Depreme Hazırlık İçin Çözüm Çelik!

Türkiye’deki 19 milyon konutun yarısının önümüzdeki 10 yılda yenileneceğini söyleyen ZBS Alfaçelik Genel Müdürü Rıdvan Murat, “Yeni kentler kurulurken hızlı, depreme dayanıklı, çevreci ve ekonomik bir dönüşüm için, çelik yapılara da yer verilmeli. Çünkü çelik yapılar belirli bir kalitede üretilir ve kontrol sürecinden geçer” dedi
Depreme Hazırlık İçin Çözüm Çelik!

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olmasına rağmen mevcut yapı stoğunun yüzde 50’den fazlasının çürük olduğunu söyleyen ZBS Alfaçelik Genel Müdürü Rıdvan Murat, “Depreme hazırlık bakımından Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi yapısal bir dönüşüm kaçınılmaz. Ancak gerçek bir dönüşüm hızlı, depreme dayanıklı, çevreci ve ekonomik çözümler sunan çelik yapılar ile mümkün olabilir. Yeni kentler kurulurken bu konu dikkate alınmalı” dedi. Türkiye’de 19 milyon konutun bulunduğuna ve bunların yarısının önümüzdeki 10 yıllık süreçte yenileneceğine dikkat çeken Rıdvan Murat şöyle devam etti:

“Bu yapılar yenilenirken betonarmenin yanı sıra çeliğe de yer verilmeli. Unutulmamalıdır ki betonarme yapılara göre, çok daha esnek ve hafif olan çelik yapılar, deprem anında tahliye için zaman kazandırır ve çok büyük dizayn hataları yapılmadığı takdirde en kötü durumda bile içindeki insanlara yaşam alanı bırakır. Ayrıca çelik geri dönüştürülebilen bir yapı malzemesidir.”

‘Çelik kontrol edilebilir’

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin de kontrolsüzlük olduğunu ifade eden Murat, “Çelik yapılarla bu sorun ortadan kalkar. Çünkü çelik yapıların en önemli özelliklerinden biri de izlenebilir ve kontrollü bir sürecin ürünü olmalarıdır. Hem ham malzemenin üretimi hem de yapı konstrüksiyonunun imalatı fabrika ortamında yapıldığından, üretim tesislerinin bünyesinde oluşturulan kalite sistemi ile tüm aşamalar son derece titiz bir şekilde kontrol edilir. Bu şekilde ortaya çıkan ürün, ülkemizin en büyük problemi olan kontrolsüzlük veya kontrol mekanizmalarındaki keyfiyete son verir” açıklamasında bulundu.


Paylaş:

HABERLER