Şişli, Aslına Uygun Şekilde Değişiyor!

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ve Şişli Belediyesi işbirliği ile Şişli’de ‘Kentsel tasarım proje’ çalışması başlıyor. Proje ile birlikte İstanbul’un kalbi sayılan Şişli, aslına uygun çehresine geri dönecek.
Şişli, Aslına Uygun Şekilde Değişiyor!

Şişli Belediyesi ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşecek olan “KENTSEL TASARIM PROJE ÇALIŞMASI” kapsamında Kurtuluş Caddesi boyunca ve Nişantaşı’nda yenilenme ve çevre düzenlemesi planlanıyor.

Aslına ve ruhuna uygun bir kentsel tasarım hedefleyen Şişli Belediyesi ile insani değerleri gözeten, çevreci, teknolojiyi de içine alarak mimari tasarım ve uygulama süreçlerini disiplin edinen İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nün işbirliğinde gerçekleşecek düzenleme ile Şişli’nin çağdaş bir kentsel mimariye sahip olması tasarlanıyor.

Kurtuluş Caddesi’nde bulunan binaların cephelerinin yenilenmesiyle, cephe bütünlüğünü bozan öğelerin ortadan kalkıyor, özgün cephe karakterlerinin yeniden ortaya çıkıyor. Proje ile yapılacak yenileme çalışmalarında sağlam ve kalıcı cephe öğeleri önerilmesi, tarihi ve çağdaş binalar arasında bir mimari dil uyumu ve bütünlüğü sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca binaların çevreleri ile bir bütün olarak ele alınmasıyla, caddeye çağdaş bir kentsel mekân niteliği kazandırılması öngörülüyor.

Proje hakkında değerlendirme yapan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Yıldırım Üçtuğ, Şişli Belediyesi’nin Şişli ilçesinde mevcut dokunun niteliğini artıracak yenileme, bakım ve onarım çalışmalarını öteden beri sürdürmekte olduğunu belirtti. Bu çerçevede daha önce Cumhuriyet ve Halaskargazi Caddeleri ile Nişantaşı’nda ve Teşvikiye’de Belediyenin çalışmalarının olduğunu dile getiren Üçtuğ, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ile Şişli Belediyesi’nin birlikte yapacağı bu projenin süregelen bu dönüşüm hareketine önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nün yürüteceği proje ile Kurtuluş Caddesi’nin ve Nişantaşı’nın kimliğini oluşturan değerlerin korunması ve yüceltilmesine ve caddenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlaması hedefleniyor.


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05