Borsa İstanbul Gongu Panora GYO İçin Çaldı

Panora GYO halka arzı sayesinde 875 yeni yatırımcı ilk kez borsayla tanıştı
Borsa İstanbul Gongu Panora GYO İçin Çaldı

 

·      “Çifte Garanti” sözüyle 15-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen halka arzda yaklaşık üç kat talep toplayan ve oluşan talebin ancak yüzde 36’sını karşılayabilen Panora GYO, düzenlenen gong töreniyle Borsa İstanbul’a ‘merhaba’ dedi.

·      Panora GYO, “dağıtılabilir kârının en az yüzde 75’ini nakit olarak dağıtma” garantisiyle borsadaki en yüksek nakit temettü dağıtımını taahhüt eden şirket olarak işlem görmeye başladı.

·      Panora GYO halka arzı sayesinde 875 yatırımcı ilk kez borsa ile tanışırken, son bir yıldır işlem yapmayan 1.440 yatırımcı da tekrar işlem yapmış oldu.

·      Panora GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Güran: “Merhaba Borsa İstanbul, biz geldik, hoş geldik, iyi ki geldik!..”

“Çifte Garanti” sloganıyla Deniz Yatırım liderliğinde halka açılan Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, bugün düzenlenen gong töreniyle Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Üç kata yakın talep toplayarak başarılı bir halka arz gerçekleştiren ve yüzde 25’ini halka açan Panora GYO, 408,9 milyon lira piyasa değeriyle borsaya ‘merhaba’ dedi. Şirket, “PAGYO” koduyla borsada işlem görecek.

Panora GYO halka arzı sayesinde Borsa İstanbul yeni yatırımcılar da kazandı. Bu halka arzla 875 yatırımcı ilk kez borsa ile tanışırken, son bir yıldır işlem yapmayan bin 440 yatırımcı da tekrar işlem yapmış oldu.

Portföyünde Ankara’nın gözde alışveriş ve yaşam merkezi Panora’yı bulunduran Panora GYO, “dağıtılabilir kârının en az yüzde 75’ini nakit olarak dağıtma” garantisiyle borsadaki en yüksek nakit temettü dağıtımını taahhüt eden şirket olacak. Ayrıca 4,70 liradan halka arz edilen payların tamamı için 90 günün sonunda 4,76 liradan geri alım garantisi verilmiş durumda.

*  Panora GYO örnek olsun

Borsa İstanbul, Panora GYO ve Deniz Yatırım yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen halka arz gong töreninde bir konuşma yapan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, “Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin halka arzı vesilesiyle Borsa İstanbul olarak büyük memnuniyet duyuyoruz. Gayrimenkul projelerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi Türkiye’nin büyümesinde etkili olmaktadır” dedi. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alışveriş ve Yaşam Merkezleri, istihdam yaratan, kayıtlı ekonomiyi güçlendiren, müşteri memnuniyeti yüksek alışveriş imkanı sağlayan, perakende sektörünün modern yüzü olarak hayatımızda yer almaktadır. Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin portföyünde yer alan Panora AVM de mağaza karmasıyla, konsept sokaklarıyla ve mağaza markalarıyla hizmet vermektedir. Halka arzın Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’ye ve sermaye piyasamıza hayırlı olmasını diliyor, bu vesileyle diğer şirketlerimizi de sermaye piyasalarının sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmaya davet ediyoruz.”

*  Panora GYO temettüde BIST lideri

Panora GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sacit Güran da, Panora GYO olarak, Çankaya Oran’da faaliyet gösteren Panora’yı portföylerinde bulundurduklarını belirterek, “Yüzde 100’e yakın doluluk oranıyla çalışan, büyük markalara ev sahipliği yapan, düzenli artan kira gelirine ve istikrarlı kârlılığa sahip, yatırımını tamamlamış, kaynak ihtiyacı olmayan, dolayısıyla kârını ortaklarıyla paylaşan, borçsuz bir şirket olarak yatırımcıların huzuruna çıktık” dedi.

Yatırımcıya “Çifte Garanti” sözüyle halka açıldıklarını hatırlatan ve bu sözün yatırımcılarda karşılık bulduğunu belirten Güran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde bir ilk olarak, en az yüzde 75 nakit temettü dağıtım garantisiyle, en yüksek oranda nakit kâr payı dağıtma taahhüdü veren Borsa İstanbul şirketi olarak bugün buradayız. Her ne kadar taahhüdümüz böyle olsa da amacımız, son üç yıldır olduğu gibi, dağıtılabilir kârımızın tamamını nakit temettü olarak ortaklarımızla paylaşmaya devam etmektir. Kâr marjlarının azaldığı, yatırımcıların güvenli liman aradığı, halka açık şirketlerin kâr payı dağıtım politikasının daha çok önem kazandığı günümüz koşullarında temettü politikamızın yatırımcılar tarafından ilgiyle karşılandığını görmek bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Öte yandan, ortak satışı yoluyla paylarını halka arz edenler olarak, 4.70 liradan arz ettiğimiz payların tamamını 90 gün sonra 4.76 liradan geri almayı garanti ettiğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”

*  53 ortaktan 5 bin ortağa

Geçen hafta tamamlanan halka arza yatırımcıların büyük teveccüh gösterdiklerini ifade eden Güran, “Üç kata yakın talep toplandı. Planlandığı şekliyle payların yüzde 90’ı yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 10’u ise yurt içi kurumsal yatırımcılara satıldı. Ankara merkezli bir şirket olmamıza rağmen ülkemizin tam 80 ilinden talep gelmiş olması bizleri ayrıca sevindirdi. Ankara’dan gelen taleplerin İstanbul’dan daha fazla olmasını da Ankara’nın kendi markasına sahip çıkmasının güzel bir örneği olarak kurumsal tarihimize gururla not düştük. Talep sıralamasında üçüncü sırada yer alan İzmir’i Muğla, Antalya ve Bursa takip etti” dedi.

“53 ortaklı bir yapıdan bir anda 5 bini aşkın ortağa ulaşmış, sadece şirket değeri ve mali performansıyla değil ortak sayısıyla da büyük bir şirket haline gelmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz” diyen Güran, “Şimdi hedefimiz, yeni ortaklarımızla birlikte ve onlardan aldığımız güçle, kârlı, sağlıklı, istikrarlı ve hızlı büyümemizi artırarak devam ettirmektir. Ankara’mızın sosyal ve ekonomik yaşamına ve ülkemiz ekonomisine sağladığımız katma değeri sürdürürken, ortaklarımızla birlikte büyümeyi, daha çok kazanırken, kazandıklarımızı tüm ortaklarımızla paylaşmayı arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Halka arz süresince gösterdikleri ilgi ve desteklerinden dolayı SPK ve Borsa İstanbul’un yönetici ve uzmanları ile konsorsiyum lideri Deniz Yatırım’a, konsorsiyum üyesi aracı kurumlara, yatırımcılara, basın temsilcilerine ve çözüm ortaklarına teşekkür eden Güran sözlerini, “Merhaba Borsa İstanbul, biz geldik, hoş geldik, iyi ki geldik!..” diye tamamladı.


Paylaş:

HABERLER