iTVF 2014 için geri sayım başladı

Televizyon Dünyası Gerş Sayımda
iTVF 2014 için geri sayım başladı

Televizyon dünyasını, içerikten teknolojiye kadar her konuda ele alan İTVF 2014, İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı için geri sayım başladı. 70 ülkeden 4 bini aşkın katılımcıyı ağırlayacak olan organizasyon, 12 Haziran 2014 Perşembe günü Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılacağı bir törenle İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak. 21. yüzyılın heyecan verici ürün ve hizmetlerinin ilk kez görücüye çıkacağı, TV endüstrisinin tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan iTVF, 14 Haziran’a kadar sürecek.

 

Yayıncılık endüstrisinin yerli ve yabancı yüzlerce kurumunun yanı sıra binlerce profesyonelini bir araya getiren iTVF 2014, İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı için geri sayım başladı. Bölgenin en büyük TV forum, fuar ve iş geliştirme platformu, 12-14 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından ikinci kez düzenlenen etkinliğin bu yılki sloganı "Yayıncılık Dünyasının Geleceği İstanbul'da Buluşuyor" olarak belirlendi. 70 ülkeden 4 bini aşkın katılımcı ve TV endüstrisinin tüm paydaşlarını ağırlayacak olan iTVF 2014’ün açılış törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, RATEM Başkanı Dursun Güleryüz ve Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) Başkanı Zahid Akman katılacak.

DÜNYA DEVLERİ iTVF 2014’TE YERİNİ ALDI

TV endüstrisinin tüm dinamiklerini TV Market, Yayıncılık Teknolojileri Fuarı ve Forum olmak üzere üç ana etkinlik altında bir araya getiren iTVF 2014, bu yıl da sektörün öncülerini buluşturacak. Üç gün boyunca yayıncılık ve içerik dünyasının öne çıkan gelişmelerinin paylaşılacağı organizasyonda, teknoloji ve içerik alanında düzenlenecek olan forum programının bu yılki teknoloji oturumlarının teması “Taşınabilir Teknolojiler” olacak. Sektöre yön veren profesyonellerin katılımıyla gerçekleştirilecek forumlarda, ortak geleceğe ilişkin fikirler, TV yayıncılığının geleceğine ışık tutacak yeni teknolojiler, ürünler ve çözümler; sektörün dünyaca ünlü isimlerinin sunumlarıyla katılımcılarla paylaşılacak.

 

Uluslararası üreticilerin en yeni teknolojiye sahip ürünlerini tanıtacağı stantların yanında, farkındalık yaratacak örnek uygulamalar, ARRI, Canon, Dolby Digital, Eutelsat, Grass Valley, Hitachi, Huawei, Türksat, Yandex gibi alanının dev şirketleri tarafından tanıtılacak. Web TV, Mobil TV, IPTV, 4K, hibrit teknolojiler, Ultra HD yayıncılık, yayıncılıkta bulut bilişim, DVB gibi son yılların en güncel konularının da katılımcılara aktarılacağı etkinlikte, karasal sayısal televizyon yayıncılığına geçiş konusunda önemli etkinlikler düzenlenecek. Fuar süresince, canlandırma, ışık, ses ve görüntü atölyeleri gerçekleştirilecek.

 

“KÜLTÜR ENDÜSTRİSİ” TARTIŞILACAK

Dünyada ve Türkiye’de sosyal ve ekonomik alandaki etkileri günden güne artan “Kültür Endüstrisi” de etkinliklerde ele alınacak konular arasında. Konu, 12 Haziran Perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdür / Bakan Danışmanı Dr. Ş. Abdurrahman Çelik moderatörlüğünde ve bu konuda söz sahibi üst düzey katılımcılarla gerçekleştirilecek bir panelde kapsamlı olarak masaya yatırılacak. Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay, Yaratıcı Endüstriler Konsey Derneği Yönetim Kurulu (YEKON) Başkanı Yiğit Şardan, MÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta ve Mint Prodüksiyon Yapımcı-Senaristi Birol Güven’in katılacağı panelde dünyada kültür endüstrisi ürünleri yer alan unsurlar ele alınacak. Panelde Türkiye’de üretilen kültür endüstrisi ürünleri, bu ürünlerin ekonomiye katkıları ve küresel ekonomi içerisindeki yeri, devletin kültür endüstrisine katkısı gibi konular da tartışılacak. Türkiye kültür endüstrisi içerisinde yer alan müzik, sinema ve televizyon gibi birçok sektörün ortak sorunlarının da tartışılacağı ve çözüm önerilerinin sunulacağı panelde Türkiye’deki kültür politikaları ve fikri haklar konuları da başka ülkelerdeki uygulamalar göz önüne alınarak detaylı şekilde değerlendirilecek.

 

 

TÜRK DİZİLERİ SAHNE ALACAK

Dünyada 400 milyon kişi tarafından büyük ilgiyle takip edilen ve izleyicilerin beğenisini kazanan Türk dizileri, 1 milyar dolar iş hacmi hedefiyle içerik dünyasının önemli bileşenlerinden biri olarak, bu yıl ikinci kez iTVF’de sahne alacak. Ortadoğu’dan Balkanlara, Orta Asya’dan Güney Amerika’ya kadar uluslararası pazarda öne çıkmış Türk yapım şirketlerinin yeni yapımları tanıtılırken, 90’ı aşkın ülkeden katılan alıcılar için bir alım heyeti programı düzenlenecek. Dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce önemli yatırımcıyı ağırlayacak olan organizasyonda, ikili işbirliği görüşmelerinde önemli anlaşmalara imza atılması bekleniyor.

 

YARININ SİNEMASI İÇİN YARIŞANLAR ÖDÜLLERİNE KAVUŞACAK

Türk Sineması'nın 100. yılında iTVF'in katkılarıyla Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği tarafından düzenlenecek “2. BAK (Belgesel, Animasyon, Kısa Film) SETEM Akademi Ödülleri” sektörün kalbinin attığı yerde sahiplerini bulacak. "Yarının Sineması İçin" temasıyla gerçekleştirilecek ödül töreninde alanının en iyi 16 ismi 14 Haziran 2014 Cumartesi günü ödüllerine kavuşacak. 1964 yılında, devlet adına radyo televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla kurulan TRT de, 50. yaşını 500'e yakın çalışanının katılacağı özel etkinliklerle iTVF 2014'te kutlayacak.

 

iTVF 2014’E BÜYÜK DESTEK

Organizasyonu Globus Fuar ve Kongre Yönetimi tarafından gerçekleştirilen iTVF 2014, kurum ve kuruluşların büyük desteği ile 3 gün boyunca sektörün geleceğine ışık tutacak. iTVF 2014 bu yıl, T.C. Başbakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, T.C. Başbakanlık TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı), RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu), BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu), İstanbul Büyükşehir Belediyesi, SETEM (Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği), TVYD (Televizyon Yayıncıları Derneği), RVD (Reklam Verenler Derneği), RD (Reklamcılar Derneği), İnternet Temelli TV Teknolojileri Derneği (IPTV) gibi kurum ve kuruluşlar tarafından destekleniyor.


Paylaş:

HABERLER