Symbol İstanbul 80 Bin Lira'dan Başlayacak

2002 yılında İstanbul'da kurulan Karden İnşaat, başarı ile gerçekleştirdiği taahhüt usulü sayısız projenin ardından 2009 yılında kendi projelerine imza atmaya başladı.
Symbol İstanbul 80 Bin Lira'dan Başlayacak

Karden İnşaat Proje Geliştirme ve Pazarlama Genel Koordinatörü Hakan Buvan ile yeni projeleri Symbol İstanbul üzerine konuştuk. Aynı zamanda Mortgage Brokerları Derneği Kurucu Başkanı olan Buvan kısa bir 2012 değerlendirmesi yaparak yeni yılın keyifli ve kazançlı bir yıl olacağını söyledi.

Karden İnşaat'ın kuruluşundan ve o dönemin gayrimenkul piyasasından bahsedebilir misiniz?

Karden İnşaat 2002 yılında İnşaat Mühendisi Paşa Karadeniz tarafından kuruldu. İlk zamanlar taahhüt alanında ilerleyen bir şirketti. 2005 yılında çıkan mortgage yasası ile uzun vadeli kredilendirme imkanı oluştu. Böylelikle daha önceden ev sahibi olmak için belli bir parayı biriktirmek zorunda olan kişilerin daha kolay ev sahibi olmasının yolu açıldı. Mortgage ile birlikte sektör hız kazanmaya başladı. Bunda ekonomik istikrarın da etkisi var. Alım gücünün artması, ekonominin gelişmesi güvenilir bir atmosfer oluşturdu. Biz de 2009 yılının sonuna doğru Karden İnşaat olarak kendi projelerimizi geliştirmeye karar verdik. Karden Avenue Residence ilk projemizdir. 224 dairelik, görece olarak küçük bir proje olmasına rağmen çok olumlu tepkiler aldık. Hiç tanıtım yapmadan projenin yüzde 80'ini sattık.

Şimdi Symbol İstanbul projesi üzerine çalışıyorsunuz. Projenin hazırlık ve uygulamaya geçiş süreçleri nasıl gelişti?

İlk olarak arsa bakmayla başladık. Düzgün arazi bulmak meşakkatli bir süreç. Bunun için de yaklaşık 7-8 aylık bir zaman geçti ve nihayetinde doğru bir arazi bulup arazi anlaşmasını yaptık. Ardından diğer çözüm ortaklarımızı bulduk. Çok iyi, deneyimli ve kaliteli bir takım oluşturduk. Bu sene yurt dışından ödül almış Çamoğlu Mimarlık ile çalışıyoruz. Projemiz ismini mimari görüntüsünden alıyor. Mimari olarak benzeri olmayan bir proje.

Symbol İstanbul ne zaman tamamlanacak?

2014 yılının Aralık ayında tamamlamayı düşünüyoruz. Bu standarda bir proje için oldukça iyi bir süre.

Konut satışına ne zaman başlamayı planlıyorsunuz?

Projenin henüz çok başındayız. Henüz maketimiz yok, kataloğumuz ya da satış ofisimiz bile yok. Daha lansmanı bile yapmadık ama personelimiz ve personel yakınlarına özel bir kampanya hazırladık. Bu kampanya çerçevesinde referansla gelen müşterilerimize ön satış yaptık.

Projenin lokasyonu hakkında bilgi verir misiniz?

Projemiz Beylikdüzü- Bahçeşehir TEM bağlantı yolu üzerinde, tam olarak ana arterde yer alıyor. Yani projenin bulunduğu nokta bir kavşak. Bu kavşakta sağ doğru giderseniz tem gişelere, sola doğru giderseniz E-5'e, metrobüs güzergahına çıkıyorsunuz. Metrobüs durağına 1.200 metre, Tem gişelerine ise 2500 metre mesafesi olan bir proje.

Daire tiplerinin dağlımı nasıl oldu?

2 blokta toplam 1242 daire var. Ağırlıklı olarak stüdyo ve 1+1'ler var. Dairelerimizin 912 tanesi bu tipte dairelerden oluşuyor. Müşteri beklentilerini incelerken hangi tip konut seçtiklerini çok iyi analiz ettik ve projemizi iki blok olarak geliştirdik. Bu bloklardan birinde ağırlıklı olarak stüdyo daireler ve 1+1, sınırlı sayıda da 2+1 var. Diğer blokta ise 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 var, stüdyo daire yok, 1+1 de sınırlı sayıda var. Projemizi aile konsepti ve single yaşamın ağırlıklı olduğu iki konsepte böldük. Her iki blokta da herkes yaşayabilir elbette bunu sınırlayamayız. Biz sadece tercihlerini yaparken kişilere böyle bir alternatif sunduk. Bundan da çok olumlu dönüş aldık.

Daire fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul genelinde metrekare birim fiyatı olarak 5 bin TL.'nin altında satılan bir proje yok. Biz strateji olarak, A grubuna hitap eden projemizin B ve C'ye de ulaşmasını benimsedik. Bu strateji çerçevesinde birim metrekare fiyatlarımızı gayet makul tuttuk. Bunun için kar marjımızı düşürdük. Symbol İstanbul'da metrekare birim fiyatlarını 2 bin TL.'ler seviyesinde, hatta 1.700 TL.'den başlayan fiyatlarla satışa sunduk.

Projede en düşük daire fiyatı kaç TL. olacak?

Daire fiyatlarımız 80 bin tl. den başlayacak. Bölgede bizim stardartımıza yakın 250-300 bin TL.'ye satılan daireler var. Aslında tam olarak aynı standartta olduğumuzu söyleyemem çünkü Symbol İstanbul derken 7500 metrekare sosyal tesisi olan bir projeden bahsediyoruz. Yani 300 bin TL.'ye satılan bir daireden daha iyi sosyal olanaklara sahip bir daireyi biz 80 bin TL.'ye satışa sunuyoruz. Bu da yatırımcıya kar marjı olarak dönüyor. Bir de bunu vadeli satıyoruz. Kendi bünyemizde 40 aya kadar, banka aracılığıyla da 120 hatta 240 aya kadar vadelendiriyoruz.

Hem Karden İnşaat çalışanı hem de bir mortgage brokerı olarak 2012 yılı değerlendirmesi yapmanızı istersek neler söylersiniz?

Karden İnşaat olarak 2012'yi "gayrimenkul sektöründe oyuncu olarak bizde varız" diyeceğimiz bir yıl olarak görüyoruz. Bizim için 2012 heyecanlı keyifli ve kazançlı bir yıl olacak. Sadece bizim için değil bizimle yola çıkan yatırımcılar için de. Sektöre baktığımızda ise faiz oranları oturmuş durumda. 2012'de de yükselmesini beklemiyorum. Zaten sektör olarak da olumsuz düşünmenin ekonomiye zarar verdiğini düşünüyorum. Ekonomi piyasası olumlu psikoloji ile ilerleyen bir piyasadır. İnsanlar geleceğe güvenle bakmazlarsa faiz olanları yükselir borçlar ödenmez ve kriz oluşur. Daha pozitif bakış açısıyla 2012'nin Türkiye için iyi bir yıl olacağını düşünüyorum.

Kaynak: Exclusive Homes


Paylaş:

HABERLER