Yeni İstanbul’da arazi sıkıntısı

İstanbul’un iki yakasına iki yeni şehir kurulması planlanıyor. Avrupa’daki yeni şehrin merkezi olacak Akpınar köyünün sakinleri ellerindeki arazileri şehrin inşası başlayana kadar satmamakta kararlı
Yeni İstanbul’da arazi sıkıntısı

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Haziran seçimleri öncesinde açıkladığı “İstanbul’a iki yeni şehir” projelerinin detayları ortaya çıktıkça, projelerin gerçekleşmesinin muhtemel olduğu bölgelerde yaşayan vatandaşları da heyecan sarıyor.
 
Avrupa yakasındaki “Yeni İstanbul” için planlama yapıldığı öne sürülen kentin merkezindeki Akpınar köyünde satılık arazi bulmak çok zor, satılanlar için ise yüksek fiyatlar isteniyor.
 
Avrupa yakasında Karadeniz kıyısına kurulması planlanan Yeni İstanbul’un merkezi olarak düşünülen Akpınar köyünde arazi fiyatları son 7 yılda tırmanışa geçmiş.
Boş araziler ise daha çok kömür ocaklarına ait. Garipçe ile Poyrazköy arasında yapılması planlanan 3. köprünün güzergahının da geçeceği bölgede yaşayanlar, proje açıklanmadan önce de arazi fiyatlarının çok yüksek olduğunu hatta İstanbul’dan gelenlerin boş alan bulamadan döndüklerini söylüyorlar.
 
İstediğimiz fiyatları duyunca...
Akpınar köyü muhtarı Ali Genç, “Köyümüzdeki arsa ve araziler 2004 yılından beri çok yüksek fiyatlara satışa çıkartılıyor. Ama köylünün istediği fiyatları veren olmadığı için arsa satışı çok yapılmıyor. Başbakanımızın açıklamasının ardından arsa almak için gelenler oluyor ama bizim istediğimiz fiyatları duyunca İstanbul’a boş dönüyorlar. Zaten köyümüzdeki arazilerin büyük kısmı kömür ocaklarına ait. 20 yıl önce ormanlık olan araziler bile altındaki kömürün çıkartılması için ocağa dönüştürüldü. Yeni İstanbul için merkez olarak köyümüzün seçilmesi çok güzel ama, bu proje açıklanmadan önce de arsa fiyatları çok yüksekti” diyor.
 
Metrekaresi 7 yılda 250 TL oldu
Muhtar Genç ayrıca, “2004’te köylü arazisinin metrekaresini 20-25 TL’ye satıyordu. İstanbul’da arazi kalmayınca bölgenin değeri yükseldi. Otoyolun açılması ve Karadeniz’in kıyısında olduğumuz için fiyatlar 250-300 TL’ye çıktı. Mesela 400 metrekare arazi için 100 bin TL isteniyor. Alıcılar fiyatı yüksek bularak almıyor. Zaten az olan arazi proje açıklanmadan önce de çok değerliydi, proje ile daha da değerlenecek. Ama asıl önemli olan doğanın tahrip edilmeden bölgenin kalkınması” dedi.
Akpınar köyünde yaşayan Muhittin Kayabaşı ise, “Marmara bölgesinin kömür ihtiyacını köyümüzdeki ocaklar sağlıyor. 35 yılda köyümüzde boş arsa zaten kalmadı. Kalan birkaç arazi ise çok yüksek fiyatlara satıldığı için pek alıcı bulmuyor. Köylü de zaten satmak için çok çabalamıyor” diye konuşuyor.   
 
Karaburun’da durum farklı
 
33 bin 500 hektar olarak planlanan Yeni İstanbul’un başlangıç noktası olarak belirlenen Arnavutköy Karaburun’da ise arazi fiyatları son 2 yılda artmış, projenin açıklanmasıyla da daha çok yükselmiş. Karadeniz’in kıyısında doğal bir limanı olan Karaburun’un projenin başlangıç noktası olarak kabul edilmesiyle arazilerin metrekaresi 50 TL’den 300 TL’ye yükselmiş. Karaburun halkın da arazilerini satmak istemiyor ve projenin detaylarının açıklanmasını bekliyor. Karaburun’da yaşayan Selçuk Birinci, “Yeni İstanbul’un Haziran ayında gündeme gelmesiyle halkımız arazilerini satmayı beklemeye aldı. Her şey netleşene kadar araziler satışa çıkarılmayacak gibi gözüküyor. Son bir yılda metrekare fiyatları 6 katına kadar çıktı. Bu projenin bölgeye çok katkısı olacağına inanıyorum” diyor.

Paylaş:

HABERLER