Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
banner

İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Mail At
Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar
BİNANIZI YENİLEMEK İSTİYORSANIZ ÜCRETSİZ UZMAN DESTEĞİNDEN FAYDALANIN

Günümüzde;  nüfus artışı, şehirleşme düzeyinin artması, ekonomik koşullar yanında, arsa sahiplerinin inşaat yapacak sermaye, teknik donanım ve organizasyona sahip olmamaları,  müteahhitlerle anlaşarak, kat karşılığında inşaat yapılması tercihlerini arttırmaktadır.

Arsa sahipleri ve müteahhitler arasındaki anlaşmalar, boş arsalara yeni bina yapılması hususunda olabileceği gibi, eskiyen ve ömrünü tamamlamış binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasını da kapsamaktadır.

İnşaat sektörünün bu yönüyle gelişmesi, kentsel dönüşüm tartışmaları, imar sorunları, çözümlenmesi gereken birçok hukuksal sorunu da beraberinde getirmektedir. Yargıya intikal eden anlaşmazlıklar dikkate alındığında sözleşmelerin daha çok müteahhitler tarafından ihlal edildiği, arsa sahiplerinin mağdur olduğu görülmektedir. Tarafların, karşılıklı haklarını koruyabilmeleri için, kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde karşılaşılması olası problemler ve bunların çözüm yollarıyla ilgili yeterli bilgi sahibi olmaları önem arzetmektedir.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri,  arsa sahibinin devredeceği arsa payı karşılığında , müteahhidin ,kendi malzeme ve imkanlarıyla inşaat yapması, sonunda kararlaştırılacak bağımsız bölümleri arsa sahiplerine devretmeyi taahhüt ettiği  iki tarafada borç yükleyen sözleşmelerdir.

Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri, mevzuatımız gereği, resmi şekilde tapu müdürlüğü ya da noter kanalıyla yapılması halinde geçerlilik kazanacaktır. Aksi hallerde sözleşme mutlak butlanla batıl olup hukuki bir değer ifade etmeyecektir.

Sözleşme imzalanmadan önce belediyeden imar durumu sorulmalıdır. Bu durumda arsa üzerine iki tarafın anlaştığı ölçülerde bağımsız bölüm inşası yapılıp yapılamayacağı belli olur ve ilerde çıkması muhtemel anlaşmazlıkların önüne geçilir.

Sözleşme ile inşaat süresi, gecikme halinde sözleşmeyi fesih yetkileri ve cezai şartlar, tarafların anlaşmaları doğrultusunda tereddüte yer bırakmayacak şekilde düzenlenmelidir.

Arsa sahiplerine kira bedeli ödenmesi kararlaştırılmışsa bedel, süre ve şartları açıkça belirtilmelidir.

Sözleşmede inşaat projesinin müteahhit tarafından çizileceği, ruhsat harç ve masraflarının müteahhide ait olacağı açıkça belirtilmelidir. (Bu hususların aksi de tarafların anlaşmasına göre kararlaştırılabilir)

İnşaat ruhsatının alınması amacıyla sözleşmede azami bir süre öngörülmelidir. İnşaat süresi ruhsat alınmasıyla başlar. Ruhsat alınması için süre belirlenmesi müteahhidin sözleşmeye bağlılığını arttıracaktır.

Ruhsatın alınması ile birlikte, arsa üzerinde inşaat başlamadan kat irtifakı kurulması yolu da açılacaktır. Bu halde müteahhidin inşaat başlamadan sözleşmede kararlaştırılan kendisine ait bağımsız bölümleri satma imkanı sağlayacaktır. Bu durum sözleşmeyle maddi risklere giren müteahhide sermaye sağlaması avantajını doğuracaktır. Ancak, bir yandan iş sahipleri açısından da risk teşkil etmektedir. Bu durumda sözleşmeyle müteahhide ait bağımsız bölümlere ipotek konulup, inşaatın belli aşamalarına göre ipoteklerin kademeli bir şekilde kaldırılması kararlaştırılabilir.

İnşaatın kalitesiyle ilgili özellikle kullanılacak malzeme, taraflar arasında kararlaştırılıp bu konuda gerekirse uzmanlardan yararlanılarak hazırlanacak teknik şartname sözleşmeyle birlikte imza altına alınmalıdır. Bu durum inşaatın kalitesiyle ilgili ilerde çıkacak uyuşmazlıklarda yol gösterici olacaktır.

İnşaat süresince, vergilerin ve SGK primlerinin müteahhit tarafından ödeneceği personelin ve 3. Kişilerin uğrayabileceği tüm zarar ve ziyanın karşılanması amacıyla yine  müteahhit tarafından mesuliyet sigortası yaptırılması sözleşmede yer almalıdır.

Sözleşmede teslimin gerçekleşmesini;  anahtar teslim, yapı kullanma izninin alınması ve tüm kamu kurumlarıyla ilişiklerin kesilmesi gibi şartlara bağlamak gerekir. Bu halde bu şartları yerine getirmeyen müteahhidin hukuki ve cezai sorumluluğu sözleşme gereği devam edecektir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları fazla ayrıntıya girmeden izah etmeye çalıştık. Arsa sahiplerinin sözleşme safhasında uzman hukukçulardan yardım almaları, menfaatleri icabıdır. Ayrıca müteahhit firmayı seçerlerken titiz bir inceleme yapmaları, daha önce firmanın hangi projelerde yer aldığını, referanslarını araştırmaları ilerde uğrayabilecekleri  zarar ihtimallerini ortadan kaldıracaktır.

Av.İrfan Niğdeli

İstanbul Hukuk Bürosu

TOKİ'den dar gelirliye müjde 2015-04-12

TOKİ Başkanı Turan, dar gelirli vatandaşlar için Gaziantep'te, bin 154 konutun satışa çıkarılacağını, 888 konutun taksit ödemelerinin 341 liradan başladığını bildirdi.TOKİ'den dar gelirliye müjde 2015-04-12

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak amacıyla Gaziantep'te, bin 154 konutun satışa çıkarılacağını, 888 konutun taksit ödemelerinin 341 liradan başladığını bildirdi.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, başvuruların 20 Nisan-15 Mayıs'ta alınacağını ve taksitlerinin 341 liradan başlayacağını ifade etti.

Özellikle dar gelirli vatandaşların kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olabilmelerini istediklerini belirten Turan, önümüzdeki günlerde diğer illerde de aynı kapsamda konut satışlarının gerçekleşeceğini bildirdi.

Kısa bir süre önce İstanbul Kayaşehir'de 539 liradan başlayan taksitlerle bin 500 konutun dar ve orta gelirli vatandaşlar için satışa sunulduğunu hatırlatan Turan, "Şimdi de Gaziantep'te bin 154 konutu satışa çıkarıyoruz. Önümüzdeki günlerde diğer illerimizde de bu kapsamda konut satışlarımız gerçekleşecek. Amacımız, konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır" ifadelerini kullandı.

-Alt gelir grubu taksitleri 341 liradan başlıyor

Açıklamada, konutlara ilişkin bilgilere de yer verildi. Buna göre, Şehitkamil İlçesi Beykent Mahallesi Alt Gelir Grubu Toplu Konut Uygulaması kapsamında satışa sunulan 2+1 niteliğinde 75 metrekare büyüklüğündeki 888 konutun taksit ödemeleri 341 liradan başlıyor. Yüzde 12 peşin 180 ay vade ile satışa sunulacak konutların taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak. Sosyal konut kapsamında 266 sosyal konut Şehitkamil İlçesi Beykent Mahallesi 1. ve 2. Etap Toplu Konut Uygulaması kapsamında kura ile satışa sunulan 3+1 niteliğinde, 110 metrekare büyüklüğünde 266 konutun taksit ödemeleri ise 626 lira olacak. Konutlar, yüzde 10, 15, 25 peşinat ve 96, 108, 120 ay vade seçenekleri ile satışa sunulacak.

Başvuruda aranacak şartlar

3 kategoride kabul edilecek başvurular; şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini, en az yüzde 40 engelli vatandaşları ve alt gelir grubunda yer alan diğer alıcı adayı vatandaşları kapsıyor.

Başvuruda bulunacaklarda, aranacak şartlardan bazıları şöyle:

- Gaziantep'te en az 1 yıl ikamet etmek etmesi ya da il nüfusuna kayıtlı olması (şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde başvuracaklarda 3 yıl)

- Kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı herhangi bir, gayrimenkul (alt gelir grubunda), konut (sosyal konutlarda) bulunmaması;

- Daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisi hariç),

- Başvuru tarihi itibariyle alt gelir grubu konutlarda 25 yaş (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır) ve sosyal konutlarda ise 18 yaşını doldurmuş olması,

- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3 bin 200 lira olması (3+1 sosyal konutlarda gelir şartı bulunmuyor),

- Bir hane halkı adına kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapabilmesi."

Satışa sunulan konutlarla ilgili ilgili ayrıntılı bilgiler, TOKİ’nin www.toki.gov.tr adresi ile Halk Bankası'ın Gaziantep şubelerinden ayrıntılı olarak temin edilebilecek.

Kaynak: AA

 

 


DYO Hayat sana yenile Dyo 2015-04-11

Hayat sana yenile Dyo sloganı ile start verdi. DYO Hayat sana yenile Dyo  2015-04-11

Ürünleri ile 61 yıldır hayatımızı renklendiren boya sektörünün öncü markası DYO, yeni reklam kampanyasına, “Hayat sana yenile Dyo” sloganı ile start verdi. Usta yönetmen Ezel Akay’ın imzasını taşıyan reklam filmi, dinamik bir müzik eşliğinde boyanın yaşamımıza kattığı yenilik ve enerjiye vurgu yapıyor.

 

Boya ile sadece evlerimiz değil, yaşamlarımız da yenilenir ve tazelenir… DYO’nun yeni reklam kampanyasına hayat veren yenilenme duygusu, renklerin enerjisi ve dinamizmi üzerine kurgulandı. “Hayat sana yenile Dyo” sloganı, #hayatnedyo hashtagi ve Sertap Erener’in seslendirdiği , “Kendime yeni bir ben lazım” şarkısının yeni düzenlemesi eşliğinde mutluluğun dozunun arttığı DYO reklam filminde, renkler tüm canlılığı ile başrolde. Film, izleyenleri her sahnesinde ‘gülümsetmeyi’ başarıyor.

Boyayla yenilenen ve renklenen hayatların gösterildiği reklam filminin yaratıcılığını FCB ARTGROUP, yönetmenliğini ise Ezel Akay üstlendi. İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yapılan ve üç günde tamamlanan çekimlerde yaklaşık 100 kişilik bir ekip ile 20 kişilik oyuncu kadrosu görev aldı.

Reklam kampanyası; TV, Radyo, Gazete, Dergi, Outdoor, Dijital ve Sosyal Medya aracılığıyla takip edilebilir.

Kampanya Künyesi:

 

Reklamveren                         : DYO

Reklamveren Temsilcisi     : Bülent Tomaç, Yasemin Gezginer, Tijen Doyuran

Kreatif Reklam Ajansı        : FCB ARTGROUP

Yaratıcı Ekip                         : Ali Doğanlı, Banu Anbarcı, Eren Ünal, Neslişah Cengeş

Müşteri İlişkileri                 : Neşe Sedetmen, Ayça Ezgeç

Strateji                                  : Erol Toksoy 

Prodüksiyon Şirketi                        : Contact Works

Yönetmen                              : Ezel Akay

Görüntü Yönetmeni             : Joachim Berc

Post-Prodüksiyon Şirketi    : 1000 Volt

Medya Planlama                   : Vizeum

Mecra                                     : TV, Outdoor, Dijital, Yazılı ve Görsel Basın ve Sosyal Medya

Orijinal Müzik:                   : Beste            :  Demir Demirkan  / Söz:  Nil Karaibrahimgil

Jingle Düzenleme                : Ömer Ahunbay


Serkap’ın yeni yönetim kurulu başkanı Hanifi Mutlu oldu

SERKAP’ın 2015-2017 dönemi Yönetim Kurulu’na, Yüksel Seramik markasını da bünyesinde barındıran Mutluhan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Mutlu başkanlık edecek.Serkap’ın yeni yönetim kurulu başkanı Hanifi Mutlu oldu

Merkezi İstanbul'da olan ve Türk seramik sektöründeki her türlü seramik kaplama malzemesi üreten kuruluşları aynı çatı altında toplama amacıyla 1996 yılında kurulan SERKAP, her iki yılda bir yaptığı Genel Kurul Toplantısı’nın sonuncusunu 3 Nisan 2015, Cuma günü gerçekleştirdi. 

SERKAP Genel Kurul Toplantısı’nda öncelikle 2015-2017 dönemi SERKAP Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi. Ardından Yönetim Kurulu’nda başkan seçimi için oylama yapıldı ve Mutluhan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Mutlu SERKAP’ın 2015-2017 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. 

Genel Kurul’da yapılan oylamada, Ece Ceylan Baba Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Ali Ercan Muhasip Üye, Ahmet T. Yamaner, Ferdi Erdoğan, Bülent Zıhnalı, İlter Yurtbay, Erol Hacıoğlu ise Yönetim Kurul Asil Üyesi olarak seçildi.

Hanifi Mutlu, 1978’de ortak olduğu, 2008’den itibaren Mutluhan Holding bünyesinde faaliyetini sürdüren Yüksel Seramik markasının her geçen yıl kapasitesini arttırarak üretimini 3.5 milyon m²’den 12,5 milyon m²’ye çıkaran ve yeni teknolojik yatırımları ile sektöre katkıda bulunmaya devam eden başarılı iş adamı olarak tanınıyor.

Hanifi Mutlu, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendiği SERKAP’ın, Türk seramik kaplama malzemeleri alt sektöründeki üretici kuruluşları bir araya getirmek, üreticiler ve çalışanlarına mesleki, sosyal ve ekonomik yönlerden rehberlik etmek, küresel rekabetin getirdiği koşullarda üyelerinin rekabetçi şekilde yapılanmalarına yönelik ortak işbirliği alanları yaratmak ve sinerjik sonuçlara yönelik ortak eylemler organize etmek gibi hedeflerine yönelik çalışmalara imza atacak ve SERKAP Yönetim Kurulu ile birlikte Türk seramik sektörünü daha iyi konuma getirmeye çalışacaktır.


Sinpaş GYO, “Turkish Airlines FootGolf Açılış Turnuvası”na Destek Verdi

Türkiye’de markalı konut projelerinin lideri Sinpaş GYO, dünya genelinde hızla yayılan ve Türkiye’de yeni trend olan “FootGolf”un bilinirliğine katkı sağlıyorSinpaş GYO, “Turkish Airlines FootGolf Açılış Turnuvası”na Destek Verdi

Sinpaş GYO, futbolun heyecanını golfün zarafet ve sosyal yönü ile harmanlayan “FootGolf”ü, Türk sporseverlerle buluşturdu.

Sinpaş GYO, Uluslararası FootGolf Federasyonu (FIFG)’na 22. üye olarak katılan Türkiye FootGolf Milli Takımı’nın 11 Nisan Cumartesi günü sahaya çıktığı “Turkish Airlines FootGolf Açılış Turnuvası”na destek verdi. Türk Havayolları, Sinpaş GYO ve Odebank’ın ana sponsorluğunu üstlendiği etkinlikte; Türkiye, İsviçre, İtalya ve İngiltere Milli Takımları sahaya çıktı. Gösteri maçının heyecanına ortak olan Sinpaş GYO, bir yıl süresince takımı destekleyecek.

2012’de Londra’da kurulan FootGolf sporunun çatı kuruluşu FIFG’e üye ülke olarak çalışmalara başlayan FootGolf Milli Takımı, Kemer Country Golf Club'da gerçekleştirilen özel açılış etkinliği maçında oynadı. FootGolf Milli Takımı’nın yıldız futbolcularının hünerlerini sergileyerek birbirleriyle yarıştığı “Turkish Airlines FootGolf Turnuvası”nda İtalya takımından Trentin Marco şampiyonluğunu ilan ederken, İsviçre takımından Julian Babel sıralamada ikinci yine İsviçre takımından Kevin Racine ise üçüncü oldu.

FIFG (Uluslararası FootGolf Federasyonu)’na bağlı 33 ülkenin büyükelçi ve konsolosları ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sn. Yıldırım Demirören’in katılımı ile gerçekleşen açılış etkinliği büyük bir coşku ve heyecana sahne oldu.

Uluslararası FootGolf Federasyonu (FIFG)’na 22. üye olarak katılan Türkiye, 28-29 Aralık 2015 tarihlerinde Avrupa Şampiyonası’nın final ayağına ev sahipliği yapacak.  


Sinpaş İnşaat Satış Şampiyonu Oldu. 2015-04-11

Sinpaş GYO en fazla ciroya ulaşan özel sektör şirketi olduSinpaş İnşaat Satış Şampiyonu Oldu. 2015-04-11

Sinpaş, 2015’in mart ayı itibarıyla gayrimenkul sektöründe, en fazla ciroya ulaşan özel sektör şirketi oldu. Sinpaş GYO ve Sinpaş Yapı’nın mart ayında gerçekleştirdiği satışlar, Sinpaş’ı sektörün zirvesine taşıdı. Sinpaş 2015’in ilk çeyreğinde de adet bazında da en fazla satışı yapan özel sektör firması oldu. Sinpaş GYO, Bomonti’de satışa sunacağı yeni projesinin adını da “Queen Bomonti” olarak duyurdu.

Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, şirketin 2015 projeleri hakkında bilgi verdi.

“Queen Bomonti” satışa çıkıyor

Sinpaş GYO’nun Bomonti’deki rezidans projesinin adını “Queen Bomonti” olarak belirlediklerini söyleyen Seba Gacemer, projenin ön satışlarına önümüzdeki günlerde başlayacaklarını duyurdu:

“Bomonti’deki uzun zamandır beklenen rezidans projemizi satışa sunuyoruz. ‘Mimari silueti ve estetiğiyle İstanbul’un simgelerinden biri olacağına inandığımız projemizin adını da Queen Bomonti olarak belirledik. Bu proje ile İstanbul’u taçlandıracağız. Queen Bomonti ile ilk defa rezidans konseptinde ailelerin hedeflendiği bir projeyi hayata geçirdik. Projemizin bütün detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız.

Geçen yılın en çok tercih edilen özel sektör gayrimenkul markası olarak, bu yıl da zirvedeki yerimizi koruyoruz. Geçtiğimiz mart ayında Sinpaş GYO ve Sinpaş Yapı toplam 415 konut satışıyla gayrimenkul sektöründe, en fazla satış adedine ulaşan özel sektör şirketi oldu. Bu büyük başarımızı, satışa sunacağımız yeni projelerle önümüzdeki aylarda da tekrarlamayı hedefliyoruz.”

Seba Gacemer, konut kredilerinde istikrarlı artışın devam etmekte olduğunu ifade ederek, bunun da konut talebindeki canlılığın sürmekte olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti. Gacemer, bankalardaki TL mevduatları toplamının döviz mevduatından daha yüksek olduğunu, bunun da ekonomiye güven açısından önemli bir veri olduğunu belirtti. Gacemer, “ne zaman konut almalıyım” sorusunun yanıtının “konuta erişilebildiği zaman” olması gerektiğini söyleyerek, konutun spekülatif bir ürün olmadığını, maliyetler nedeniyle fiyatların artma eğiliminin devam edeceğini belirtti. Seba Gacemer, “konut maliyetinin yüzde 50’sini oluşturan yapı maliyetlerinde döviz artışına bağlı olarak kalıcı artışlar olacaktır. Eylül dönemiyle birlikte yeni lanse edilecek projelerde döviz kurları o günkü değer seviyesinden alınacaktır” dedi.   

Aydos Country’de 1. etap satışları tamamlanmak üzere

Seba Gacemer, geçtiğimiz aylarda satışına başlanan Aydos Country projesinin de büyük ilgi görmeye devam ettiğini belirtti. Gacemer; “Aydos Country’de doğaseverler mesajımızı iyi aldı. Referans satışlarımız ve müşteri sinerjisi ile 1. etap satışları tamamlanmak üzere”, dedi. Seba Gacemer, Ataşehir 10 dakika, Aydos Ormanı’na da yürüyerek 1 dakika mesafede olan Aydos Country’nin şehir içerisinde, doğanın yanıbaşında yaşama fırsatı sunduğunu belirtti.

Seba Gacemer, Aydos Country ile ilgili şöyle dedi: “Nefes aldığımız havanın elektrik yükünün sağlığımız ve bedenimiz üzerinde doğrudan etkileri var. Araştırmalara göre insanların yeteri kadar temiz hava solumaları için her bir cm3 havada 1.500 negatif iyon bulunması gerekiyor. Orman havasında şehir merkezinden 150 kat daha fazla negatif iyon var. Aydos Country’de yaşamayı tercih edenler, bu negatif iyon zengini ortamda sağlıklı ve zinde yaşayacaklar.”

Ankara’ya yeni projeler geliyor

Gacemer, Sinpaş GYO’nun Ankara’daki İncek Dünyası projesinde geliştirilen 900 konuttan yüzde 90’ının satıldığını belirtti. Gacemer, “Satışları ve teslimi tamamlanan İncek Life etabını görenler zaten hiç tereddütsüz İncek Blue ve Green’den seçim yapıyor. İncek Life öyle başarılı oldu ki, İncek Dünyası’nın diğer bölümlerinde satışlarımızı bir hayli kolaylaştırdı.”

Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, İncek Dünyası’nın Ankara’da şehir hayatından stresinden bunalan ve huzurlu bir hayatın özlemini çekenlere dengeli yaşamın kapılarını açtığını belirterek; “çocukların özgürce oynayabileceği, anne babaların keyifle vakit geçirebileceği, kendine özgü mahalle yapısıyla, zengin spor ve sosyal alanlara sahip İncek Dünyası’yla Ankara’nın havasını değiştiriyoruz” dedi.

Seba Gacemer Sinpaş GYO’nun önümüzdeki dönem projeleriyle ilgili olarak da şunları söyledi: “3 yeni projemizin lansman hazırlıkları içindeyiz. Ankara’daki projelerimize olan yoğun talep, bizi başkentimizde yeni projeler geliştirmeye yöneltti. Çankaya Oran ve Gaziosmanpaşa’daki arazilerimizde yeni projelerimiz yükselmeye başlayacak. Çankaya Oran’daki konsept projemizle çok yakında Ankara’da yepyeni bir rüzgar estirmeye hazırlanıyoruz.”
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ