Vartaş Kentsel Dönüşüm demirden leblebi

Kentsel Dönüşüm’ün sembol bölgesi İstanbul Fikirtepe’de, sahibi anlaşmaya yanaşmadığı için dokunulamayan ve 30 dönüm arsa ortasındaki görüntüsüyle kamuoyunda ilgi uyandıran “Yalnız Ev” yıkılıyor.
Vartaş Kentsel Dönüşüm demirden leblebi

Yaklaşık 3 yıldır binlerce hak sahibinin de mağdur olduğu efsane arazide Renovia İSTANBUL projesini hayata geçirmeye hazırlanan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, kentsel dönüşüm uygulamalarında ciddi zorluklar olduğunu kaydetti. Barata, “Kentsel Dönüşüm sanılanın aksine rant kapısı değil, adeta demirden bir leblebi. Deprem felaketi yaklaşıyor. Bu milli bir meseledir, herkes elini taşın altına koymalı” dedi.

Kentsel Dönüşümde Türkiye’nin sembol bölgesi Fikirtepe’de büyük projeler geliştiren VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, 2011 yılından bu yana yaşadıkları tecrübeleri kamuoyuyla paylaştı. Son günlerde hafriyatı yapılmış 30 dönüm arazinin ortasındaki ilginç görüntüsüyle dikkat çeken “Yalnız Ev”in bulunduğu arazinin üzerinde Renovia İSTANBUL projesini hayata geçireceklerini belirten Ömer Faruk Barata, “Kentsel Dönüşüm, sanılanın aksine rantsal dönüşüm değil, adeta demirden bir leblebi” uyarısında bulundu.

Kentsel Dönüşüm’de bugüne kadar yasanın uygulanmadığını ve 3’te 2 çoğunluk kararı ile henüz kimseden yer alınmadığını vurgulayan Barata, “3 yılda yaklaşık 12 bin kişiyle tek tek görüştüm. Hak sahiplerinin konut kredilerini ödedik, ipotekleri kaldırdık. İşe başlamadan 20-25 milyon TL harcadık. Çok uzun ve halen devam eden bir mücadele ile büyük zorluklar sonunda 2285 hak sahibiyle sözleşme imzaladık” diye konuştu.

3 yılda ödediğimiz kira 16.5 milyon TL

‘O ev’in sahibi anlaşmaya yanaşamadığı için projenin aksadığını, diğer binlerce hak sahibinin mağdur olduğunu hatırlatan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata şöyle devam etti: “Proje planlandığı gibi ilerleyemedi. Bu sürede inşaatın başlayamamasının yanında, proje geliştirdiğimiz 5 adadan sadece birinde hak sahiplerine ödediğimiz kira bedeli 16.5 milyon TL’yi buldu. Bu bizim olduğu kadar tüm hak sahiplerinin de kaybıdır, Türkiye’nin kaybıdır. Söz konusu hak sahibi ile 29 defa görüştük. Nihayet Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aracılığıyla yaptığımız 30. görüşmede imza atmayı kabul etti. 3 yıl önce imza atsaydı ne alacaksa, bugün de aynısını aldı. O adadaki diğer 584 hak sahibinden farklı hiçbir avantajı olmadı. Biz ilk günden itibaren adaletli davranmak için çok çaba gösterdik.”

‘Yaşadıklarımız ibret olacak nitelikte’

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun çıkışından bu yana iki yılı aşkın sürenin geride kaldığını da hatırlatan Ömer Faruk Barata şunları söyledi: “Çok ciddi zorluklar var. Bu süreçte riskli binalarla ilgili başarılı çalışmalar yapıldı ancak riskli alan ilan edilen 106 bölgedeki 70 bin dönümde işler istenen hızda yürümüyor. Sadece İstanbul’da riskli alanlarda 377 bin 167 adet konut bulunuyor ve bu alanlarda çalışmalar durma noktasına geldi. İstanbul’da riskli ilan edilen 11 bin dönümdeki en büyük alanlardan biri de 1.385 dönümle Kadıköy-Fikirtepe’de. Bu süreçte yaşadıklarımız, Türkiye’de Kentsel Dönüşüm’ün uygulanacağı diğer bölgeler için de ibret olacak niteliktedir. Yaşanacak zaman kaybını, savrulacak maddi zararı önlemek adına, Türkiye için bu tecrübeleri anlatmayı bir görev saydık.”

Kentsel Dönüşüm için standart sözleşme olmalı

VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata: “Kentsel dönüşüm, kamulaştırma olmadan kesinlikle başarıya ulaşamaz. Bu, sadece vatandaşla müteahhit arasında yürüyebilecek bir konu değil. Kentsel dönüşümün bir tarafında mutlaka devlet olmalı. Zira firmaların farklı teklifleri vatandaşın kafasını karıştırıyor. Devlet tarafından herkesin aynı şekilde kullanacağı, bir standart adil hazırlanmış sözleşme örneği olmalı. Bu önemli eksikliği gidermek için Bakanlık ya da Belediye yetkilileri sorumluluk üstlenmeli. Böylece, vatandaş, müteahhit ve devletin birlik olmasıyla, kentsel dönüşüme bir standart getirilmeli” şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan ilçelerde, vatandaşa danışmanlık yapmak üzere kamu ofislerinin açılması gerektiğini belirten Ömer Faruk Barata; “Halka haklarını, müteahhitler değil, devlet anlatmalı. Bu ofislerde işin hukuki yanını anlatan avukatlar da görevlendirilmeli. Ayrıca Kentsel Dönüşüm, binaların dönüşümü olarak değil, bölgenin dönüşümü olarak kurgulanmalı. Bu doğrultuda ilk bölgenin master planları yapılmalı” açıklamalarında bulundu. 


Paylaş:

HABERLER