Gayrimenkul Sektöründeki Kadınların Sesi: Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu

Gayrimenkul Sektöründeki Kadınların Sesi: Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu, Türkiye'de ilk kez yapılacak olan anket çalışmasıyla gayrimenkul sektöründeki kadınların sesi olacak.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Kollu: "Bu anket çalışmasıyla, hem gayrimenkul sektöründe çalışan kadın sayısını hem de bu kadın çalışanların karşı karşıya kaldığı sorunlar ve beklentiler ile kamu kurumlarının çözmesi gereken konuları belirleyeceğiz. Böylece gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların sesini duyuracağı bir yol haritası belirlenmiş olacak." şeklinde konuştu.

 

Gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların ihtiyaçlarının karşılanması ve problemlerinin çözümü hedeflenerek kurulan Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek anket çalışmasıyla gayrimenkul sektöründeki kadınların sesi olmayı amaçlıyor.

 

ULI Türkiye (Urban Land Institute) öncülüğünde Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Türk Müteahhitler Birliği'nin (TMB) desteği ile kurulan Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Pınar Ersin Kollu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, platformun ilk olarak Mayıs 2016'da ULI Türkiye'nin düzenlediği "Gayrimenkulde Kadın Girişimi" etkinliği ile ortaya çıktığını, 8 Mart 2017'de ise resmi olarak faaliyetlerine başladığını anlattı. 

Kurulan bu platformun gayrimenkul sektöründe çalışan Güniz Çelen ve ULI Türkiye Başkanı Ayşe Hasol Erktin'in idealleri ışığında ortaya çıktığını dile getiren Kollu, "Gayrimenkul sektöründe azımsanmayacak sayıda kadın çalışan ve yönetici bulunmakla birlikte kadın ihtiyaçlarına özgü çalışmaların ve kadın temsilinin yeterli olmadığını düşüncesi bizleri motive etti. Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu olarak sektöre emek vermiş kadın iş sahibi ve profesyonellerden oluşan 20 kişilik bir danışma kuruluyla hedeflerimize ilerliyoruz." dedi. 

 

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu'nun yapacağı çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulunan Kollu, gayrimenkul sektörünün her alanındaki kadın çalışanların ihtiyaçlarını doğru tespit edebilmek amacıyla istatistiklerin oluşturulması ve raporların hazırlanmasına öncelik vereceklerini dile getirdi.

 

"Alanında deneyimli kadın yöneticilerin meslek hayatına yeni başlayan kadın çalışanlara rehber olabilecekleri bir mentorluk programı başlatılmasını" da hedeflediklerini ifade eden Kollu, sektörde kadın görünürlüğünü artırmak üzere paneller, konferanslar gibi etkinliklerle tüm platformlarda kadınların temsiline yer verilmesini ve periyodik toplantı ve çalıştaylarla da duyarlılığın ve ortak akıl çalışmalarının gündemde tutulmasını planladıklarını söyledi. 

Kollu, platformun çalışmalarını sağlıklı bir zemine oturtabilmesi için sektörde çalışan kadınların durum ve ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesinin zorunlu olduğuna işaret etti. 

 

Bu nedenle ABD'de ULI Women's Leadership Initiative'in (WLI) 8 bin kadın üyesiyle yaptığı anket çalışmasını karşılaştırmalı olarak Türkiye'de ilk kez ULI Türkiye, GYODER ve TMB'nin iş birliği ile hayata geçireceklerini anlatan Kollu, "Bu anket çalışmasıyla, hem gayrimenkul sektöründe çalışan kadın sayısını hem de bu kadın çalışanların karşı karşıya kaldığı sorunlar ve beklentiler ile kamu kurumlarının çözmesi gereken konuları belirleyeceğiz. Böylece gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların sesini duyuracağı bir yol haritası belirlenmiş olacak" dedi.

Kollu, anket sonuçlarını mayıs ayı içinde açıklayacaklarını söyledi. 


Paylaş:

Emlak Gündemi


En Çok Aranan Projeler


Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Barselona’da 1900 – 1914 yılları arasında yapılmış gayrimenkul geliştirme projesi: PARK GÜELL

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

2018-04-25 17:31