Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

MOM Yapı’nın ilk konut projesi olan Glow 3’ün Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe, ev alırken dikkat edilmesi gereken ilk 10 maddeyi açıkladı..
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ev alırken en doğru kararı vermek ve yüksek getiri sağlayacak bir yatırım yapmak için dikkat edilmesi gereken 10 madde bulunuyor.
 
Büyük ölçekli ofis projesi inşaatında tecrübeli MOM Yapı’nın ilk konut projesi olan Çekmeköy'deki Glow 3’ün Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe, yatırım yapmak ya da yaşamak için ev arayışında olan kişilerin bazı kritik noktalara dikkat ederek en doğru yatırıma nasıl karar vereceklerini açıkladı.
 
Ev alırken özellikle evin her bir bölümüne düşen metrekare ve işlevsel bölüşüme dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan İntepe, oda sayısının tek başına yanıltıcı nitelik taşıyabileceğini belirtti.
 
Evde yaşayacak kişi sayısı kaç olursa olsun konforun metrekarenin doğru bölünmesi ile sağlanacağını söyleyen İntepe; “Örneğin, 3+1 şeklinde satılan bir ev 100 metrekareden 150 metrekareye kadar uzanan bir yelpazede pazarlanıyor hatta kimi projelerde daha da küçük olabiliyor. Sonuçta 3 odalı bir ev aldığınızı düşünürken bazen odalara yatak haricinde başka bir mobilya koymak mümkün olamıyor. Metrekare özellikleri dışında evin inşa planı da çok önemli. Biçimsiz yapılmış bir salon kaç metrekare olursa olsun içinde yaşayacakları mutsuz edebilir” dedi.
 
NET VE BRÜT METREKARE ARASINDAKİ FARK
İntepe, ev alırken en yanıltıcı unsurlardan birinin metrekareler olduğunu belirterek, “Bu durumda yapılması gereken, brüt metrekareye hangi alanların ilave edildiğini tespit ederek ve genel kabul görmüş brüt kriterlerine uygun olan projelerle, gerçek metrekare fiyatlarını kıyaslayarak yatırımı doğru bir hale getirmektir” şeklinde konuştu.
 
Ev alırken en hassas noktalardan birini de deprem güvenliği olarak gösteren Gaye İntepe, özellikle ülkemiz açısından büyük önem taşıyan bu unsur için, zemin etüdü sonuçlarının derinlemesine incelenmesi gerektiğini ifade etti.
 
İntepe’ye göre bir diğer önemli nokta ise, bölgedeki imar durumu. Bilinçli yatırımcıların bu konu ile ilgili çıkabilecek pürüzleri, sorumlu kurumlardan araştırarak karar aşamasına gelmesi gerekiyor.
 
BÖLGENİN GELECEKTEKİ GETİRİSİ
Sürekli gelişen metropollerde eskiden uzak olarak bilinen ilçelerin birer birer yaşam ve cazibe merkezi haline dönüştüğünü söyleyen Gaye İntepe, evin bulunduğu bölgenin gelecekteki getirisine göre, kişisel yatırımların daha karlı hale getirilebileceğini de belirtti. Ayrıca bunun için ev alırken önümüzdeki beş yıl içinde bölgenin değerlenmesini sağlayacak olan devlet ve özel sektör yatırımlarının takip edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
Aynı zamanda bölgedeki projelerin fiyatlarının ve hedeflenen projenin bu aralıktaki konumunun ne kadar gerçekçi olduğunun araştırılmasını da tavsiye eden İntepe, “Ev sahibi olmak isteyen herkes, belirli bir bölge hedefleyerek ve aynı kriterlerde kıyaslama yaparak, bölgedeki tüm projeleri araştırıp ortalama bir fiyat çıkartabilir ve bu şekilde aynı kriterlerle farklı projeleri karşılaştırıp doğru kararı verebilir’’ dedi.
 
TESLİMAT TARİHİ
Gaye İntepe, inşaat firmasının güvenilirliği, satın alınan tarihte projenin bulunduğu imalat aşaması ve teslimat tarihinin de önemli olduğunu ifade ederek, “Ev alırken önemli olan noktalardan biri de projeyi inşa eden firmanın  güvenilirliği ve geçmişidir. Ayrıca satın almaya karar verildiğinde projenin yüzde kaçının tamamlandığı ve teslimat tarihine sadık kalınıp kalınmayacağı da büyük önem taşıyor”dedi.
 
Gaye İntepe, teknik detayların taşıdığı önemi ise şu sözlerle anlattı:
 
“Kullanılan inşaat teknikleri, malzemeler ve çözüm ortaklarının bilinirliği, projelerin temelini oluşturur. Bina güvenliği açısından, kullanılan malzemelerin kalitesi ve teknikler hayati derecede önem taşır. Eğer proje, uzmanlığıyla bilinen çözüm ortaklarının elinden çıkmışsa bu konuda içiniz rahat olsun. Teknik bilgiye sahip olmasanız bile  uluslararası ölçülerde kabul görmüş markalar sizleri doğru yatırıma götürür.Tüm bunların yanı sıra bir diğer belirleyici unsur da satışlara ne zaman başlandığı ve bu sürede ilk fiyatlara göre ne kadarlık artışın uygulanmış olduğudur. Projenin istikrarı, güvenilirliği ve karlılığı açısından bu da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.
 
Her ne kadar son bir iki yıldır firmalar kendi iç borçlanma modellerini oluşturup, banka kredisi dışında finansman modelleri bulsalar da, aynı zamanda banka kredisi sağlayan projelerin güvenilirliği daha yüksek. Firma taksitli seçeneklerle daire sahibi olmak tercih sebebi olsa bile firmanın banka kredisi opsiyonunun da olması müşteri açısından çok daha güvenlidir.”
 
MÜŞTERİ PROFİLİ İNCELENMELİ
İntepe akıllı bir yatırım yapmak isteyenler için son olarak müşteri profilinin iyi incelenmesi gerektiğini söyledi ve “Ev sahibi olmak isteyenlerin, proje genelindeki müşteri profiline de dikkat etmesini öneririm. Ev sahibi olunduğunda ortak alanların paylaşılacağı komşular, sosyal ve mutlu bir yaşam için önemli bir etken. Projenin müşteri profili doğru değerlendirilmeli ve gerçekten birlikte yaşamak isteyeceğiniz komşularınızın olması için dikkatli bir gözlem yapılmalıdır” dedi.
 
Kaynak: NTVMSNBC


Paylaş:

HABERLER