Soyak Soho, LEED Gold sertifikalı oldu

En yeşil rezidans ve ofis karma projesi Soyak Soho, ‘LEED Gold’ sertifikalı oldu
Soyak Soho, LEED Gold sertifikalı oldu
 
Yeşil bina olarak tasarlanan Soyak Soho, USGBC (US Green Building Council-ABD Yeşil Binalar Konseyi) tarafından verilen LEED (Leadership in Energy and Efficiency Design-Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertifikasını Gold seviyesinde almaya hak kazandı. Gayrettepe’de yer alan rezidans daireler ve ofisten oluşan karma proje Soyak Soho’nun inşa ve tasarım aşamalarında çevreyi ve doğal yaşamı korumak, enerji ve su tasarrufu sağlamak için pek çok uygulamaya yer verildi. 
 
Sürdürülebilir yaşam yaklaşımı çerçevesinde projelerini oluşturan ve çevre dostu yeşil binalar tasarlayan Soyak’ın, Soyak Soho projesi LEED Gold sertifikasına sahip oldu. 1998 yılından bu yana yeşil binalara sertifika veren Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi USGBC (US Green Building Council)’nin gümüş üyesi de olan Soyak Holdig’in CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel “Soyak olarak, geliştirdiğimiz konut projelerinde de sosyal, çevresel ve toplumsal sorumlulukla hareket ediyoruz. Birçok projede, sulama sistemlerinden ısınma ve aydınlatmaya uzanan geniş yelpazede enerji verimliliği ve tasarrufunu hedef alarak; çevre dostu uygulamalarla, daire sahiplerinin ev ekonomisine katkı sağlıyor ve doğal yaşamı korumayı sürdürüyoruz. Zincirlikuyu’daki Soyak Soho Projemiz de bunlardan biri. Soyak olarak, 2006 yılında Sürdürülebilir Yaşam Raporu ile başlayan sürdürülebilirlik ve yeşil bina yolculuğumuz bizi bugün sektörde en çok yeşil bina üreten firma konumuna getirmiştir. 21. yüzyılın şehirlerinde yeşil binaların önemi daha da artacak. Ve 21.yüzyılda yapılacak olan bina yatırımlarının geleceğimiz için daha sürdürülebilir olacağına inanıyoruz. Ancak buradaki kritik başarı faktörü, yeşil dönüşüm için toplumsal farkındalıktır. Çünkü yeşil dönüşüm sadece teknik ve çevreci bir mesele değildir. Aynı zamanda topyekün bir davranış değişikliğidir” dedi. 
 
Toplam 9 adet yeşil proje ile Türkiye’de en çok yeşil proje geliştiren gayrimenkul firması olan Soyak’ın inşa ettiği LEED sertifika adayı binalar arasında aşağıdaki projeler yer alıyor: 
Soyak Kristal Kule – LEED CS Silver
Soyak Soho – LEED NC Gold
Soyak Optimus First – LEED NC Gold
Soyak Optimus Gold – LEED NC Gold
Soyak Optimus Master Site – LEED NC Gold
Soyak Siesta Blue – LEED NC Silver
Soyak Siesta Oxygen – LEED NC Silver
 
Soyak’ın LEED ve Bream sertifikasına sahip binaları ise Soyak Holding Merkez Bina (LEED EBOM Silver) ve  henüz başvuru aşamasında olan Erkut Soyak Anadolu Lisesi  (BREEAM In-Use). 
 
Soyak Soho hakkında
 
77 rezidans daire ve 4.040 m2’lik ofisten oluşan Soyak Soho’da, tüm rezidans ve ‘concierge’ hizmetleri sunuluyor. 7 katlı butik projenin rezidans kısmı, büyüklükleri 65 m2 ile 252 m2 arasında değişen 1+1, 2+1, 1+1 dubleks ve 3+1 dubleks rezidans dairelerden meydana geliyor. Bünyesinde alışveriş merkezi, spa, spor salonu ve güzellik merkezine yer vermek yerine merkezi noktalara 1-2 dakikalık mesafede bulunan konumuyla proje, bu imkanlara istenen her an ulaşma kolaylığı sunmaktadır.
 
Soyak Soho Ofis, toplam 4.040 m2 brüt alana ve 1.635 m2 sadece ofis kullanımına ait modern peyzajlı bir bahçeye sahiptir. Tamamen müstakil girişi ve müstakil tapusu olan, bir bütün olarak kullanılabilmesinin yanı sıra, bölünerek de kiraya verilebilme özelliği olan Soho Ofis 3 kattan oluşmaktadır.
 
En Yeşil Bina: Soyak Soho 
 
Emlak Oscar’ı olarak nitelendirilen ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de Yeşil Bina Kategorisi’nde birinciliğe layık görülen Soyak Soho’nun inşa ve tasarım aşamaları sırasında çevreyi ve doğal yaşamı korumak, enerji ve su tasarrufu sağlamak için pek çok uygulamaya yer verildi. 
Bina arazisinde, inşaat esnasında ve sonrasında doğal yaşamın korunmasına azami ölçüde dikkat edilmektedir. Bitkilendirme çalışmaları esnasında, İstanbul’un yerel iklimine uyumlu bitkiler seçilerek, su tüketiminin ve kimyasal gübre kullanımının en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.
Yapılaşmanın altyapıya ve özelikle yağmur suyu şebekesine getireceği yükün en aza indirgenmesi için sert zeminlerin oranı düşük tutulmuş, mümkün olduğunca geçirgen yüzeyler kullanılarak projelendirilmiştir.
Binalarda çeşitli noktalarda bisiklet park yerleri belirlenerek, alternatif ulaşım yöntemleri desteklenmektedir. Elektrikli ve düşük emisyonlu araçlara ayrılacak özel park yerleri, diğerlerine oranla çevreye daha az zararlı bu araçların kullanılmasını teşvik etmeye yönelik olarak planlanmıştır. İlave olarak, otoparklarda elektrikli araç şarj istasyonları yer almaktadır.
Bina kapsamında kullanılacak su armatürleri ve vitrifiyelerde konfor ve estetik kadar, su verimliliği özelliği de aranarak seçilmiş olup bu seçimlerde EPA (Environmental Protection Agency) standartları göz önünde bulundurulmuştur. Bu sayede bina kullanıcılarının aylık su masraflarının azaltılması öngörülmektedir.
Binada enerji harcayan sistemler, LEED tarafından belirtilen commissioining prosedürlerine uygun olarak denetlenecek şekilde tasarlanmıştır. Gerek montaj, gerek kullanım esnasında hedeflenen performans kriterlerine uygun olarak çalışmaları denetlenecektir.
Proje kapsamında soğutma sistemlerinde çevre dostu soğutucu akışkanlar tercih edilmiştir.
İnşaat esnasında oluşan atıkların geri dönüşümü ile ilgili kapsamlı bir atık yönetim planı hazırlanmış olup, inşaat sırasındaki atıklar ayrıştırılarak toplanmıştır.
Bina kullanımında oluşacak geri dönüştürülebilir atıkların toplanması için yeterli alanlar ayrılmış olup sadece inşaat ve teslim değil yaşam sırasında da atık ayrıştırılması devam etmektedir.
Binada inşaat esnasında iç mekanlarda kullanılan yapı kimyasalları, (boya, astar, macun v.s.) içeriğindeki VOC ( uçucu organik zararlı bileşik) oranları uluslar arası standartlara uygun olarak tercih edilmiştir. Bu sayede, binaların tesliminden sonra yaşayanların ve çalışanların sağlığı ve konforuna azami önem verilmiştir.
 
LEED Sertifikası hakkında
 
Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC), binaların çevre dostu, karlı ve sağlıklı binalar olmasını destekleyen çalışmalar yapan dünyanın en büyük yeşil bina örgütüdür. Onun geliştirdiği LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design-Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik) programının hedefi, yapı sektöründe payı olan tüm kişi ve kuruluşların, yapıların yaşam döngüsü sürecinde oluşturdukları çevresel etkilere dikkat çekerek, faaliyetlerini ve ürünlerini bu etkileri azaltmak doğrultusunda geliştirmeleridir. USGBC günümüzde Amerika’da ve dünyanın 30 ülkesinde 14.000’den fazla projeyi sertifikalandırmıştır. USGBC’nin tüm çalışmaları şeffaf ve hakla açıktır. 10.000’den fazla USGBC üyesi kurum ve kuruluş tarafından desteklenmektedir. LEED sistemi binaları Sürdürülebilir Arazi, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzemeler ve Kaynaklar, İç Mekan Yaşam Kalitesi, İnovasyon ve Yerel Önem Sırasına göre değerlendirmektedir. Proje bu alt başlıklarda topladığı puanlara göre Sertifikalı, Gümüş, Altın veya Platin düzeyinde sertifikalandırılır.
 
https://www.facebook.com/soyakyapi 
 
https://twitter.com/soyakyapi 

Paylaş:

HABERLER