Çürük Bina Rızasız Güçlendirilecek

Yargıtay yeni yasayı beklemeden 'hasarlı bina' konusunda son noktayı koydu: Depreme hasar gören binaların güçlendirilmesi için kat maliklerinin oy birliği, rızası aranmaz...
Çürük Bina Rızasız Güçlendirilecek

Yargıtay, Van depreminin ardından bir kez daha gündeme gelen hasarlı binaların güçlendirilmesi konusunda kritik bir karara imza attı. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, depremde hasar gören binaların güçlendirilmesi konusunda mahkeme kararı varsa, kat maliklerinin rızasının aranmayacağına hükmetti. Karara konu olay İstanbul'dan.

Bakırköy'deki bir bina 1999 depremlerinde hasar gördü. Zemin çöktü, balkonlar ana yapıdan ayrıldı. Bakırköy Belediyesi, binanın ağır hasarlı olduğu ve güçlendirilmesi gerektiği yönünde rapor verdi. Ancak bazı apartman sakinleri, binayı güçlendirme işlemine yanaşmadı. Bir kat maliki Bakırköy 9. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurup 15'er bin lira toplanmasını ve güçlendirme için kendisinin görevlendirilmesini talep etti. 'Güçlendirmeye' hükmeden mahkeme, 7 bin 100 lira masraf çıkardı İTÜ Döner Sermaye İşletmesi'ne yatırılmasına hükmetti.

3 KİŞİ KARARA İTİRAZ ETTİ

Ancak karara 3 kat maliki itiraz etti. Temyiz başvurusu, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi tarafından görüşüldü. Daire, yerel mahkeme kararını bozdu. Kat Mülkiyeti Yasası hatırlatılarak 'Ortak yer ve tesislerdeki bozukluğun ana yapı veya bağımsız bir bölüme zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin, güçlendirmenin zorunlu olduğunun mahkemece tespiti halinde onarım ve güçlendirmenin yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz' dedi. 7 bin 100 liranın sadece proje için gerekli olduğu, avans toplanıp binanın güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

30 GÜN SÜRE VERİLECEK

Kararda, sorumluluğun yöneticide olduğu, yöneticiye 30 gün süre verilmesi, bu işlemleri yapmazsa başka bir kat malikinin görevlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Kat maliklerinin de güçlendirme projesi ve diğer işlemler için belirlenen miktardaki parayı vermek zorunda oldukları vurgulandı. Masraf hesaplanandan fazla çıkarsa yöneticiye gerekli avans da verilecek.

Dosya tekrar Sulh Hukuk Mahkemesi'ne geldi. Yerel, mahkeme Yargıtay'ın kararına uyması durumunda, diğer kat maliklerinin rızası olup olmadığına bakmaksızın binanın güçlendirilmesi için daha fazla kaynak ayrılmasına ve bu konuda yöneticinin veya kat maliklerinden birinin görevlendirilmesine karar verilecek.

Kaynak:Akşam


Paylaş:

HABERLER
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48