Enerji İthalatını Azaltmanın Yeni Formülü

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2014 yılının ilk sekiz aylık dönemindeki enerji ithalatı faturası 36 milyar 998 milyon Dolar oldu
Enerji İthalatını Azaltmanın Yeni Formülü

Peki, enerji alanında dışa bağımlılığı tasarruf ile azaltmak mümkün mü? İngiltere merkezli Endo Enterprises tarafından üretilen çevreci tasarruf ürünü EndoTherm, tüm kazanlı ısıtma sistemlerinde yüzde 15’e kadar yakıt tasarrufunu sisteme eklendiği andan itibaren mümkün kılıyor. Üstelik ürün, maliyetini bir yıl içinde karşılıyor.

16 Aralık 2014, İstanbul;

Enerji ihtiyacını öz kaynaklarıyla karşılayamayan Türkiye, her yıl arz güvenliğini sağlamak için ithalata yöneliyor. Öyle ki enerjide dışa bağımlılık oranı yüzde 70 seviyesinde olan Türkiye'nin 2009 - 2013 yıllarını kapsayan beş yıllık dönemde enerji ithalatı için yaptığı harcama 238 milyar 551 milyon Doları buldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2014 yılının ilk sekiz aylık dönemindeki enerji ithalatı faturası 36 milyar 998 milyon Dolar oldu.

Rakamlar böyle olunca mevcut kaynakları tasarruflu kullanmanın önemi daha da artıyor. Doğalgaz giderlerinde yüzde 15’e kadar tasarruf sağlayan İngiltere menşeli EndoTherm, enerji tasarrufuna yeni bir çözüm olarak öne çıkıyor. İngiltere merkezli Endo Enterprises tarafından üretilen ve Türkiye Distribütörü Ekonova güvencesiyle Türkiye’de satışa sunulan EndoTherm, tüm kazanlı ısıtma sistemlerinde yüzde 15’e kadar yakıt tasarrufunu mümkün kılıyor.

Hem çevreye hem de bütçeye duyarlı EndoTherm; şu anda İngiltere, İrlanda, Estonya, Rusya gibi pek çok ülkede ve aralarında Hilton Otelleri’nin de olduğu büyük ölçekli ısınma sistemlerinde kullanılıyor. Ürün kullanılmaya başlandığı andan itibaren maliyetini bir yıl içinde karşılıyor. EndoTherm’in doğalgaz ve kömür yakıtlı, su ile çalışan tüm kazanlı ısıtma sistemlerinde uygun olduğunu anlatan Türkiye Distribütörü Ekonova’nın Kurucusu Kurtuluş Şahan, “Merkezi ısıtmalı binalarda, sistemdeki su hacminde her 100 litre için bir litre EndoTherm dâhil edildiği andan itibaren tasarruf sağlamaya başlayan EndoTherm, en az dört yıl süresince kullanılabiliyor. Aylık yakıt gideri 10 bin TL olan bir bina, ürünümüz sayesinde 1500 TL civarında tasarruf elde edebilir ki bazı binalarda bu oran daha da artıyor” dedi.

Şimdiye kadar İngiltere’deki pek çok bağımsız kuruluş tarafından özel testlere tabii tutulan ürün, İngiltere'de doğalgaz, petrol, yenilebilir ve elektrik ekipman sanayisine Ar - Ge çalışmaları, sertifika ve ISO 17025 akrediteli laboratuvar hizmetleri sunan önemli kuruluşlardan birisi olan Enertek International tarafından da onaylandı. EndoTherm’in performansı dünyaca tanınmış birçok araştırma merkezini içinde bulduran Central Lancashire Üniversitesi’nin Bina Tesisleri ve Sürdürebilir Mühendislik Bölümü’nce de değerlendirildi ve tasarruf sağladığı kanıtlandı.

Sistem nasıl çalışıyor?

Pek çok referans proje ile tasarruf sağladığı kanıtlanan EndoTherm, tüm kazanlı merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılabiliyor. Bilindiği üzere merkezi ısıtma sistemlerinde ısının taşınması için su kullanılır. Bu durumun sebebi, suyun ucuz olması ve kolayca temin edilebilmesidir. Ancak su sanıldığı kadar verimli ısı taşıyabilen bir sıvı değildir. Su ile ısınan kazan sistemlerinde EndoTherm, ısıtma sisteminde dolaşan suyun ısı transfer özelliklerini değiştirir. Böylelikle, radyatörlerin daha hızlı ısınmasını ve daha uzun süre sıcak kalmasını sağlar.

EndoTherm kullanıldığında ısınmayı sağlayan kazan, binadaki sıcaklık derecesini aynı seviyede muhafaza edebilmek için daha az çalışır ve daha az yakıt tüketir. EndoTherm’in etkili olması için 100 litrelik ısıtma sistemindeki su hacmine 1 litre EndoTherm katılması yeterlidir. Modern kazanlar pazarlanırken verilen verimlilik ölçüsü yalnızca kazan için geçerlidir. Bütün ısıtma sisteminin verimliliği göz önünde tutulmaz. EndoTherm, piyasadaki en verimli kazanlarda bile sistem verimliliğini geliştirip, enerji tasarrufu sağlayabilir.

 


DİĞER HABERLER