Terrace Lido'nun Ruhsatı İptal Edildi

İnanlar İnşaat'ın Büyükada'da 20 milyon dolarlık yatırımla inşa ettiği Terrace Lido'nun ruhsatı proje tamamlandıktan sonra iptal edildi.
Terrace Lido'nun Ruhsatı İptal Edildi

İnanlar İnşaat'ın Büyükada'da 20 milyon dolarlık yatırımla inşa ettiği Terrace Lido'nun ruhsatı proje tamamlandıktan sonra iptal edildi.

İnanlar İnşaat tarafından Büyükada’ya 20 milyon dolara inşa edilen Terrace Lido’nun ruhsatı, Adalar Belediyesi’ne açılan dava sonrası İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Adalar Belediyesi Danıştay’a başvurdu.
 
İnanlar İnşaat tarafından Büyükada ’da eski Lido otelin yerine 20 milyon dolara inşa edilen Terrace Lido adlı rezidansın ruhsatı, İstanbul  4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme karar gerekçesinde, arsanın turizm imarlı olduğunu kaydederek turizm imarlı arsaya konut yapılamayacağına hükmetti. İnşaat şirketi konutları teslim etmeye başlarken, Adalar Belediyesi  ile Kültür ve Turizm Bakanlığı  ise imar planının değiştiğini, bölgeye rezidans  da yapılabileceğini ifade ederek, İdare Mahkemesi’nin kararını temyiz için Danıştay ’a başvurdular.
 
Üç dava açılmıştı
Terrace Lido projesinin iptali için, projenin yanındaki Prince Otel mal sahibi Nail Murat Pekin , İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği ve Adalar Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu tarafından üç dava açılmıştı.
 
Nail Murat Pekin vekili Avukat Kemal Kil tarafından Adalar Belediye Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde açılan dava 2 Kasım 2011  tarihinde sonuçlandı. Projenin iptali kararı Adalar Belediyesi’ne 24 Ocak 2012  tarihinde tebliğ edildi. Mahkeme projenin, yürürlükte olan 1/5000 ölçekli koruma maksatlı imar planlarına aykırılığı nedeniyle, Adalar Belediye Başkanlığı tarafından verilen 10.03.2010  tarih ve 392 sayılı inşaat ruhsatının mevzuata aykırı olduğu kararını verdi.
 
Otel ruhsatıyla rezidans
Mahkeme kararında şu tespitlere yer verildi:
“Adalar İlçesi 1984 tarihi itibarıyla sit alanı  ilan edilmiş, 1998 tarihinde geçiş dönemi yapılaşma koşullarına ilişkin şartları belirlenen Adalar ilçesinde 2007 tarihi itibarıyla geçiş dönemi yapılaşma koşulları sona ermiştir. Terrace Lido isimli proje  hakkında açılan davada yapılan binanın turizm tesis alanında turizm tesisi yerine, rezidans ile ticaret merkezi yapılmış olması, Adalar’da öngörülen maksimum yüksekliğin aşılmış olması, emsal sınırlarının alt üst edildiği, binaların istikametlerini bozduğu, komşu ve yol çekme paylarına riayet edilmediği tespit edilmiştir.”
 
‘DAVA DANIŞTAY’DA RUHSAT YENİLENECEK’
 
Serdar İnan İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
“Projeye başladığımızda bölge turizm bölgesiydi. Ancak biz buraya konut - rezidans yaptığımız için davaya konu oldu. Temmuz 2011’de bu bölge için 1/5000’lik imar planı değişti ve bölgenin konut olabileceği kararı alındı. Dava Danıştay’a gitti. Tanım değişti. Danıştay kararı düzeltecek. Biz de ruhtası yenileyeceğiz. Üç aya kadar belli olur. Şu anda yıkım kararı yok. Yeni imarına uygun hale getireceğiz. Anıtlar Kurulu’ndan onaylı ve belediyeden ruhsatlı proje. 16 dairenin satışı tamamlandı. 4 daireye sahipleri yerleşti.”
 
485 bin dolardan başlıyor
 
İnanlar İnşaat tarafından Büyükada iskelelerinin hemen yanında inşa edilen Terrace Lido Evleri’ndeki konutlar, 485 bin ile 720 bin dolar  arasında değişen fiyatlardan satılıyor.
Yapımına 2010 Eylül’de başlanılan projede, 32 konut ve 5 adet işyeri bulunuyor. Konutların alanları 87 ile 134 metrekare arasında değişiyor. Projede, açık havuz, Türk hamamı da buunuyor.
 
‘İmar planı değişti konut yapılabilir’
Mustafa Farsakoğlu Adalar Belediye Başkanı
 
“Terrace Lido’ya yapı ruhsatı verdik. Binalar yapıldı. Bildiğim kadarıyla iskan başvurusu yok. Bu mahkeme kararı çerçevesinde herhalde mümkün değil.
İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği adına Dernek Başkanı Arif Çağlar ve Nail Murat Pekin, Adalar Belediye Başkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Koruma Kurulu’na dava açtı.
1954’te buraya ilk bina yapılmış. Daha sonra yol çökmüş. 1986 yılında büyük onarım izni verilmiş yeniden bina yapılmaya başlanmış. Sonra harabe olmuş. Bu arazinin sahibi yeni proje sundu ve ruhsatlı projenin yapımına başlandı. O zamanki 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planında söz konusu yer turizm bölgesi olduğu halde, Terrace Lido’ya rezidans ve ticaret işlevi verildi.
Mahkeme bu nedenle ruhsatı iptal kararı aldı. Halbuki 1/5000’lik plan değiştirildi. Yeni karara göre artık buraya konut, otel, turizm tesisi, rezidans ve ticari alan yapılabiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Koruma Kurulu ve Adalar Belediyesi olarak biz de Danıştay’a temyiz başvurusunda bulunduk.”

Milliyet


Paylaş:

HABERLER