Türkiye’nin Jeotermal Gücü Artıyor

GÜRİŞ Holding’in yenilenebilir yatırımı ‘’Elektrik Yüksek Mühendisi İdris Yamantürk Elektrik Üretim Merkezi’’ Efeler projesinin 4. santrali 3 Temmuz 2015 tarihinde devreye alındı.
Türkiye’nin Jeotermal Gücü Artıyor
Türkiye’nin jeotermal enerjide toplam üretimin yüzde 25’ini karşılayan Güriş Holding’in jeotermalde kurulu gücü 115 MW oldu.

Türkiye’de yenilenebilir enerjide jeotermal yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Güriş Holding’in Aydın Germencik’te kurduğu çevreci yatırımı “Elektrik Yüksek Mühendisi İdris Yamantürk Elektrik Üretim Merkezi”nin 4. santrali de devreye girdi. 4. Faz ile birlikte 115 MW’a ulaşan merkez Türkiye’nin jeotermaldeki toplam kurulu gücünü de 450 MW’a ulaştırdı. 
Yenilenebilir enerji yatırımları artıyor
Enerji üretiminde yenilenebilir enerji yatırımları gün geçtikçe artıyor. Kaynakların tükenmemesi ve çevresel zararların en aza indirgendiği yenilenebilir enerji yatırımları Türkiye’de de yükselişe geçmiş durumda. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Güriş Holding’in yenilenebilir enerji yatırımlarından biri olan Aydın, Germencik’te kurulan jeotermal enerji santraline 200 milyon dolarlık kredi desteği sağlıyor. Türkiye'deki jeotermal potansiyelinin 2000 MW civarında olduğu tahmin edilmekle birlikte, bugüne kadar bunun sadece 450 MW'lık kısmı geliştirilmiş durumda. 
Yenilenebilir enerjide hedef 1150 MW’a ulaşmak
Yenilenebilir enerji yatırımlarına devam eden Güriş Holding, 2018 yılı sonuna kadar yenilenebilir enerji gücünü 1150 MW’a çıkarmayı hedefliyor. Rüzgar, hidrolik, jeotermal enerji yatırımlarından sonra güneş enerjisine de yatırım yapacak olan Güriş Holding’in Efeler jeotermal santralinin bu etaptaki tüm üniteleri bu Ağustos sonuna kadar işler hale gelecek ve Güriş Holding'in toplam yenilenebilir enerji kapasitesini 425 MW'ın üzerine taşıyacak.

Kaynak:DHA
 


DİĞER HABERLER