekilişiyle sahipleri belirlenecek konutlar üç tipe ayrılıyor. 80 metrekare net kullanım alanına sahip olan konutlar 3+1, 100 ve 120 metre kare net kullanım alanına sahip olan konutlar ise 4+1 oda planına sahip. Bu konutlarla birlikte okul, ticaret merkezi, sağlık ocağı, cami gibi sosyal donatılar da kullanıma sunulacak.

Modern bir yaşam alanı

Proje tamamlandığında çarpık yapılardan kurtarılacak havaalanı yolu civarının cazibe merkezi olması planlanıyor.

Bölgede tapulu veya tapusuz ikamet eden vatandaşlarla anlaşılarak çarpık ve plansız yapılaşmadan arınma süreci başlamış, ardından proje alanındaki yapıların yıkımı gerçekleştirilmişti.

Proje, hem kapladığı alan hem de birinci etabında 8 bini hak sahipleri için olmak üzere üretilecek 18 bin konut itibarıyla Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi sayılıyor. Proje kapsamında üretilecek konutlarla birlikte çevre görüntüsü, yoğun yeşil alanlar, sosyal donatılar, kültürel yapılar, yeni ulaşım güzergahı, göl manzarası ve rekreasyon alanları ile yüksek standartlara sahip modern bir yaşam alanı kurulacak. Büyük ticaret merkezi, alışveriş merkezi ve otelleri ile Ankara'ya yeni bir prestij alanı kazandırılması hedeflenen projede sağlık ve eğitim kurumları ile cami ve mescitler de inşa edilecek.

Kura törenine Başbakan Erdoğan da katılacak

Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Uluslararası 3 ödül alan Kuzey Ankara Projesi'nin yapımı Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ ortaklığında gerçekleştirildi. Kuzey Ankara Projesi 1. Etapta hak sahibi 8 bin 100 konutun kuraları 5 gün süre ile Ankara Spor Salonu'nda düzenlenecek törenlerle çekilecek.

Düzenlenecek kura çekilişine, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Öncelikli Proje Alanı Uygulaması kapsamında, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile konut sözleşmesi imzalamış ve sözleşmesi onaylanmış tüm hak sahibi vatandaşlar katılacak.

Yarın yapılacak kura çekilişinden sonra yine aynı yerde, devam eden beş gün süresince diğer hak sahipleri için de kura çekilişi yapılacak.

Ayrıca tapu kaydı bulunan gecekondu sahipleri, tapu kaydı bulunan boş arsa sahipleri, 2981 sayılı İmar Affı Kanunu kapsamındaki tapu tahsis belgeli gecekondu sahipleri ile iskanlı ve ruhsatlı bina sahipleri de bu kura çekilişine dahil olacak.

İşyeri hakkı olan hak sahiplerinin kurası ise konut kurasından ayrı olarak yapılacak.

Yapımı tamamlanan yaklaşık 3 bin 500 konut, TOBAŞ Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilecek tarihten itibaren hak sahiplerine kısa sürede teslim edilecek. Yapımı sürmekte olan diğer konutlarn ise kurasını çekecek vatandaşlara farklı tarihlerde bölge bölge teslim edilecek.

Prestij Proje

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden özel yasa çıkarılarak uygulamaya konulan kentsel dönüşüm projelerinden biri olma özelliğine sahip Kuzey Ankara Girişi projesi Başkent'in giriş kapısı olan Esenboğa Havaalanı Yolu'nda olması nedeniyle aynı zamanda bir prestij projesi.

İki etap olarak planlanan projenin 1. Etabı 2005 yılının Mart ayında uygulanmaya başladı. Keçiören ve Altındağ ilçeleri sınırları içinde yer alan projenin tamamı 10 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor. Hak sahibi konutları için kura çekilişi yapılan Esenboğa Yolu üzerindeki 1. Etap da 4 milyon metrekarelik bir alanda yapım çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Bölgeye, gecekondulardan arındırıldıktan sonra soysal ve kültürel gelişim kazandıracak projede, sosyal donatıları, rekreasyon alanlarıyla birlikte toplam 18 bin konut üretilecek.

Proje tamamlandığında yaklaşık 80 bin kişinin yaşayacağı, yerleşim seviyesi yüksek, modern kent yaşamına uygun, sağlıklı ve çevre dostu bir bölge oluşturulmuş olacak. Bölge barındıracağı nüfusuyla birçok ilden daha büyük bir yaşam alanı haline gelecek.

Projeye ödüller

''Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'' 2009 yılının en iyi uygulamalarından biri olarak seçildi.

Dünyadan bin 400'ü aşkın dev proje arasında ilk 26 proje arasına giren Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesine, 2009 yılında HABİTAT tarafından dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan ''En İyi Uygulama'' ödülü verildi. Ayrıca 2010 yılında da İslam Başkentleri Konferansı'nda ''Şehircilik ve Bölge Planlama'' dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Kura çekilişi gerçekleştirilecek olan 8 bin 100 hak sahibi için yapılan konutlardan yaklaşık 3 bin 500 adedinin inşası ve sosyal donatı alanları tamamlandı, geri kalan konutların ise inşası sürüyor.

Kaynak:Haber7


Paylaş:

HABERLER