Arsası İstimlak Edilene Müjde!

Kamu yararı gereği el konulan ancak yıllarca boş bırakılan arsasını geri isteyen bir vatandaşın kazandığı dava, İstanbul'da aynı durumdaki 200 bin kişiye emsal oldu.
Arsası İstimlak Edilene Müjde!

Taraf gazetesinin haberine göre, İstanbul'da kamu yararı gereği istimlâk edilen arazisi nedeniyle mağdur olan bir vatandaşın kazandığı davanın, yüz binlerce kişiye emsal olabileceği ortaya çıktı.

Devletin yıllarca kamu yararı gerekçesiyle bedel ödemeden vatandaştan kamulaştırdığı arazilere okul, hastane, yol gibi kamu yararına tesisler yapmaması nedeniyle açılan davaları değerlendiren Yargıtay Hukuk Kurulu'nun 15.12 2010 tarihli kararına dayanılarak Kartal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan bir davada mahkeme, Kartal'da bir arazinin 1978 yılında yapılan imar planında kısmen yol, kısmen okul alanı görünmesine rağmen söz konusu yapıların inşasına başlanmamasını gerekçe göstererek, kamulaştırma ücretinin ödenmesine karar verdi.

Ya kamu hizmeti ya ücret
Kartal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davayla ortaya çıkan olay, 1978 yılında yapılan imar planında kısmen yol, kısmen okul alanı görünmesine rağmen söz konusu yapıların inşasına başlanmadığını ortaya koydu. Mülkünü kullanamadığı gibi bedelini de alamayan arsa sahibi, 2009 yılında açtığı davayı kazandı.

Yerel mahkemeler ve Yargıtay uzun yıllardan beri, idarenin bir taşınmaza el atmış sayılabilmesi ve kamulaştırma ücretinin ödenebilmesi için, o arsada yol, okul, park gibi kamu hizmetinin fiilen yapılması şartını arıyordu. Yerel mahkeme tarafından verilen kararın, Yargıtay tarafından onaylanmasının ardından binlerce kişi dava açmak için sıraya girecek.


Paylaş:

HABERLER