Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
banner

İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR

Gayrimenkul Sektöründeki Kadınların Sesi: Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu, Türkiye'de ilk kez yapılacak olan anket çalışmasıyla gayrimenkul sektöründeki kadınların sesi olacak
Mail At
Gayrimenkul Sektöründeki Kadınların Sesi: Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu, Türkiye'de ilk kez yapılacak olan anket çalışmasıyla gayrimenkul sektöründeki kadınların sesi olacak.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Kollu: "Bu anket çalışmasıyla, hem gayrimenkul sektöründe çalışan kadın sayısını hem de bu kadın çalışanların karşı karşıya kaldığı sorunlar ve beklentiler ile kamu kurumlarının çözmesi gereken konuları belirleyeceğiz. Böylece gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların sesini duyuracağı bir yol haritası belirlenmiş olacak." şeklinde konuştu.

 

Gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların ihtiyaçlarının karşılanması ve problemlerinin çözümü hedeflenerek kurulan Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek anket çalışmasıyla gayrimenkul sektöründeki kadınların sesi olmayı amaçlıyor.

 

ULI Türkiye (Urban Land Institute) öncülüğünde Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Türk Müteahhitler Birliği'nin (TMB) desteği ile kurulan Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Pınar Ersin Kollu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, platformun ilk olarak Mayıs 2016'da ULI Türkiye'nin düzenlediği "Gayrimenkulde Kadın Girişimi" etkinliği ile ortaya çıktığını, 8 Mart 2017'de ise resmi olarak faaliyetlerine başladığını anlattı. 

Kurulan bu platformun gayrimenkul sektöründe çalışan Güniz Çelen ve ULI Türkiye Başkanı Ayşe Hasol Erktin'in idealleri ışığında ortaya çıktığını dile getiren Kollu, "Gayrimenkul sektöründe azımsanmayacak sayıda kadın çalışan ve yönetici bulunmakla birlikte kadın ihtiyaçlarına özgü çalışmaların ve kadın temsilinin yeterli olmadığını düşüncesi bizleri motive etti. Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu olarak sektöre emek vermiş kadın iş sahibi ve profesyonellerden oluşan 20 kişilik bir danışma kuruluyla hedeflerimize ilerliyoruz." dedi. 

 

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu'nun yapacağı çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulunan Kollu, gayrimenkul sektörünün her alanındaki kadın çalışanların ihtiyaçlarını doğru tespit edebilmek amacıyla istatistiklerin oluşturulması ve raporların hazırlanmasına öncelik vereceklerini dile getirdi.

 

"Alanında deneyimli kadın yöneticilerin meslek hayatına yeni başlayan kadın çalışanlara rehber olabilecekleri bir mentorluk programı başlatılmasını" da hedeflediklerini ifade eden Kollu, sektörde kadın görünürlüğünü artırmak üzere paneller, konferanslar gibi etkinliklerle tüm platformlarda kadınların temsiline yer verilmesini ve periyodik toplantı ve çalıştaylarla da duyarlılığın ve ortak akıl çalışmalarının gündemde tutulmasını planladıklarını söyledi. 

Kollu, platformun çalışmalarını sağlıklı bir zemine oturtabilmesi için sektörde çalışan kadınların durum ve ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesinin zorunlu olduğuna işaret etti. 

 

Bu nedenle ABD'de ULI Women's Leadership Initiative'in (WLI) 8 bin kadın üyesiyle yaptığı anket çalışmasını karşılaştırmalı olarak Türkiye'de ilk kez ULI Türkiye, GYODER ve TMB'nin iş birliği ile hayata geçireceklerini anlatan Kollu, "Bu anket çalışmasıyla, hem gayrimenkul sektöründe çalışan kadın sayısını hem de bu kadın çalışanların karşı karşıya kaldığı sorunlar ve beklentiler ile kamu kurumlarının çözmesi gereken konuları belirleyeceğiz. Böylece gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların sesini duyuracağı bir yol haritası belirlenmiş olacak" dedi.

Kollu, anket sonuçlarını mayıs ayı içinde açıklayacaklarını söyledi. 

Başyapıt Dragos’un Ön Talep Dönemi İçin Start Verildi

Başyazıcı Grubu'nun İstanbul Maltepe’de inşa ettiği 'Başyapıt Dragos projesinde ön satış dönemi başladıBaşyapıt Dragos’un Ön Talep Dönemi İçin Start Verildi

Başyazıcı Grubu'nun İstanbul Maltepe’de inşa ettiği Başyapıt Dragos projesinde ön satış dönemi başladı.

Başyazıcı Grubu’nun, İstanbul’da yükselen ilk inşaat projesi olan Başyapıt Dragos’ta ön satışlar başladı.

32 bin metrekare alana inşa edilen ‘Başyapıt Dragos’, 25 ve 3 katlı iki bloktan oluşuyor. Dairelerin metrekare fiyatları ise 6 bin ve 8 bin 500 TL arasında değişiyor. 

 

Açık yüzme havuzu, havuzbaşı cafe, fitness merkezi, çocuklar için temalı oyun parkları ve daha birçok sosyal alana sahip olan ‘Başyapıt Dragos’ta 150 konut ve 8 ticari birim bulunuyor.

Başyapıt Dragos, E-5’e arabayla 2 dakika, Minibüs Caddesi’ne yürüyerek 1 dakika, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne arabayla 3 dakika,  İstanbul Şehir Üniversitesi’ne yürüyerek 5 dakika ve Kartal Devlet Hastanesi’ne arabayla 3 dakika mesafede yer alıyor.


Turyap Emlak Konut Kayaşehir Evleri'nin Ön Talep Süresini Mayıs'a Kadar Uzattı

İstanbul'un hızla büyüyen semti Başakşehir’de yükselen Emlak Konut Kayaşehir Evleri, 20 Mart’ta başlayan ön talep toplama sürecinde yoğun talep aldıTuryap Emlak Konut Kayaşehir Evleri'nin Ön Talep Süresini Mayıs'a Kadar Uzattı

İstanbul'un hızla büyüyen semti Başakşehir’de yükselen Emlak Konut Kayaşehir Evleri, 20 Mart’ta başlayan ön talep toplama sürecinde yoğun talep aldı. Konutlara yapılan taleplerin 175’i bir hafta içerisinde satıldı. Turyap, ön talep toplama sürecini mayıs ayına kadar uzattığını açıkladı.

 

Toplamda 504 daireye sahip olan Başakşehir Emlak Konut Evleri’nden ön talep için bin TL ödeyerek mayıs ayına kadar Turyap’a başvuruda bulunabilecek. Ön talepler bir hafta sonra kesin talebe dönüşecek. Bir ay içinde yüzde 25 peşinat tamamlanıp; kalan bakiye nakden, defaten veya konut kredisi ile 3 ay içinde ödenecek.

 

8 farklı hastane grubu ile Avrupa’nın en büyük şehir hastaneleri ile botanik bahçenin içinde bulunan Emlak Konut Başakşehir Evleri’nde 1+1’ler 214 Bin TL, 2+1’ler 309 Bin TL, 3+1’ler 381 Bin TL, 4+1’ler 675 Bin TL’den başlayan fiyatlarla alıcısını buluyor. 

 

Metro durağı 250 metre, Şehir Parkı 500 metre, Sağlık Kent 1 km, Başakşehir Devlet Hastanesi 5 km, İkitelli OSS 6 km, Başakşehir 6 km, İstoç 8 km, Tekstilkent 10 km, Tem Otoyol 11 km, Atatürk havalimanı 18 km mesafede yer alıyor.

 

Ön talep süresinin gelen yoğun talepten dolayı uzatıldığını dile getiren Turyap’ın Satış ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bilge Özdemir; ön taleplerin mayıs ayında sona ereceğini, gelen taleplerin bir hafta içerisinde sonuçlandığını aktardı. Özdemir; projede büyüklüğü 94 metrekareden başlayan 2+1 dairelere olan talebin arttığını, genellikle oturum için tercih edilen dairelerin havaalanı ve sağlık çalışanları tarafından ilgi gördüğünü dile getirdi.


Heafey Group'tan Hem Yatırım Hem Tatil Fırsatı

Heafey Group’un en gözde projelerinden biri olan Ocean Conrad Resort, Amerika’da hem yatırım, hem tatil imkanı sağlıyorHeafey Group'tan Hem Yatırım Hem Tatil Fırsatı

Heafey Group’un en gözde projelerinden biri olan Ocean Conrad Resort, Amerika’da hem yatırım, hem tatil imkanı sağlıyor.

Heafey Group, Florida’nın Fort Laudardale sahilinde bulunan Ocean Conrad Resort projesini Türk yatırımcılarla buluşturdu.  

Heafey Group Başkan Yardımcısı Carmine Zayoun ve Heafey Group Uluslararası Pazarlama Direktörü Emel Onur’un katılımıyla 6 Nisan 2017'de gerçekleştirilen basın toplantısında, Amerika’da gayrimenkul almanın ayrıcalıkları, avantajları ve  son günlerde Türk yatırımcıların ilgi odağı olan Condo-Hotel modeline yatırım yaparak Green Card alma imkanı, Türk yatırımcıların Miami ve Fort Lauderdale’deki gayrimenkullere hızla artan ilgisi ve Heafey Group’un en yeni projesi Ocean Conrad Resort hakkında bilgi verildi.


Heafey Group Başkan Yardımcısı Carmine Zayoun “Türkiye’de olmaktan çok mutluyuz. Geçmiş yıllarda Miami ağırlıklı olarak Güney Amerikalı yatırımcılar tarafından tercih ediliyordu ancak son dönemde Türklerin ilgisi çok arttı. Türkler özellikle condo-hotel modelini çok seviyor. Otel onların uzaktaki evi gibi ama kendileri kullanmadıklarında yatırımlarının dünyaca ünlü bir marka tarafından yönetiliyor olması onlara ayrıca güven veriyor. Fort Lauderdale’deki yatırımlar sadece geçen sene yüzde 9.8 oranında değer kazandı. Bu da doğru gayrimenkul seçiminin yatırımdaki önemini gösteriyor“ ifadelerini kullandı.


Heafey Group Uluslararası Pazarlama Direktörü Emel Onur basın toplantısında “Son zamanlarda Florida'ya gelen Türk yatırımcıların sayısı katlanarak artıyor. Miami her zaman sanatçıların ve yatırımcıların gözdesiydi. Şimdi de aralarında şirket üst düzey yöneticileri, doktorlar, avukatların yer aldığı beyaz yakalıların ilgisinin arttığını gözlemliyoruz. Her şeyi bırakıp Amerika’ya taşınmayı düşünmeyen, bir ayağım Florida'da olsun diyen yatırımcılar, özellikle condo-hotel  modeline rağbet gösteriyor. Bu şekilde hem yatırımlarının para kazanması, hem de senede 1-2 ay gelip evlerinin tadını çıkartabiliyor olmaları onlara çok cazip geliyor” açıklamasını yaptı.

 

Hem yatırım, hem tatil imkanı

Fort Lauderdale plajının tam karşısında iki bina şeklinde yükselen, Atlantic Okyanusu manzarasına sahip Ocean Conrad Resort 24 katlı olup 6. kat ile 17. katlar arası condo hotel 18. ile 24. katlar arası rezidanstır. 

Ev sahipleri dairelerini Hilton Conrad’ a kiralayip senelik yüzde 8 brüt kira geliri garantisi elde edebilirler. Ayrıca dairelerini senede 30 gün Conrad’ın bütün imkanlarından yararlanarak ücretsiz kullanabilirler. 

Kaynak: Hürriyet


Kat Karşılığı Sözleşmelerde Geçerlilik Şartı Nedir?

Mülkiyet hakkının devrini içeren sözleşmelerin resmi bir kurum önünde yapılması geçerlilik şartıdırKat Karşılığı Sözleşmelerde Geçerlilik Şartı Nedir?

Mülkiyet hakkının devrini içeren sözleşmelerin resmi bir kurum önünde yapılması geçerlilik şartıdır.Bu resmi kurum, işlemin tapuda yapılması halinde tapu müdürlüğü, noterde yapılması halinde noterlik veya mahkeme ilamı olması halinde ilgili mahkeme bu resmi kurum vasfını taşır.

İnşaat sözleşmeleri tek başına olursa bir eser sözleşmesidir. İnşaat yapım sözleşmelerin ihtarla feshi mümkün olsa da, arsa payı karşılığı olan inşaat sözleşmeleri normal inşaat sözleşmelerinden ayrı sözleşmelerdir. Çünkü kat karşılığı işlerde yapılan inşaatın bedeli, arsa payı ile ödenir. Arsa payı ile ödeme yapıldığında ise mülkiyet hakkının devri söz konusu olur. Mülkiyet hakkının devrini gerektiren sözleşmelerin ise resmi kurum önünde yapılması bir geçerlilik şartıdır. Yani iş Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerine gelince: Eser sözleşmelerinden (inşaat sözleşmesi gibi) farklı olarak bu sözleşmelerin 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunun 237, Türk Medeni Kanunun 706, Noterlik Kanunun 60,89 ve Tapu Kanununun 26. maddeleri gibi düzenlemeleri ışığında, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri, ‘’içerisinde mülkiyeti nakil borcu olduğu için’’ ve anılan bu maddelerde, taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan, mülkiyetin naklinin resmi biçimde yapılması şartı olduğu için, bu sözleşmelerin tapu sicil müdürlüklerince ve noterlerce düzenleme şeklinde yapılması bir geçerlilik şartıdır. Bu geçerlilik şartı emredici nitelikte olup sözleşmenin geçerli olup olmadığı hususu hakim tarafından resen dikkate alınır.

Yani kat karşılığı inşaat sözleşmeleri hem geçerlilik şartına hem de TBK 13 madde uyarınca şekil şartına tabi olan, sıradan olmayan bir sözleşmedir ve bu sözleşmelere TMK 692 maddesi uyarınca tüm hissedarların katılması yasal zorunluluktur. Ancak 6306 s. Kanun kapsamında gayrimenkulün riskli yapı olarak tescil edilmesi şartıyla 2/3 oranında bir çoğunluk ile istisnai bir şekilde karar verilebilir.

Kaynak: Av. Cihat Demirbağ


Kuzu Grup Dev Enerji Yatırımına İmza Atıyor

Yapı firmaları ile birlikte kamu kurumları da atık çamurun bertaraf edilmesi sırasında ortaya çıkan enerjiyi elektriğe dönüştürmeye başladıKuzu Grup Dev Enerji Yatırımına İmza Atıyor

Yapı firmaları ile birlikte kamu kurumları da atık çamurun bertaraf edilmesi sırasında ortaya çıkan enerjiyi elektriğe dönüştürmeye başladı. Kuzu Grup da, Bursa Belediyesi'nin arıtma tesislerindeki atık çamurun bertaraf edilmesi ve yakma sırasında ortaya çıkacak ısıdan elektrik üretilmesini sağlayacak Akışkan Yataklı Çamur Yakma Tesisi ihalesini aldı. Günlük 400 ton çamur yakma kapasitesine sahip olan ve açığa çıkan ısıdan günlük 2.5 megavat elektrik elde edecek olan tesisi inşa etmeye hazırlanan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, "Doğu Atıksu Arıtma Tesisi sınırları içinde yapılacak tesis yaklaşık 68 milyon liralık bir yatırım olacak. Yakın zamanda tamamlanmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ