Kadir Topbaş Her yerde metro her yere metro

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, düzenlediği basın toplantısında İstanbulluların yaşamını kolaylaştıracak ulaşım projelerini açıkladı ve “Her yerde metro, her yere metro olsun. Bu hedefi koyduk” dedi.
Kadir Topbaş Her yerde metro her yere metro

 

2004’te göreve gelindiğinde önce ulaşım master planlarını hazırlayarak İstanbul’un geleceğini tasarladıklarını belirten Başkan Topbaş, İstanbul’da herhangi bir noktasında yaşayan her insanın yaşamını kolaylaştıracak adımlar attıklarını ifade etti.  

İstanbul’u gelişmiş kentlerle yarışan bir noktaya taşıyoruz

Yoğun katılımın olduğu basın toplantısında, yeni metro projelerini anlatan Başkan Topbaş, bir şehrin medeniyet ölçüsünün o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranlarına bağlı olduğunu vurguladı. Topbaş “Bireysel araçlar yerine toplu taşıma kullanabiliyorsa o şehir medenidir. Biz de bunu ortaya koymaya çalıştık” dedi. Ayrıca toplu taşıma araçlarının sosyalleşme, şehirleşme içinde birlikteliği sağlayan sistemler olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’u gelişmiş kentlerle yarışan bir noktaya taşımanın heyecanı içerisinde olduklarını söyledi. Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle altını çiziyorum; bu kentte yaşayan her insan bir ülke özelliği gösteren İstanbul’un herhangi bir noktasından metro ile her noktaya erişebilecek. Yani her yerde metro her yere metro olsun. Bu hedefi koyduk.”

Dünyada en büyük metro ağına sahip ikinci kent İstanbul olacak

Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın en modern metrolarını kentimize kazandırmaya çalışıyoruz. New York’un 800 km’lik metro ağını, Londra’nın ve Tokyo’nun 500 km’lik metro ağlarını, Paris’in 400 km’ye ulaşmış metro ağlarını dikkate alırsak, İstanbul’da 2019 ve sonrası için planladığımız çalışmalarla New York’tan sonra dünyanın en büyük metro ağına sahip ikinci kent İstanbul olacak. Bu bir hayal değil, bir proje. Ve projeleri adım adım yürürlüğe koyuyoruz”

Yerin 40 metre altında tarih yazılıyor

“Bugün aramızda da bulunan, yerin 30- 40 metre altında 24 saat esaslı İstanbul’u demirağlarla örmeye çalışan, alın teri döken insanlarımız var. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bir tarih yazıyorlar. Aynı şekilde yüklenici firmalarımızın ve mesai arkadaşlarımın proje aşamasında nasıl heyecan yaşadıklarını da biliyorum. Bu heyecanı birlikte paylaşıyoruz.”

Tarih metro ile kurtulur, çevre metro ile kurtulur, metro kentin hayatıdır

Ülke özelliği taşıyan bir kent olarak İstanbul’da ulaşım konusunda ciddi mesafeler aldıklarını kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bütçenin % 55’ini ulaşıma yatırdıklarını açıkladı. Otobüslerin yenilendiğini, metrobüs hattının geçici çözüm olarak kurulduğunu ancak kentin ulaşımının metro ile sistematik işlerlik kazanacağını ifade etti. Topbaş “Tarih metro ile kurtulur, çevre metro ile kurtulur, metro kentin hayatıdır, diyoruz.  Çünkü metro ile 50 bin, 70 bin insan taşınabiliyor. Bu başka ülkelerde bir belediye bütçesi ile mümkün değilken biz kendi bütçemizle yapmaya çalışıyoruz Büyük bir başarı olarak kabul ettiğimiz bu yatırımlar dünyada hayranlık ve hayretlik uyandırıyor” dedi.


Paylaş:

HABERLER