İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi 3. Köprü'yü Ziyaret Etti.

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin ziyaretçileri İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi heyeti
İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi 3. Köprü'yü Ziyaret Etti.
 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, iş dünyasından da büyük ilgi görüyor.  
 
İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi temsilcileri, 3. Köprü inşaat sahasını ziyaret etti. Heyet, dünyanın en geniş ve en uzun asma köprüsünün nasıl inşa edildiğini yerinde görme fırsatı yakaladı. Heyet temsilcileri, önce proje hakkındaki teknik detaylardan oluşan bir sunum izledi. Ardından Proje Kontrol Direktörü Cem Erer, 30 kişilik IMO Bursa heyetine bilgi verdi. Erer, projenin gelişmelerini ve yapılan çalışmaları anlattı.
 
ICA Sürdürülebilirlik ve Çevre Mühendisi Gülden Baydar ise projenin Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi süreciyle ilgili bilgi verdi. Heyet, köprü ayaklarının yapımının devam ettiği şantiye alanını görme şansı yakaladı. Projenin yapım süreciyle ilgili merak edilen sorular yetkililere iletildi.
 
İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Basri Akyıldız, 3.Köprü Projesi’nin hem Türkiye hem de dünya açısından önemli bir proje olduğunu söyleyerek, “Biz de inşaat mühendisleri olarak böyle bir projeyi  yerinde incelemek istedik. 30 üyemizle gezi organize ettik ve geldik. Çok misafirperver şekilde karşılandık, bilgilendirildik. Teknik açıdan bilgi aldık” dedi.
 
Projede birçok ilke imza atıldığını söyleyen Akyıldız,  “Teknik olarak kule yükseklikleri, açıklıklar, demir yolu hattının da köprü üzerinden geçiyor olması burada dikkat çekici... Bizim gibi konuya teknik bakan insanlar açısından çok önemli. Raylı sistemin de köprüde yer almasının farklı bir önemi var. Ayrıca planlama ve yapım süreci, hızlı bir proje olmuş. Üretim açısından şaşırtıcı tabii ki… “ diye konuştu.
 
DANİMARKALI ZİYARETÇİLER DE VARDI
 
3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ni bu hafta dünyaca ünlü Danimarka firması Grontmij’den gelen üst düzey yöneticiler de ziyaret etti. Şirketin Türkiye ofisinden gelen ziyaretçiler teknik bilgi alma imkanı buldu. Sürdürülebilir tasarım, mühendislik ve yönetim danışmanlığı konusunda önde gelen firmalardan biri olan Grontmij’in yöneticileri , özellikle 3.Köprü ve Boğaz etkileşimi konusunda bilgilendirildi.

Paylaş:

HABERLER