MIPIM 2014'te Tabanlıoğlu Mimarlık fark yarattı

Dünyanın en önemli gayrimenkul buluşması MIPIM 2014’te, fuar alanında Tabanlıoğlu Mimarlık standı, konferans bölümünde ise Murat Tabanlıoğlu’nun açıklamaları, uluslararası katılımcıların yoğun ilgisini çekti.
MIPIM 2014'te Tabanlıoğlu Mimarlık fark yarattı

Türkiye’nin de Brezilya ve Rusya ile birlikte onur ülkeleri arasında yer aldığı MIPIM, Fransa’nın Cannes şehrinde 11–14 Mart 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu yıl 25’ncisi düzenlenen MIPIM, geleneksel misyonunu yineledi; tüm dünyadan gayrimenkul sektör temsilcilerinin buluşma noktası oldu. Bu global buluşmanın mimari noktasında ise Tabanlıoğlu Mimarlık, gördüğü yoğun ilgi ile fark yarattı.

Türk mimarlığının uluslararası markası Tabanlıoğlu Mimarlık, MIPIM 2014’te Level – 1 / 03.17’deki standı ile yer aldı. Başarıları sayısız ulusal ve uluslararası ödülle tescillenen mimarı yaklaşımlarının yansıtıldığı standı ile Tabanlıoğlu Mimarlık, bu önemli global arenada en çok ilgi çeken mimarlık ofisleri arasında ilk sıralarda yer aldı.

“MIPIM Fuarı’nda dünyanın en iyi mimarlık ofisleri ve yatırımcılar buluşuyor, önceki yılarda izleyici olarak ve yarışma ödül törenlerine katıldığımız bu platformda bu yıl ilk kez katılımcı olarak yer alıyoruz” diyen Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Türkiye’de genç nüfus yoğunluğu, yüksek kentleşme oranı ve 3.7’ye kadar gerileyen aile birey ortalama sayısı gibi demografik sebeplerden kaynaklanan önemli bir gayrimenkul ihtiyacı bulunuyor. Bununla birlikte milyonlarla ifade edilen sağlıksız yapıların dönüştürülmesi, önemli bir gayrimenkul potansiyeli yaratıyor. Bu süreç doğru olarak ele alındığında, çarpık kentleşmenin rehabilite edilmesi fırsatını da doğuruyor. Türkiye’nin salt demografik özelliklerinden kaynaklanan yıllık konut ihtiyacı, 500 – 600 bin civarında. Buna bir de kentsel dönüşümden kaynaklanan sağlıksız konut stokunun yenilenmesini eklemek gerekli.” yorumunu yapıyor.

Tabanlıoğlu Mimarlık kurucu ortağı Murat Tabanlıoğlu da, MIPIM 2014’ün “Perspektifi Değiştirmek” ana teması ile gerçekleştirilen konferans bölümünde yaptığı konuşma ile büyük ilgi topladı. 13 Mart’ta Kalebodur sponsorluğunda gerçekleştirilen “Yaratıcılık ve İşbirliği Fırsatları” başlıklı günün son oturumunda Türk mimarları konuştu. Gazeteci Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda ilk sözü alan Murat Tabanlıoğlu, ulusal ve uluslararası tecrübelerinin ışığında, Türkiye’nin gayrimenkul potansiyeline dikkat çekerek, mimari ve proje geliştiricilerin işbirliğinin sektörü geliştiren etkisine değindi. Tabanlıoğlu, “Gelişen ülke ekonomisine paralel olarak konut yapılarının yanı sıra ofis ve diğer ticari yapı potansiyeli de mevcut. Tüm bunlarla birlikte, eğitim, sağlık, kültür, spor gibi sosyal yaşam donatıları da göz önüne alındığında, önümüze uzun süreli ve oldukça önemli hacimlerde bir gayrimenkul potansiyelinden bahsetmek mümkün” diyerek, Tabanlıoğlu Mimarlık olarak özellikle yurtdışı projelerini ve deneyimlerini panel izleyicileriyle paylaşan Murat Tabanlıoğlu, yıllardır başarılı işler yapmayı sürdüren Türk taahhüt firmalarının yanı sıra son dönemde sadece inşaat alanında değil, mimari ve tasarım gücüyle de uluslararası arenada etkin olduklarını belirtti.

Murat Tabanlıoğlu, “Son dönemde Türkiye gayrimenkul sektöründeki önemli proje geliştiriciler, mimari tasarımlara daha geniş hareket ve özgürlük alanları tanıyarak, bu noktadaki gelişimin itici gücünü oluşturdular. Proje geliştiricilerin bu yaklaşımı ile Türkiye mimarlığının özel ve özgün tasarımları daha çok hayat bulma imkanına kavuşuyor” açıklaması ile Türkiye’de mimari tasarımların ve gayrimenkul sektörünün pozitif etkileşimine vurgu yaptı. Oturumda, Murat Tabanlıoğlu’nun yanı sıra Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Gökhan Avcıoğlu, Enis Öncüoğlu ve Murat Kader de yer aldı.

MIPIM bu yıl toplam 40 bin metrekarelik fuar alanında düzenlendi. Standların toplam 19 bin metrekarenin üzerinde bir alanı kapladığı MIPIM 2014’de, 83 ülkeden 1.863 şirket yer aldı. Yaklaşık 52 bin ziyaretçi çeken MIPIM 2014’e 3 bin CEO ve Başkan, 4.130 yatırımcı katıldı. Çeşitli ülkelerden 460 basın mensubunun takip ettiği MIPIM 2014’ün ziyaretçileri arasında 19.402 çok özel katılımcı da yer aldı.

Rusya ve Brezilya ile birlikte ‘Onur Ülkesi’ olan Türkiye, bu uluslararası buluşmada fuar alanındaki katılımcıların yanı sıra 1.000 metrekarelik özel çadır ile de yer aldı. Türkiye’den ise 54 şirketin projelerini sergilediği MIPIM 2014’de, 205 şirketten 627 yetkili katılımcılar arasında yer aldı. Türkiye’den 18 yatırım şirketinin katıldığı bu uluslararası buluşmayı, yaklaşık 50 Türk basın mensubu da izledi.


Paylaş:

HABERLER