Arsası İstimlak Edilene Müjde!

Kamu yararı gereği el konulan ancak yıllarca boş bırakılan arsasını geri isteyen bir vatandaşın kazandığı dava, İstanbul'da aynı durumdaki 200 bin kişiye emsal oldu.
Arsası İstimlak Edilene Müjde!

Taraf gazetesinin haberine göre, İstanbul'da kamu yararı gereği istimlâk edilen arazisi nedeniyle mağdur olan bir vatandaşın kazandığı davanın, yüz binlerce kişiye emsal olabileceği ortaya çıktı.

Devletin yıllarca kamu yararı gerekçesiyle bedel ödemeden vatandaştan kamulaştırdığı arazilere okul, hastane, yol gibi kamu yararına tesisler yapmaması nedeniyle açılan davaları değerlendiren Yargıtay Hukuk Kurulu'nun 15.12 2010 tarihli kararına dayanılarak Kartal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan bir davada mahkeme, Kartal'da bir arazinin 1978 yılında yapılan imar planında kısmen yol, kısmen okul alanı görünmesine rağmen söz konusu yapıların inşasına başlanmamasını gerekçe göstererek, kamulaştırma ücretinin ödenmesine karar verdi.

Ya kamu hizmeti ya ücret
Kartal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davayla ortaya çıkan olay, 1978 yılında yapılan imar planında kısmen yol, kısmen okul alanı görünmesine rağmen söz konusu yapıların inşasına başlanmadığını ortaya koydu. Mülkünü kullanamadığı gibi bedelini de alamayan arsa sahibi, 2009 yılında açtığı davayı kazandı.

Yerel mahkemeler ve Yargıtay uzun yıllardan beri, idarenin bir taşınmaza el atmış sayılabilmesi ve kamulaştırma ücretinin ödenebilmesi için, o arsada yol, okul, park gibi kamu hizmetinin fiilen yapılması şartını arıyordu. Yerel mahkeme tarafından verilen kararın, Yargıtay tarafından onaylanmasının ardından binlerce kişi dava açmak için sıraya girecek.


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05