İnşaat sektörü, siyasi gündemin etkisini değerlendirdi!

Türk inşaat sektörünün önemli oyuncuları, mevcut ekonomi ve siyasi gündemin gayrimenkul sektörüne olan etkisiyle ilgili açıklama yaptılar.
İnşaat sektörü, siyasi gündemin etkisini değerlendirdi!

Baysaş Yönetim Kurulu Başkanı Şemsetin Aydın: 2014 yılının başından itibaren Türkiye’de siyaset gündemi ekonomi gündeminin önüne geçti. Bu sürecin gayrimenkul sektörüne olumsuz etkileri olabilir ancak, konut talebi ve ihtiyacı dikkate alındığında gayrimenkul sektöründe satışlar devam edecek. Birçok şirket, yeni proje lansmanlarını yerel seçim sonrasına öteledi. Nisan ayıyla birlikte birçok yeni konut projesi satışa sunulacak. Biz de Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projesinde ruhsat aşamasına geldik. Nisan ayında ön satışlara başlayabiliriz. Özellikle kentsel dönüşümde bakanlığın kimi yetkilerini yerel belediyelere devretmesinin ardından, yerel seçimlerden sonra kentsel dönüşüm hız kazanacak. Özellikle Fikirtepe gibi merkezi lokasyonlarda gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleri gerek yatırımcılar, gerekse de oturum amaçlı ev almak isteyen tüketicilerden yoğun talep görecek.

Demirbaş Yapı Sefa Demirbaş:  Seçim sonrası gayrimenkul sektöründe pozitif bir hareketlenme göreceğimizi düşünüyorum. Konut kredilerindeki faiz artışı ve  ülke üzerindeki siyasi belirsizliklerden ötürü (Yerel seçimler vs..) beklenen havayı yakalayamadık. Fakat bu talep yok, sektör küçülecek veya satış olmayacak anlamına gelmiyor. Yatırımcılar alımlarından vazgeçmedi,  sadece erteledi. Bununla beraber firmalar da faiz oranları için kampanyalar gerçekleştirirlerse faiz artışından doğan problemleri ortadan kaldırmış olurlar. Sonuç olarak seçimlerden sonra sektör eskisi gibi hız kazanacaktır. İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu unutmamak lazım. Fiyatlara gelince; çok yakın zamanda değil ama fiyatlarda bir artış olacaktır. Bunun sebebi ise döviz artışının inşaat maliyetlerine ciddi etki etmesidir. Aralık ayındaki maliyetlerimiz ile güncel maliyetler arasında en az yüzde 20’lik bir fark oluştu. Bunu şimdilik firmalar yatırımcılara yansıtmayacaktır fakat uzun vadede mutlaka fiyatlarda artış olacaktır. Bu yüzden yatırım yapmak için çok doğru bir zamanda olduğumuzu düşünüyorum.

E7 Grup’un kurucu ve CEO'su Ersin Aydeniz: Ocak ayından bu yana yavaşlayan gayrimenkul sektörünün seçimlerden sonra güçlenecek istikrarlı yapı sayesinde hız kazanacağına inanıyoruz. Çünkü bu süreçte döviz fiyatlarındaki artış ve borsadaki düzensiz seyirden en çok etkilenen inşaat sektörü ve buna bağlı sektörler oldu. Ancak yerel seçimlerin hemen sonrasında özellikle satışlarda artan bir ivme yakalanacağını ve birçok yeni projenin de satışa çıkacağını biliyoruz. Bu dalgalanmanın durulmasıyla birlikte mevcut ve yeni lanse edilecek yatırımların satışı hızlanacak. Ancak gayrimenkul sektörünün maliyetinde dövize bağlı birçok unsur olduğu için, hem sezonun gelmesi hem de döviz altın ve borsadaki iniş çıkışlar sebebiyle fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz.