Hayalini kurduğunuz ev kabusunuz olmasın!

Yıllardır hayalini kurduğunuz ve satın almak istediniz... Semtin size göre olduğuna karar verdiniz mi, çevredeki okulları araştırdınız mı... işte bu ve bunun gibi birçok önemli detay...
Hayalini kurduğunuz ev kabusunuz olmasın!
Satın almak istediğiniz daireyle ilgili en detaylı ve doğru bilgilere binada yaşayan komşulardan ulaşabilirsiniz. Sizi yönlendiren eş, dost yada emlak danışmanlarından daha doğru ve detaylı bilgiyi komşulardan alabilirsiniz.  
 
Zemin
Almak istediğiniz daire kullanılmışsa öncelikli dikkat etmeniz gereken nokta, deprem sonrası zemin etüdünün yapılıp yapılmadığıdır. Binanın temelinin durumu gözden geçirilmelidir. Gerekirse bina yetkililerinden kontrol amaçlı zemin etüdüne ilişkin belgeler istenebilir. 
 
Bina: 
Dairenin içine bakmadan önce yine kontrol etmeniz gereken unsurlardan birisi de binanın dış cephesidir. Dış cephe mantolamasının yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa hangi malzemelerin kullanıldığı araştırılmalıdır. Özellikle zemin katında rutubet, derin çatlak gibi olumsuz faktörler gözden geçirilmelidir.  
 
Evin içinde: 
Evin içine geçtiğinizde kontrol etmeniz gereken birçok detay olduğu unutulmamalıdır. İlk olarak evin hangi cepheye baktığı, günün hangi saatlerinde güneş aldığı, aydınlandığı öğrenilmelidir. Daha sonra düşünümeniz gereken evin masrafı var mı? varsa bu masraf ne seviyelerde olacak. Bu rakam kafanızda canlandıktan sonra, evin ıslak mekanları olarak tanımlanan banyo, tuvalet ve mutfaktaki su tesisatları ilk olarak gözden geçirilmelisi gereken noktalardan biridir. Eğer ufak da bir problem varsa su tesitatçsının kontrol etmesi evi satın alırken pazarlık payını artırabilir ve size ilerde masraf da çıkarmayabilir. Ardından evin içinde kullanılan ahşap ve demir doğramaları kontrol etmemiz gerekmektedir. Cam ve pencerelerde kullanılan doğramaların markası ve teknik özellikleri de kontrol edilmelidir. Doğamaya ne kadar masraf yapacağımız yada kullanılan malzemenin kalitesi, yine pazarlık payını artıracak en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Daire içinde kullanılan ankastre ürünler varsa bunların da marka- modellerini, çalışıp çalışmadığını kontrol etmemizda fayda var. Banyoda kullanılan seramik, duş ekipmanlarının dayanıklılığı gözden geçirilmelidir.
 
Çevredeki okulları araştırın   
Okul çağında çocuğunuz olmasa bile yine de çevredeki okulları araştırın. Evi satmak istediğinizde, potansiyel alıcı çevredeki okul durumunu araştıracaktır. İyi okullara ulaşım kolaylığı olan semtlerde gayrimenkul fiyatları genellikle artma eğilimindedir. 
 
Test sürüşüne çıkın! 
Satın almayı planladığınız evden işyerinize trafiğin yoğun olduğu bir saatte gidin ve seyahat süresini test edin. Ev bakmaya genellikle haftasonları gidilir. Haftasonu trafiği yanıltıcı olabilir. Ayrıca, semtte bir tur atıp, sizin tarzınıza uyup uymadığını kontrol edin. 
 
Semti tanıyın
Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde semt seçimi oldukça önemlidir. Oturmak istediğiniz semtin size göre uygun olup olmadığını yine civarı gezerek, keşfederek  gözlemleyebilirsiniz.   
 
Ev bakmaya çıkmadan önce kredinizi hazırlayın  
Önceden kredi onayınızı almanız bütçe yapmanızı sağlayacaktır. Böylece, satın alamayacağınız evlere bakmanın sıkıntısını çekmezsiniz. Bütçenize uygun ve arzu ettiğiniz evi bulduğunuzda da, ciddi bir alıcı olarak güvenle pazarlık yapabilirsiniz.

Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05