Park Village'da satışların yüzde 45'i tamamlandı

Arıkan Yapı'nın Büyükçekmece Göl Vadisi'ndeki 144 villadan oluşan projesi Park Village’de satışların yüzde 45'i tamamladı.
Park Village'da satışların yüzde 45'i tamamlandı

Arıkan Yapı, Büyükçekmece’de ‘tek katlı villa’ konseptini geliştirdiği Park Village’in devamı için kolları sıvadı. Arıkan Yapı Genel Müdürü Habip Arıkan, aynı bölgede daha fazla villaya sahip olacak yeni proje için çalışmalara başladıklarını söyledi. Şirket, Habip Arıkan’ın 13 yaşındaki oğlu Can Marco’nun fikrini verdiği ‘ekolojik’ proje çalışmaları da yapıyor.
 
ARIKAN Yapı, Büyükçekmece Göl Vadisi’nde ‘tek katlı villa’ konseptini geliştirdiği Park Village’de kötü hava koşulları nedeniyle iki kez ertelemek zorunda kaldığı temelleri attı. Toplam 144 tek katlı villanın bulunduğu projede kasım ayında başlayan satışlar yüzde 45 seviyesine ulaşırken, Arıkan Yapı Park Village’in devamı için de kolları sıvadı. Arıkan Yapı Genel Müdürü Habip Arıkan, aynı bölgede Park Village’den daha yüksek villa sayısına sahip olacak yeni bir proje için çalışmalara başladıklarını belirtti. Arıkan Yapı, bu yıl içinde Esenyurt’ta öğrencilere özel ünitelere sahip bir projenin hazırlığını da yapıyor. Bunun yanı sıra Habip Arıkan’ın 13 yaşındaki oğlu Can Marco’nun fikrini verdiği ‘ekolojik’ proje çalışmaları da sürüyor.

Satışlar yüzde 45’e geldi
Büyükçekmece’de 312 bin metrekare alan üzerinde kurulan Park Village’de temelleri atmaya başladıklarını söyleyen Habip Arıkan, şunları söyledi: “Tek katlı villa konseptiyle gayrimenkul sektöründe yeni bir segment yarattık. Çok radikal bir karardı. Villada yaşayan insanların isteklerini gözlemleyip, bunların ışığında bir proje yapmak istedik. Bizi en çok katlı villada yaşayan veya dubleks bir dairede yaşayalar anladı. Projedeki 144 dairenin yüzde 45’inin satışını gerçekleştirdik. Müşterilerimizin yüzde 80’i de daha önce bir villada yaşayanlar oldu.”

İkinci etap gelecek
Önümüzdeki dönemde müstakil villa anlaşyışının tek kata döneceğini belirten Habip Arıkan, Park Village için ikinci etap planlamalarının başladığını söyledi. Arıkan, şöyle konuştu: “Park Village’a yakın bir alanda daha yüksek adette ikinci etap planımız var. Eylül veya ekim ayında paylaşmayı düşünüyoruz. Büyükçekmece’de 500 ile 1000 adet arasında tek katlı villa yapabileceğimizi düşünüyorum. O bölge bunu kaldırır, talep de var.”

Oğlundan proje fikri
Üzerinde çalıştıkları başka bir villa projesinin daha olduğunu ifade eden Arıkan, “Hayalim ekolojik bir ev üretmek. Evi üretirken kullanacağımız malzemeyi baz alırsak, ekolojik bir ürün üzerinde çalışıyoruz. 13 yaşındaki oğlum Can Marco bu projenin fikrini verdi. Doğanın içerisinde evlerin gözükmediği, sahil kesiminde 40-50 evin bir arada olduğu, doğayla bütünleşik ekolojik ev üretiminin fikrini verdi. Sahil kesiminde istediğim yeri bulabilirsem, bu fikri hayata geçireceğim” diye konuştu.
 
Eski kimya fabrikası öğrenciye konut olacak
 
BU yıl içinde Esenyurt’ta yaklaşık 16 bin metrekare büyüklüğünde bir arazide yeni projeye başlayacaklarını dile getiren Habip Arıkan, yeni proje hakkında şu bilgileri verdi: “Eski bir kimyasal fabrikasının kentsel dönüşümü kapsamında bir proje yapacağız. Projenin konseptini ticari ve konut olarak düzenlemiştik ancak arazinin hemen yan tarafına bir vakıf üniversitesi geliyor. Biz de şimdi bütün öngörülerimizi değiştirdik, projelerin hepsini çöpe attık. Daha önce yapılmamış bir proje yapmak arzusu içindeyiz. Öğrenci ve öğretim üyelerine hizmet verebilecek, üniversite ile entegre olabilecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Çok katlı yapıda ilkleri barındıracak. Adına da konut demek istemiyoruz.”
 
Villada da ihtiyaç ön plana  çıkıyor metrekare küçülüyor
 
SON dönemdeki villa talebini değerlendiren Habip Arıkan, “Küresel ekonomik kriz, dünyada paradigma kayması yaşattı. Artık parası olan insanlar da ihtiyacı olduğu kadar harcamak istiyor. İdare edebilecekleri kadar ev sahibi olmayı istiyorlar. Villalarda da bu trend var. 250-300 metrekarelik villalar yapılmasını istiyorlar” dedi. Bilge Özdemir ise, birinci nesil olarak tanımladıkları müstakil villlaların statü sembolü olduğunu, ikinci nesil villaların daha kent tarzı, sıralı, ikiz, villalar olduğunu belirtirken, villada tek katın da sektörde yeni bir nesil açtığını söyledi.
 
Anadolu yakası ve Çeşme için yer bakıyor
 
BÜYÜKÇEKMECE’deki Park Village projesini İstanbul’un Anadolu yakasında ve İzmir, Adana, Antalya gibi şehirlerde gerçekleştirmek için arayış içinde olduklarını dile getiren Habip Arıkan, “5 yıldır proje için arazi arayışı içindeyiz. Bu tip projeler için önemli olan arazidir. Karşımıza bunu yapabileceğimiz bir arazi çıkacak mı onu araştırıyoruz. Birinci hedefimiz İzmir. Çeşme’yi araştırıyoruz. İstanbul’un Anadolu yakasını, Uskumruköy, Zekeriyaköy’ü araştırıyoruz. Neden bu kadar çok arazi arıyoruz? Çünkü başka bölgelerde bu villalar için 3 milyon dolar istemem lazım. Ancak benim böyle bir düşüncem yok” diye konuştu.


Paylaş:

HABERLER