PANORA GYO TEMMETTÜ GARANTİSİ İLE HALKA ARZ OLUYOR

Panora GYO, ‘Çifte Garanti’ ile 15-16-17 Mayıs’ta Halka Açılıyor
PANORA GYO TEMMETTÜ GARANTİSİ İLE HALKA ARZ OLUYOR

·      Panora GYO dağıtılabilir kârının en az yüzde 75’ini nakit olarak dağıtma garantisiyle halka açılıyor. Bu şekilde Panora GYO “Borsa İstanbul’un en yüksek nakit temettü dağıtım taahhüdü veren şirketi” olacak. Ayrıca halka arz edenler, 4,70 liradan halka arz edilecek payların tamamını 90 günün sonunda 4,76 liradan geri alma garantisi veriyor.

·      592 milyon TL ekspertiz değerindeki Panora AVM’ye sahip Panora GYO net aktif değerine göre yaklaşık %30 iskonto ile halka arz edilecek.

·      Ankara’nın gözde alışveriş ve yaşam merkezi Panora’yı portföyünde bulunduran şirket, yüzde 25’ini halka açacak. Halka arz geliri 102 milyon 225 bin lira, şirketin piyasa değeri ise 408,9 milyon lira olacak. Talep toplama 15-17 Mayıs tarihleri arasında.

·      Ankara iş dünyasının önde gelen isimlerinin yer aldığı 53 ortaklı bir şirket olan Panora GYO, yatırımını tamamlamış, borçsuz, düzenli, artan kira gelirine ve istikrarlı kârlılığa sahip, kârını ortaklarıyla paylaşan bir şirket.

Portföyünde Ankara’nın gözde alışveriş ve yaşam merkezi Panora’yı bulunduran Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, “Çifte Garanti” ile halka açılıyor. Panora GYO dağıtılabilir kârının en az yüzde 75’ini nakit olarak dağıtma garantisiyle halka açılıyor. Bu şekilde Panora GYO borsadaki en yüksek nakit temettü dağıtımını taahhüt eden şirket olacak. Ayrıca halka arz edenler 4,70 liradan halka arz edilecek payların tamamını 90 günün sonunda 4,76 liradan geri alma garantisi veriyor.

Deniz Yatırım liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arz ile şirketin yüzde 25’i halka açılacak. Halka arz gelirinin 102 milyon 225 bin lira olacağı arz sonrası şirketin piyasa değeri 408,9 milyon lira olacak. Tamamı yurt içinde gerçekleştirilecek halka arzda payların yüzde 90’ı bireysel yatırımcılara, yüzde 10’u ise kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

*  53 ortaktan binlerce ortağa

Ankara iş dünyasının önde gelen isimlerinin arasında bulunduğu 53 ortaklı bir yapı olan Panora GYO, yatırımını tamamlamış, borçsuz, düzenli ve artan kira geliri olan, istikrarlı kârlılığa sahip, kârını ortaklarıyla paylaşan bir şirket.

Panora GYO, dağıtılabilir kârının en az yüzde 75’ini nakit olarak dağıtmayı şirket ana sözleşmesinde karara bağlayarak, Borsa İstanbul’un en yüksek oranda nakit temettü taahhüdü veren şirketi unvanı ile borsaya ‘merhaba’ demeye hazırlanıyor. Panora GYO, son üç yıldaki dağıtılabilir kârının tamamını ortaklarına dağıtmış bir şirket olarak bu uygulamayı fiilen hayata geçirmiş durumda.

Ortak satışı ve sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle gerçekleştirilecek arzı takiben iki yıl süreyle mevcut ortaklar paylarından satış yapmayacak, iki yıl süreyle bedelli sermaye artırımı yapılmayacak.

Çifte garanti ile 15-17 Mayıs tarihleri arasında talep toplanacak

Panora GYO halka arzının ayrıntıları, 8 Mayıs 2013 Çarşamba günü İstanbul’da düzenlenen bir toplantıyla basın ve kamuoyuyla paylaşıldı. Panora GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sacit Güran ve Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, “Çifte Garanti” ile halka açılacak Panora GYO’nun, 15-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında talep toplayacağı açıklandı.

Toplantıda, Panora GYO hakkında bilgi veren Sacit Güran, “Panora GYO, Ankara’nın gözdesi ve alışveriş kalbi Panora AVM’nin sahibi olarak, yüzde 100’e yakın doluluk oranı, düzenli kira geliri ve istikrarlı kârlılığa sahip bir şirket. Yatırımını tamamlamış, dolayısıyla kaynak ihtiyacı olmayan, kârını ortaklarıyla paylaşan, borçsuz bir şirket olarak yatırımcıların huzuruna çıkıyoruz. Borsa İstanbul’un yüzde 75 ile en yüksek oranda nakit kâr payı dağıtma taahhüdü veren şirketi olarak, borsaya merhaba demeye hazırlanıyoruz. Ayrıca, ortak satışı yoluyla paylarını halka arz edenler primli fiyattan yüzde 100 geri alım garantisi veriyor. Başkentin alışveriş kalbini Türkiye yatırım dünyasına açarken, yatırımcıları böyle bir şirkete ortak olmaya davet ediyoruz” dedi.

Üç yılda 52,8 milyon lira nakit temettü

Şimdiye kadar başka bir şirkette rastlanmayan şekilde, en az yüzde 75 nakit temettü dağıtım garantisiyle halka açılacaklarını vurgulayan Güran, “Dağıtılabilir kârımızın en az yüzde 75’ini nakit dağıtma yönündeki kararımız, ana sözleşmemizde yer alan ve fiilen uygulanmakta olan bir karar. Son üç yılda şirketimizin yasal kayıtlara göre toplam net kârı 65,4 milyon lira, yasal yedekler ve geçmiş yıl zararları sonrası dağıtılabilir kârı ise 52,8 milyon lira oldu. Bu kârın tamamını ortaklarımıza nakit olarak dağıttık. Her ne kadar taahhüdümüz, dağıtılabilir kârımızın en az yüzde 75’ini nakit olarak dağıtma yönünde olsa da amacımız son üç yıldır olduğu gibi, tamamını nakit temettü olarak ortaklarımızla paylaşmaktır. Yatırımlarını tamamlamış ve kesinlikle yeni yatırım planlamayan, dolayısıyla kaynak ihtiyacı bulunmayan bir şirket olarak, dağıtılabilir kârımızın tamamını dağıtmamızın önünde hiçbir engel bulunmuyor” şeklinde konuştu.

“2012 yılında halka açık bir şirket olsaydık temettü verimliliğimiz yüzde 6 civarında olacaktı. Sadece bu gelir dahi yatırımları enflasyona karşı koruyacak düzeydedir. Borsada bu düzeyde kâr payı dağıtan çok az şirket var” diyen Sacit Güran, “Şimdi bu uygulamamızı halka açık bir şirket olarak borsaya taşımaya hazırlanıyoruz. Borsada en yüksek oranda temettü dağıtan şirketlerden birisi olacağız. Kâr marjlarının azaldığı, halka açık şirketlerin kâr payı dağıtım politikasının daha çok önem kazandığı günümüz koşullarında temettü politikamızın yatırımcılar tarafından ilgiyle karşılanacağına, yatırımcıların gönlünü kazanan bir şirket olacağımıza inanıyoruz. Hem potansiyel hisse değer artışı hem yüksek oranlı temettü dağıtımı yoluyla Panora GYO yatırımcılarına çifte kazanç fırsatı sunmaktan mutluyuz” dedi.

Ankara’nın alışveriş kalbi, dünya markalarının tercihi

Ankara iş, ekonomi ve siyaset dünyasının uğrak yeri ve buluşma mekanı olan Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin, hızla gelişmekte olan, modern iş merkezlerinin, büyük kurumların, büyükelçiliklerin, Başbakanlığın ve Çankaya Köşkü’nün de bulunduğu Ankara’nın en önemli semti Çankaya-Oran’da yer aldığına dikkat çeken Güran, “Panora AVM, tüm Ankaralılar için seçkin bir alışveriş ve yaşam merkezi olma özelliği taşıyor” dedi.

Panora GYO’nun, Panora AVM’nin sahibi olarak yüksek ve düzenli artan kira gelirine sahip bir şirket olduğunu belirten Güran, ulusal ve dünya ölçekli önemli markaların yer aldığı mağazalarla mevcut kira sözleşmelerinin uzun vadeli olduğunu, sözleşme yenilemelerinin de uzun vadeli yenilendiğini ifade etti. Büyük bölümü Euro bazlı olan sözleşmelerin yıllık yüzde 3-5 arası oranda artış gösterdiğini kaydeden Güran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplam 180 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Panora’da 86 bin metrekarelik kiralanabilir alan bulunuyor. Dünyaca ünlü pek çok ünlü markanın Ankara’ya giriş noktası olan Panora, 190’dan fazla markaya ev sahipliği yapıyor. Tüketicinin beklentilerini karşılayan, beğenisini kazanmış bir marka karmasına sahibiz. Harcama düzeyi yüksek, geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyoruz. Yüzde 100’e yakın doluluk oranıyla çalışan Panora, kurulduğu günden bu yana Ankara’nın en çok tercih edilen ve beğenilen alışveriş merkezlerinden birisi durumunda. Panora, 6 bin metrekarelik Spor Merkezi, 6 bin 200 metrekarelik Eğlence Merkezi, bin metrekarelik Kültür Merkezi, farklı tercih ve beğenilere hitap eden seçkin restoranlarıyla sadece bir alışveriş merkezi değil aynı zamanda bir yaşam merkezi olma özelliği taşıyor.”

Panora GYO yatırımcısının çoğu GYO yatırımcısından farklı olarak, yatırım yapacağı gayrimenkulün ne olduğunu net bir şekilde bileceğini vurgulayan Güran, “Panora GYO hissesi bire bir Panora AVM’yi temsil ediyor. Panora GYO hissesine sahip her bir yatırımcı, Panora AVM’nin ortağı olduğunu hissedecek. Onun performansının bire bir kendisine yansıyacağını bilecek” dedi.

Ø Bu halka arzda bir ilk yaşanacak

Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan da halka arzın ayrıntılarına ilişkin bilgi verirken, Deniz Yatırım olarak bugüne kadar liderlik yaptıkları pek çok halka arzda, uzun vadeli yatırımları özendirici yeni yöntemler geliştirdiklerini belirterek, “Panora GYO halka arzında da dağıtılabilir karın en az %75’ini nakit olarak dağıtma garantisi ile çok çarpıcı ve değerli bir yatırım fırsatı yarattığımızı düşünüyoruz” dedi. Borsada işlem gören GYO’ların varlıklarına göre iskontolu işlem görmesini varlık portföyü kazanımları ile hisse bağlantısının zayıf olmasına bağladıklarını ifade etti. Panora GYO’ya ortak olmanın gayrimenkule hisse yoluyla ortaklık anlamına geldiğini belirten Bakırhan, “Panora GYO halka arzında en az %75 nakit temettü dağıtım garantisi ile gayrimenkul varlığı ile hisse arasında sıkı bir bağ kuruldu, bu durumun yatırım iştahını önemli şekilde farklılaştıracağını düşünüyoruz.” dedi.

Bakırhan, “Enflasyon ve faizlerin hızla düştüğü ortamda kira getirisi ve değer artışı amacıyla gayrimenkul yatırımın ön plana çıktığını, düzenli kira getirisi ve değer artışı beklentisindeki gayrimenkul yatırımcıları için Panora GYO’nun önemli bir yatırım alternatifi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Ayrıca Panora GYO halka arzında ‘primli fiyattan’ yüzde 100 geri alım garantisi sunduklarını ifade eden Bakırhan, geri alım garantisinin ayrıntılarını şöyle anlattı:

“Halka arz fiyatımız 4,70 lira. Halka arzın 90 gün sonrasında hisselerin tamamının ‘primli fiyat’ olan 4,76 liradan geri alımı halka arz edenler tarafından garanti ediliyor. Bu avantajdan halka arzdan pay alan bireysel ve kurumsal tüm yatırımcılar yararlanabilecek. Halka arz sonrası satın alınan paylar teşvik kapsamı dışında tutulacak. Geri alım hesaplamasında, 90 günlük süre içindeki ‘en düşük gün sonu bakiye’ esas alınacak.”

HALKA ARZIN KÜNYESİ

·       Talep toplama tarihi            : 15-16-17 Mayıs 2013

·       Pay fiyatı                   : 4,70 TL (Sabit fiyat)

·       Halka arz geliri         : 102 milyon 225 bin TL

·       Piyasa değeri           : 408 milyon 900 bin TL

·       Net aktif değeri       : 582 milyon TL

·       İskonto oranı           : %29,7 (Net aktif değerine göre)

·       Ödenmiş sermaye : 87 milyon TL

·       Halka açıklık oranı   : %25

-  Ortak satışı yoluyla

-  21.750.000 TL nominal değerli B grubu payların satışıyla

·       Pay dağılımı:

-  %90’ı Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara,

-  %10’u Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara

·       Satış yöntemi: Sabit fiyatla talep toplama

·       Yatırımcıyı koruma politikası:

-  Mevcut ortaklar sahip oldukları payları iki yıl boyunca satamayacak

-  İki yıl süreyle bedelli sermaye artırımı yapılamayacak

-  İmtiyazlı payların imtiyazı iki yıl sonra sona erecek

Panora: Ankara’nın kalbi Çankaya’da, 190’dan fazla markaya ev sahipliği

2007 yılından bu yana faaliyette olan, adını panoramik görüntüsünden alan, Ankara iş, ekonomi ve siyaset dünyasının uğrak yeri ve buluşma mekanı olan Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Ankara’nın en önemli semti Çankaya-Oran’da yer alıyor. Bununla birlikte Panora AVM, tüm Ankaralılar için seçkin bir alışveriş ve yaşam merkezi olma özelliği taşıyor.

Toplam 180.000 metrekarelik inşaat alanına sahip Panora’da 86.000 metrekarelik kiralanabilir alan bulunuyor. Pek çok ünlü markanın Ankara’ya giriş noktası olan, Ralph Lauren, Emporio Armani, Damas, Hugo Boss, Burberry, Max Mara gibi dünyanın yıldız markalarını Ankaralılarla buluşturan Panora, 190’dan fazla markaya ev sahipliği yapıyor.

Yüzde 100’e yakın doluluk oranıyla çalışan Panora, kurulduğu günden bu yana Ankara’nın en çok tercih edilen ve beğenilen alışveriş merkezlerinden birisi olduğu gib;, kültür-sanat etkinlikleri, sinema salonları, spor merkezi, farklı tercih ve beğenilere hitap eden seçkin restoranları ve pek çok sosyal aktivite imkânıyla aynı zamanda gerçek bir yaşam merkezi konumunda.

Panora’da, fitnesstan pilatese çeşitli aktivitelerin gerçekleştirilebildiği, sauna, hamam gibi hizmetlerin sunulduğu, açık ve kapalı yüzme havuzlarının bulunduğu 6 bin metrekarelik bir Spor Merkezi bulunuyor. Bowling, bilardo, dart ve oyun parklarının yer aldığı 6 bin 200 metrekarelik Eğlence Merkezi, sergi ve sanat atölyelerinin bulunduğu bin metrekarelik Kültür Merkezi, 3D teknolojisini Ankara’ya taşıyan 12 salonluk sineması, ziyaretçilerin büyük beğenisini topluyor.

Yapımı üç yılda tamamlanarak 2007 yılında hizmete açılan Panora, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği’nin her yıl düzenlediği “Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi Yarışması”nda, 2009 Yılı Jüri Özel Ödülü’nü kazanmış bir alışveriş ve yaşam merkezi.

 


Paylaş:

HABERLER