Hilton Worldwide Hafta Sonu Tatil Alışkanlıkları

İlişkinizdeki heyecanı tekrar geri kazanmak ister misiniz?
Hilton Worldwide Hafta Sonu Tatil Alışkanlıkları

Türklerin neredeyse yarısı bir hafta sonu kaçamağının ilişkide heyecanı geri getireceğini söylüyor… Ancak bunun için çok azı harekete geçiyor

İSTANBUL – 08 OCAK, 2015 – Hilton Worldwide tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de, çiftler bir hafta sonu kaçamağı ile ilişkilerindeki heyecanı geri kazanabileceklerini düşünüyor – ancak çok az bir bölümü bunun için harekete geçiyor.

Hilton Worldwide’ın her yıl gerçekleşen Kış İndirimi’nin başında, 1.000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre hafta sonu kaçamağı, ilişkilerini iyileştirmek isteyen çiftler tarafından en çok tercih edilen seçenek. Ankete katılanların yaklaşık yarısı (yüzde 47), bir hafta sonunu uzakta geçirmenin ilişkideki heyecanı geri kazanmaya yardımcı olacağına inanıyor. Buna ek olarak, katılımcıların neredeyse dörtte biri (yüzde 22'si) kısa bir seyahatin yeni bir ilişkiyi başlatabileceğine inanırken, yüzde 15'i kötü giden bir ilişkiyi kurtarabileceğine inanıyor. Diğer yandan, yüzde 13'lük bir bölüm ise bunun ilişkiye zarar verebileceğine inanıyor.

Avrupa ülkelerinde popülerliğine rağmen Türkiye’deki çiftler nadiren hafta sonu seyahatlerine gidiyor. Ankete katılanların neredeyse yarısı (yüzde 46) yılda sadece 1 ila 5 hafta sonu kaçamağı yapabildiklerini belirtirken, her on kişiden biri ise hiç bir zaman hafta sonu seyahatine gitmiyor.

Araştırma ayrıca, Türkiye’deki kişilerin hafta sonu programlarını arkadaşlarına veya meslektaşlarına anlatırken abarttıklarını da ortaya koyuyor. Katılımcıların neredeyse üçte biri (yüzde 35) kendilerini eğlendirmek adına hafta sonlarını anlatırken abarttıklarını itiraf ederken, neredeyse dörtte birini oluşturan (yüzde 22) diğer bir bölüm ise dışarıdan daha heyecan verici görünmek için gerçeği abartarak anlatıyor. Yüzde 6'lık bir bölüm ise eski sevgilisini kıskandırmak için kendi "fantezi hafta sonlarını" yarattıklarını itiraf ediyor.

Araştırma sonuçlarına göre, ankete katılan kişiler aileleriyle vakit geçirmenin yanı sıra hafta sonlarını, televizyon izleyerek ve ev işi yaparak geçiriyor. Hafta sonu yataktan kalkmak ise neredeyse imkansız. Ankete Türkiye’den katılan kişilerin dörtte biri saat 10:00'dan önce yataktan çıkamıyorlar.

Hilton Worldwide Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aligi Gardenghi, "Araştırmamız gösteriyor ki insanların çoğu hafta sonlarını nasıl değerlendirecekleri konusunda sıkışmış hissediyor. Biz de bu konuda insanları biraz daha esnek hareket etmeye teşvik etmek istiyoruz. Dünya çapında 4.250'den fazla otelimizle, binlerce misafirlerimizin eşsiz deneyimlerine sahne olmaya devam ediyoruz" diyor.

“2015 boyunca Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da yüzde 33'e varan “Kış İndirimi”miz, bir bahar kaçamağı ya da arkadaş ve aile ziyareti de olsa hafta sonlarınızı daha anlamlı yapmak, kendinize gurur duyacağınız yeni deneyimler katmak için mükemmel bir seçenek”

Araştırma ayrıca Türklerin hafta sonu harcamalarından ne kadar rahatsızlık duyduğunu da ortaya koydu. Katılımcıların neredeyse dörtte üçü (yüzde 66'sı) spontane gerçekleştirdikleri alıverişlerden pişmanlık duyuyor. Sonradan pişman olunan harcamalarda ikinci sırada ise yüzde 23 ile dışarıdan sipariş verilen yemekler bulunuyor. Yüzde 21'lik bir kesim ise gece eve dönerken yaptıkları taksi harcamalarından pişman olduklarını belirtiyor.

Bu araştırma Hilton Worldwide tarafından konaklamalarda yüzde 33 oranında indirim fırsatı sunan geleneksel “Kış İndirimi”nin başlaması vesilesiyle hayata geçirilmiştir. Araştırma, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki 300'den fazla Hilton Worldwide otelinde 2015 yılı süresince konaklamak üzere rezervasyonlarını 31 Ocak 2015 tarihinden önce gerçekleştiren misafirleri kapsamaktadır. Kış İndirimi ile ilgili daha fazla bilgi almak veya rezervasyon yapmak için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz. 

*Hilton Haftasonu Tatil Alışkanlıkları anketi 24 Kasım 2014 ile 8 Aralık 2014 tarihleri arasında toplam 1,023 kadın ve erkek katılımcı ile YouGov tarafından gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar ortalama değerleri ifade etmektedir ve 18 yaş üzeri yetişkinleri temsil etmektedir.


DİĞER HABERLER