Yurtdışından da Tapu İşlemleri Halledilebilecek

Dışişleri Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliğiyle aralarında Almanya, İngiltere ve Rusya'nın da bulunduğu 8 ülkedeki Türkiye büyükelçiliklerinde tapu devir işlemleri yapılabilecek.
Yurtdışından da Tapu İşlemleri Halledilebilecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal, yaptığı açıklamada, 6083 sayılı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun, tapu ve kadastro işlemlerinin yurt dışında da yapılabilmesine olanak sağladığını söyledi.

Gayrimenkulün bulunduğu yer dışında devrinin yapılabilmesine imkan sağlayan yönetmeliğin yayımlanmasının ardından Dışişleri Bakanlığı ile işbirliğine gittiklerini belirten Kanal, şu bilgileri verdi:

''İşbirliğine göre, Genel Müdürlüğümüz tarafından önerilen uzman kişiler, belirlenen büyükelçiliklerde 'uzman müşavir' olarak görevlendirilecek. İlk etapta Türkiye'nin Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, İrlanda, Hollanda, Danimarka ve Rusya büyükelçiliklerinde başlatılacak uygulamayla, bu ülkelerdeki iki yabancı ya da iki Türk veya bir Türk ile bir yabancı arasındaki taşınmaz devri kolaylıkla yapabilecek.

Yurt dışındaki biriyle Türkiye'deki biri arasındaki devir işlemleri ise aynı evraka imza gerekliliği nedeniyle şu an için üzerinde çalıştığımız nokta. Elektronik imza veya başka bir çözüm yoluyla birlikte uygulamanın bu ayağı da işlerlik kazanacak.''

Ülke seçimlerinde yurt dışındaki Türk nüfusunun yoğunluğu ve Türkiye'de en çok taşınmaz edinen yabancıların ülkelerinin dikkate alındığını vurgulayan Kanal, ''Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile ülkemizde taşınmazı bulunan yabancılar uygulama sayesinde tapu ve kadastro işlemlerini Türkiye'ye gelmeden kendi aralarında yapabilecek.

Sadece Almanya'da yaşayan 3 milyona yakın Türk düşünüldüğünde uygulama hem zaman hem de maddi anlamda büyük yararlar sağlayacak. İlk etapta 8 ülkede başlayacak uygulamanın sorunsuz işlemesi halinde Avrupa'daki diğer ülkelerde de bu hizmeti vermeyi planlıyoruz. Amacımız bürokrasiyi en aza indirerek, insanı merkeze alan hizmeti sunmak'' diye konuştu.


Paylaş:

HABERLER