Tiran Üniversitesi’nden Ahmet Çalık’a “Fahri Doktora” payesi verildi

Ahmet Çalık’a Japonya’dan sonra Arnavutluk’tan da “Fahri Doktora” unvanı verildi
Tiran Üniversitesi’nden Ahmet Çalık’a  “Fahri Doktora” payesi verildi
Arnavutluk’taki en büyük yatırımcı gruplardan biri olan Çalık Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’a, Tiran Üniversitesi tarafından “Ülke ekonomisine ve halkının refahına yaptığı katkılar” nedeniyle  “Fahri Doktora” unvanı verildi. Tiran Üniversitesi’nde düzenlenen törende Rektör Prof. Dhori Kule’nin elinden ‘Fahri Doktora’ sertifikasını alan Ahmet Çalık, yaptığı teşekkür konuşmasında,  Tiran’da, Priştine’de kendisini hiçbir zaman yabancı hissetmediğini belirterek “Yıllar önce Arnavutluk’a geldiğim ve şirketlerimizle bu topraklarda yatırım yaptığımız için gurur duyuyorum” dedi.
 
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, iş hayatının en anlamlı ödüllerinden birini de Arnavutluk’tan aldı. Japonya’nın Matsumoto Diş Üniversitesi’nin ardından Arnavutluk’un Tiran Üniversitesi de Ahmet Çalık’a “Fahri Doktora” unvanı verdi. Tiran Üniversitesi, Ahmet Çalık’a “Fahri Doktora” payesini, “Yaptığı yatırımlarla Arnavutluk ekonomisine ve halkının refahına bulunduğu katkılar” gerekçesiyle verdi. 
Arnavutluk’taki en büyük beş yatırımcı gruplarından biri olan Çalık Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’a verilen fahri doktora dolayısıyla Tiran Üniversitesi’nde bir tören düzenlendi. 
 
Törene Arnavutluk Hükümetini temsilen Milli Eğitim ve Spor Bakanı Lindita Nikolla, Ekonomi Bakan Yardımcısı Brunilda Paskali, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar,Tiran Üniversitesi Rektörü Prof. Dhori Kule, Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cemil Çelik, Arnavutluk’taki bazı üniversitelerin rektörleri, Tiran Üniversitesi öğretim üyeleri, Çalık Holding’in Arnavutluk ve Kosova’da telekomünikasyon, finans ve enerji alanlarında faaliyet gösteren şirketlerinin yöneticileri ile Arnavut ve Türk medya mensupları katıldı.
 
DOKTORA PAYESİ OYBİRLİĞİ İLE VERİLDİ
Fahri doktora payesi verilmesi nedeniyle Tiran Üniversitesi’nde düzenlenen törende konuşan Tiran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Dhori Kule, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’a bu ödülün üniversite senatosunca oybirliği ile verildiğini hatırlatarak, “Arnavutluk’ta yaptığınız yatırımlar, sağladığınız istihdamlar ve sosyal sorumluluk projelerinizle örnek oldunuz. Size bu payeyi takdim etmekten onur duyuyoruz”dedi. Kule, Türk üniversiteleriyle işbirliğini artırmak istediklerini belirterek, verilen ödülün bunun için iyi bir vesile olmasını diledi. Arnavutluk Milli Eğitim ve Spor Bakanı Lindita Nikolla ise, törenden önce iş adamı Ahmet Çalık’ı kabulü sırasında Çalık Grubu’nun sahip olduğu Arnavutluk’taki Albtelecom’un hızlı ve ucuz internet hizmeti dolayısıyla okullarda teknolojik ilerlemenin sağlandığını ifade ederek teşekkür etti. Bakan Nikolla, Türk ve Arnavut şirketleri arasındaki işbirliklerinin artmasını beklediklerini de kaydetti. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise yaptığı konuşmada, kendisine verilen fahri doktora unvanı nedeniyle büyük onur duyduğunu belirterek gönülden teşekkür etti.
 
Tiran’da, Priştine’de kendisini hiçbir zaman yabancı hissetmediğini belirten Çalık, “Bugün düzenlenen bu tören bana, yabancı olmadığımızı, aksine, bu güzel ülkenin bir parçası olduğumuzu gösteriyor.  Bu nedenle yıllar önce Arnavutluk’a geldiğim ve şirketlerimizle bu topraklarda yatırım yaptığımız için gurur duyuyorum” dedi.
 
2000’li yılların başında Arnavutluk’ta başlayıp Kosova’da devam eden iş ortaklığının kısa sürede samimi bir yaşam birlikteliğine dönüştüğünü ifade eden Çalık, şunları söyledi:“Sayın Rektörümüzün de dediği gibi, eğer bu yatırımlarla Arnavutluk ekonomisine ve halkına katkıda bulunmuş ve ülkenin ihtiyaçlarına cevap veren atılımlar gerçekleştirebilmişsek emeğimizin karşılığını almışız demektir. Çalık Holding, hâlihazırda Arnavutluk’ta ve Kosova’da telekomünikasyon, bankacılık ve enerji sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor.  Şirketlerimiz pek çok ilke imza attı. Çalık Ailesi olarak bizler, başarılarımızı paylaşarak güçlendiğimize inanıyoruz. Çalık Grubu olarak şirketlerimizle daima topluma ve insana fayda sağlama, faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalar için katma değer üretme amaç ve ilkesiyle hareket ediyoruz. Bu doğrultuda şirketlerimiz sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyor.”
 
Ahmet Çalık, fahri doktorayı köklü ve güçlü tarihsel temelleri olan Türk-Arnavut dostluğunun ve kardeşliğinin bir nişanesi olarak kabul ettiğini vurgulayarak Rektör Prof. Dhori Kule nezdinde tüm Tiran Üniversitesi mensuplarına teşekkür etti. 
 
Türkiye, Orta Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’da 25 yıldır Japon firmalarıyla başarılı projeler yürüten Ahmet Çalık, bu yılın Mayıs ayında da  Türk-Japon ilişkilerinin gelişimine bulunduğu katkı nedeniyle Japonya’nın Matsumoto Diş Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi ile ödüllendirilmişti.
 

Paylaş:

HABERLER