Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi'nde Son Gün!

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi’nin 2. taksit ödemelerinde çarşamba günü son gün. Vergi mükellefleri, son güne kadar ödeme yapmazsa, her ay için gecikme zammı ödeyecek.
Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi'nde Son Gün!

Gaziler, engelliler, şehitler, dul ve yetimler, emekliler, tek konutu bulunanlar emlak vergisi ödemeyecek.

Yasal olarak 2 eşit taksitte alınan emlak vergisinin ilk taksit ödemesi, Mart-Nisan-Mayıs ayları içinde yapılmıştı. Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise çarşamba günü sona erecek.

Yaklaşık 22 milyon emlak vergisi mükellefinin bulunduğu Türkiye’de, mükellefler, 30 Kasım’a kadar emlak vergisi ödemesi yapmazsa, her ay için toplam yüzde 1,40 oranında gecikme zammı ödeyecek.

Bu yıl içinde konut satın alanların, yıl sonuna kadar ilgili belediyeye, "Emlak Vergisi Bildirimi" vermesi gerekiyor. Yılın son 3 ayı içinde ev alanların ise o tarihten itibaren 3 ay içinde bildirim yapması şartı bulunuyor.

Süresinde bildirim yapılmazsa emlak vergisi, cezası ve gecikme faizi birlikte alınıyor.

Bu arada, emlak vergisi hesaplanırken, önce binanın toplam inşaat maliyeti hesaplanıyor. Bu bölüme tekabül eden arsa payı belirleniyor ve ikisinin toplamı beyana esas matrah olarak açıklanıyor. Bu toplam değer üzerinden de emlak vergisi ödeniyor.

Kimler vergi ödemeyecek?

Başka bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitler, dul ve yetimler, hiçbir geliri olmayan işsizler, ev hanımları, brüt alanı 200 metre kareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olanlar, emlak vergisi ödemeyecek.

Çevre Temizlik Vergisi

Öte yandan, Çevre Temizlik Vergisi’nin 2. taksitinin son ödeme günü de çarşamba günü. Söz konusu vergi, konutlarda su faturalarıyla tahsil ediliyor.

Konut dışındaki binalar (işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar) için ise belediyeler tarafından her senenin ocak ayında yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor.

Çevre Temizlik Vergisi, Emlak Vergisi’nin taksit dönemlerinde ödeniyor.

Bu vergide de ödemeler doğrudan belediyeye veya vergi daireleri ile anlaşmalı bankalara yapılabiliyor.


Paylaş:

HABERLER