Mütekabiliyet Yasası Yeni Yılda Meclis'te

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancılara konut satışının önünü açacak yeni mütekabiliyet yasa tasarısının 2012 yılı başında Meclis'te oylanarak kanunlaşmasını beklediklerini açıkladı.
Mütekabiliyet Yasası Yeni Yılda Meclis'te

Bayraktar, TÜSİAD'ın İstanbul'daki 'düşük karbon' konulu konferansından ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Bayraktar, mütekabiliyet yasası ile ilgili soruya karşılık şunları söyledi: "Yabancıların buraya gelip konut almasını, yatırım yapmasını arzu ediyoruz. Bu minvalde ülkemizin konumu ve şartlarını göz önünde bulunduruyor, yabancılara mülk satışının önünü açıyoruz. İlerleyen günlerde bunu hayata geçireceğimizden kuşku duyulmasın. Yasa ile yabancılar konut ve işyerleri dahil her türlü gayrimenkulü satın alabilecek. Bakın, şu an bir yabancı 2,5 hektar alandan fazla satın alamıyor, biz bunu 30 hektara çıkaracağız. Tasarı yakın bir zamanda TBMM Genel Kurulu'na gelecek ve kanunlaşacak. Zannediyorum, bu 2012'nin başlarında olacak." "Yasa 2012'nin ilk çeyreğinde yürürlüğe girecek mi?" sorusuna da Bayraktar, "Evet, bu dilimde yürürlüğe girecek." karşılığını verdi.

Kentsel dönüşüm ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı araştırmalara işaret edilmesi üzerine Bayraktar, "Evet bu araştırmayı birlikte yürüttük. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tüm işi konut stokunu yenilemek. Biz, bu bağlamda ilk olarak deprem, sel ve yangınlardan etkilenen binalara bakacağız. Salaş, kaçak yapıları belediye ve valiliklerin yardımları ile yenileyeceğiz. Artık 1 saniye bile beklemeye tahammülümüz yok. Yasal prosedürün tamamlanmasının ardından vatandaşın desteği ile kentsel dönüşümü yapacağız." ifadelerini kullandı. Türkiye Hazır Beton Birliği'nin 1988 öncesi binalar yıkılsın önerisinin aktarılması üzerine ise Çevre ve Şehircilik Bakanı, "Bu kadar radikal ifadeler kullanılmamalı, çünkü dönüşümün ciddi bir maliyeti var. Bakın, ABD ve Japonya'da da dönüşüm yapılıyor. Gelinen aşamada Türkiye kentsel dönüşüme hazır. Umuyorum, zaman içinde dönüşümü yapacağız." dedi.


Paylaş:

HABERLER