Fikirtepe İçin İlk Adım Atıldı

‘Anka Yapı Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’ ismini verdikleri çalışmada 400 kişiyle anlaşmanın büyük bir başarı olduğunun altını çizerek, Fikirtepe’de ilk proje yapan isim olacaklarını vurguladı.
Fikirtepe İçin İlk Adım Atıldı

İmar artırımıyla tüm gözlerin çevrildiği Fikirtepe’de ilk projeyi hangi firmanın yapacağı  da merak ediliyor.  Bölgede üç adada toplam 60 bin metrekarelik arsanın 400 hissedarıyla sözleşme imzalayan Anka Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, ‘Anka Yapı Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’ ismini verdikleri çalışmada 400 kişiyle anlaşmanın büyük bir başarı olduğunun altını çizerek, Fikirtepe’de ilk proje yapan isim olacaklarını vurguladı.

Taşınmaların başlayacağı tarih olarak 26 Aralık 2011’i gösteren Temel, hak sahiplerine taşınma bedeli olarak 10 bin lira verdiklerini belirterek, “Taşınmaların en geç 5 Şubat 2012’den sonra bitirilmesini ve yıkımların da 1 Mart 2012 tarihinde tamamlanmasını planlıyoruz. Proje aşamalarının tümünü tamamlayarak ilk kazmayı vurmayı planladığımız zaman ise Nisan 2012. İlk isim biz olmak istiyoruz” dedi.

‘İki kulesi de olacak’
Proje için biri hem ulusal hem de uluslararası çapta önem taşıyan toplam üç mimar ile çalıştıklarını açıklayan Temel, proje için hangi mimar artı değer yaratırsa onunla çalışacaklarını belirtti. Diğer yandan şantiyeyi de şeffaf hale getirerek, 24 saat canlı izlemeye olanak sağlayacaklarını kaydeden Temel, projenin kesinleşmiş yanlarını, şu sözlerle anlattı:
“İki tane 36 ile 56 katlı yüksek kule olacak. Geri kalanlar yaklaşık olarak 16 katla 32 kat arasında değişen binalardan oluşacak. Tamamına yakınını denize cepheli tasarlayacağız. İlk adamız metroya sınır olduğu için yer altından metroya geçiş tasarlıyoruz. Bu şekilde alışveriş merkezine de direkt bağlantı yapacağız. Ayrıca metrobüs noktalarına da 4-5 noktada camlı asansörle iniş öngörüyoruz. Yazın açılabilen geniş bir üst geçit projesiyle metrobüse ulaşım için belediyeyle ortak çalışıyoruz.”

ÜÇ FİRMA DAHA ANLAŞMIŞTI

Birçok firmanın çalışmalarını sürdürdüğü Fikirtepe’de daha önce Vartaş İnşaat , Baysaş İnşaat ve Palmadoro May da hak sahipleriyle belli ölçüde anlaşan isimler olmuştu. Şirketlerin çalışmalarında ulaştıkları aşama şöyle:
Adana’da lüks projelere imza atan ve Ataşehir’de Gold Tower projesini tamamlayan Baysaş İnşaat, yedi  ada, 64 parselde yer alan toplam 251 hanenin tamamıyla yüzde 100 oranında anlaşma imzalamıştı. Şirket, Fikirtepe’nin E-5’e bakan tarafında 12 bin 500 metrekarelik alanda yedi ada, 64 parselde, 251 hane ile sekiz ay süren görüşmeler sonunda yüzde 55’lik pay ile anlaşma gerçekleştirmişti. Baysaş’ın porjesi 40’ar katlı  bloktan olarak geliştirilirken, daire sayısı 500 ila 550 arasında planlandı.
 Türköz İnşaat ve AKS Yapı ortaklığının oluşturduğu Vartaş Yapı da Fikirtepe’de proje yapacak firmalar arasında yer almıştı. Bölgede ‘Manhattan İstanbul’ adındaki projesi için ada ve parsel sahipleriyle anlaşmalara devam eden firma dokuz adada toplam 32 dönüm üzerinde gerçekleşecek projede beş blokta 2 bin daire yapmayı planlıyor.
 Palmadoro May anlaşma Fikirtepelilerle anlaşma sağlayan bir başka isim olarak ortaya çıkmıştı. 12 dönümlük alanda çalışma yürüten firma mülk sahiplerinin yüzde 85’iyle ‘yüzde 45 şirkete-yüzde 55 mülk sahibine’ şeklinde anlaşan firmanın geliştireceği proje 35 katlı çevreci bir bina da yer alacaktı.

YIKIM MART SONUNDA BİTECEK

Anka Yapı Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi, üç etap olarak planlanıyor.  İlk etabında 14 bin metrekarelik arsa üzerinde 500 daire yer alacak. Dairelerin 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 şeklinde tasarlandığı projede binalar 16, 32 ve 56 katlı bloklar halinde inşa edilecek. Projede konut satışları ise 1 Mart 2012’ye kadar tüm yıkımların bitmesinden sonra, kurulacak tanıtım ve satış ofislerinde başlayacak. Projede havuzlar, fitness merkezleri, otoparklar bulunacak ve ücretsiz olarak çocuk kulüpleri, hobi eğitim merkezleriyle belli bir yaşın üzerindekilere rahat oturabilecekleri rehabilitasyon ve sosyal mekân alanları oluşturulacak.


Paylaş:

HABERLER