Deprem Testinin Maliyeti 500 Lira

Afet Yasası kapsamında binaların depreme dayanıklılığının tespit edilmesinin ev başına maliyeti 500 lira..
Deprem Testinin Maliyeti 500 Lira

Türkiye genelindeki depreme dayanıksız yapıların yıkılarak yerine sağlam binaların yapılmasını öngören afet yasasının, uygulama esasları netleşti.

Buna göre, yapıların depreme dayanıklı olup olmadığına ilişkin testleri, hak sahipleri kendisi yaptıracak. Bu da, çürük binalardaki Konut sahiplerine ilave 500 lira yük gelmesine yol açacak. Devlet, Deprem testleri için vatandaşlara kredi kullandırmaya hazırlanıyor. İki yıl vadeli olması öngörülen kredilerde, çok düşük faizle 500 liralık test tutarı kredi olarak kullanılabilecek. Söz konusu kredi ise aylık taksitler halinde geri ödenecek. Testler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalar aracılığı ile gerçekleştirilecek.
 
Belediyeler de riskli binaların tespiti için bir ekip oluşturacak. İsteyen vatandaşlar da bedeli karşılığında binalarının depreme dayanıklı olup olmadığını ölçtürebilecek. Testlerin hesaplaması, bina bazında yapılacak. Örneğin, 8 dairesi bulunan bir binanın test ölçüm bedeli 4 bin lira olacak.
 
Söz konusu tutar, hak sahipleri arasında paylaştırılacak. Hak sahipleri tarafından ödenmeyen test bedelleri ise vatandaş adına borç olarak kaydedilecek. Ve yeni inşa edilen binaların bedelinden tahsil edilecek. Afet dönüşüm yasası kapsamında yapılacak dönüşüm hamlesinin yol haritası da belli oldu. Buna göre, Deprem testlerinin ardından yıkım çalışmalarına başlanacak. Yıkım işlemleri ise daha çok eski binalardan yani deprem yasasından önce inşa edilen yapılardan başlayacak.
 
Depreme dayanıksız yapıların tespiti ve hak sahipleri ile anlaşma sürecinin 2012 yılı sonuna kadar tamamlanması, yeni binaların inşasının ise 2013'ten itibaren başlaması öngörülüyor. Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 7 milyon konutun yıkılarak yenisinin yapılması planlanıyor. Kaynak: Star


Paylaş:

HABERLER