Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
banner

İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR
Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

1 Kasım Süreci Kentsel Dönüşümü Nasıl Etkiler
Mail At
Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

7 Haziran seçimlerinden sonra 13 yıllık hükümetin güç kaybetmesi ile birlikte, her sektörde olduğu gibi kentsel dönüşüm sektörü de yavaşlamaya gitti, bununla birlikte koalisyon çalışmalarının neticeye ulaşamaması ve terör saldırılarının artmasıyla kat maliklerin sürece bakışları bir nebze de olsa değişti ve beklemeye başladılar. Önümüzde ki 1 Kasım seçimlerinde de ne olacağını kestirmek bugünden oldukça zor. Asıl soru şu; bundan sonra kentsel dönüşümde durum ne olacak?

Seçim sonrasında görmüş olduğumuz tabloda kentsel dönüşüm sürecine dahil olmuş olan apartmanlar bu durumdan etkilenmedi ve süreç eskisi gibi devam ediyor, fakat bu sürece girmeyi planlayan apartmanlar haklı olarak temkinli davranıyor.  Akıllarında bin bir türlü soru işaretleri mevcut, acaba kentsel dönüşüm bitiyor mu, 1.20 emsal avantajı azalacak veya kaldırılacak mı?

Sektörde yoğun olarak konuşulan birçok değişikliğin olacağı konusu inandırıcı gelmiyor. Lakin bundan önceki süreçlerde de yapılması beklenen yönetmelik değişikliklerinin hiçbiri yapılmadı ya da yapılamadı diyelim. Görünen şudur ki, kentsel dönüşümde hali hazırda sürecin iyi bir şekilde ilerlemesi ve bu zaman kadar yaşanan sıkıntıların bir şekilde ortadan kaldırıldığı bir sistemi değiştirmek ya da kaldırmak çok da mümkün gözükmüyor.  

Durumu biraz daha netleştirebilmek adına Kentsel Platform olarak yapmış olduğumuz araştırılmalarda henüz bu konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlamış olduğu ya da planladığı bir değişiklik görünmüyor. Ama burası Türkiye. Her şeyin mümkün olabileceğini de unutmamak gerekir.

Tüm bunların cevabı aslında hükümetin kurulmasıyla birlikte aşılabilecek noktayken, 6306 sayılı kanun ve yönetmeliklerin bu dönemde sağlamış olduğu avantajları kullanmak gerekir. Bu belirsizlikler dönemini bekleyerek kentsel dönüşümün asıl amacı olan “can güvenliği” kısmını atlamamak ve bu konuda gereken özeni göstermek hepimizin görevi. Aksi halde yarın bunun için çok geç kalmış olabiliriz.

Kentsel Dönüşüm ve Bina Yenileme için Teklif Alınız

Özetle, bu dönemde yaşamış olduğumuz belirsizliğin, kentsel dönüşüm kapsamında ileride doğabilecek bir değişikliği öngörmüyoruz. Buna istinaden, sürece dahil olmuş yada olacak apartmanların kendilerini güvence altına almaları önem arz ediyor. Bunun için bölgesinde referans gösterebileceği güvenilir bir müteahhit firma ile çalışmaları ve alacakları tekliflerin, etüt projelerin, kat karşılığı sözleşmelerin profesyonel hizmet veren kentsel dönüşüm danışman firmaları ile kontrol altına almalarını öneririz.

 

Sevgi ve Saygılarımızla,

Fatih Karakaş

Kentsel Platform

Yönetim Kurulu Üyesi

Mail: fatih.karakas@kentselplatform.com

Tel: 0535 867 17 77

Greenist Konutlarında Fiyat Artışına Gitmedi

İstanbul Bahçelievler’de 174 dairelik konut projesi Greenist’le inşaat sektörüne giriş yapan Saray Grup, Greenist konutlarında fiyat artışına gitmedi, arsa fiyatına ev satmaya devam ediyor.Greenist Konutlarında Fiyat Artışına Gitmedi

İstanbul Bahçelievler’de 174 dairelik konut projesi Greenist’le inşaat sektörüne giriş yapan Saray Grup, Greenist konutlarında fiyat artışına gitmedi, arsa fiyatına ev satmaya devam ediyor.

Dövizde son zamanlarda yaşanan artışın gayrimenkul üzerindeki etkisini projeye yansıtmadıklarını belirten Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici “Gayrimenkul sektörünün canlı olması gereken bugünlerde yaşanan dalgalanmalar, kuşkusuz ekonomiyi de olumsuz yönde etkiledi. Lokomotif sektörlerin başında olan gayrimenkulün bu konjonktürden zararlı çıktığını söyleyebiliriz. Türkiye'nin en büyük havalimanı olan Atatürk Havalimanı ile E-5, TEM ve sahil yolunu birleştiren Basın Ekspres Yolu ve çevresi, birbiri ardına inşa edilen ofis, otel, alışveriş merkezi rezidans projeleri bölgedeki arsa fiyatlarını yüksek ölçüde artırdı. Aynı zamanda son günlerde dövizdeki ve buna bağlı olarak inşaat malzemelerindeki artış da fiyatları gözle görülür biçimde değiştirdi. Bölgede arsa satış fiyatları metrekare başına 7000 TL’ye yükseldi. Greenist olarak, yaşamın başladığı; açık/kapalı sosyal alanların yer aldığı butik projemize maliyetlerdeki bu artışları yansıtmadık ve arsa fiyatına ev satmaya devam ediyoruz. Fakat ekonomideki dalgalanmalar önümüzdeki dönemde de artarak devam edecektir. Konut sahibi olmak isteyenler için şu günler aslında bir fırsat dönemidir. Satışlarda bir hareketlenme olduğu an fiyatların da aynı kalmayacağını söyleyebiliriz. Bugün konut alanlar fiyatlar arttığında kurdaki artıştan da kar etmiş olacaklar” dedi.
“Bugünden yarını görüp konut sahibi olmak çok akıllıca”

Çok geçmeden kurdaki artışın üretim maliyetlerine yansıyacağından ve buna bağlı olarak da konut fiyatlarının gözle görülür oranda değişim göstereceğinden de bahseden Dikici “Bugünden yarın çok net görünüyor. Henüz ev sahibi olmamışlar ya da yatırım amaçlı ev almak isteyenler için bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini, konut sahibi olmak için çok doğru ve akıllıca bir dönem olduğunu düşünüyorum” dedi.


Dap Holding Yön. Kr. Bşk. Ziya Yılmaz : Ülkeye ve istikrara güveniyoruz

Emlak Konut GYO’nun Validebağ arsası ihalesini kazanan Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; “75 şirket, 45 konsorsiyumun katıldığı bu ihale Türkiye ekonomisine duyulan güvenin göstergesidir” dedi.Dap Holding Yön. Kr. Bşk. Ziya Yılmaz : Ülkeye ve istikrara güveniyoruz

İstanbul Üsküdar’da, Validebağ Korusu’nun karşısında yer alan 17 dönüm arsaya markalı konut liginin aktörleri yoğun ilgi gösterdi. 8 Eylül 18 Eylül’de yapılan oturumlara 80’nin üzerinde şirket katıldı. Çekişmeli geçen ihale sonunda kazanan ise Dap Holding şirketi Eltes İnşaat/ Eltes-İstlife İş Ortaklığı oldu. 

Şirket, söz konusu arsada yer alacak projenin satış toplam geliri olarak 810 milyon lira, Emlak Konut GYO payı olarak da yüzde 50.15’e denk gelen 406 milyon 215 bin lira teklif etti. 

Boğaziçi Köprüsü’ne çıkış yolu üzerindeki lokasyonuyla emsalsiz konuma sahip

Anadolu yakasının ikinci en büyük yeşil alanı olan Validebağ Korusu, Koşuyolu ile Üsküdar'ın Altunizade ve Barbaros mahallelerinin kesiştiği noktada yer alıyor. Koru’nun tam karşısında konumlanan arsadan Boğaziçi Köprüsü’ne direkt bağlanılıyor. Son yılların gözde iş ve yaşam bölgesi olarak nitelendirilen Altunizade, seçkin projelerle çevrelenmiş elit yaşamın adresi olarak gösteriliyor.

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, çeşitli ilçelerde hayata geçirdikleri projelerin ardından ilk defa yöneldiği Altunizade bölgesini ‘Anadolu Yakasının Nişantaşı’ şeklinde tanımlıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında pek çok ilçede çeşitli arsalar üzerinde çalıştıklarını belirten Yılmaz, proje geliştirirken en önemli kriterlerden birinin lokasyon olduğunun altını çiziyor.

Ormana komşu, oksijene dost
Validebağ arsası, adını aldığı Koru’nun tüm nimetlerinden faydalanıyor. Doğal SİT Alanı olarak ilan edilen Koru, doğal güzelliği ve ekosistem olma özelliği ile spor, yürüyüş ve gezinti amaçlı olarak yoğun bir şekilde kullanılıyor. İstanbul’da, şehrin gürültüsünden, kalabalığından ve kirli havasından kaçmak isteyenler için sığınak niteliği taşıyor.
Yaklaşık 200 yıl önce Bezmialem Valide Sultan’ın yurt içinden ve yurt dışından getirttiği ağaç ve bitki türleriyle adeta modern bir botanik bahçesine çevirdiği arazi, vefatından sonra, Altunizade ailesinin mülkiyetine geçiyor. Koru’da ayrıca Rıfat Ilgaz'ın önemli eseri Hababam Sınıfı’ndan uyarlanmış filmlere ev sahipliği yapan Adile Sultan Kasrı da yer alıyor.

“Validebağ ile ürettiğimiz değer farkını tescilledik”
Askeri alanın dönüştürülmesi ile oluşturulan arsanın üzerinde bulunan Hava Subayları Lojmanları yıkılarak yerine az katlı konutlar yapılacak. İhale bedelinin, az katlı bir projeye nasıl yansıyacağı konusunda hareketlenen kulisler, metrekare satış fiyatını 10 bin doların üzerine taşıyacağı noktasında birleşiyor.

Havası bile farklı
Görülen o ki; geçmişte sultanların yaşadığı bu ayrıcalıklı lokasyon, gelecekte de yine seçkin bir alıcı grubuna hitap edecek. A ve A+ müşteriye yönelik tasarlanması planlanan konutlarda lüksün tüm öğeleri cömertçe kullanılacak. Koru ve deniz manzaralı, asırlık ağaçlarla çevrili, ulaşımı kolay bir lokasyonda, keyifli bir hayatın şifrelerini sunan proje için geri sayım başladı. İstMarina ile 2014 yılının en çok satan projesi ünvanını elinde bulunduran ve En İyi Bina kategorisinde Dünya Ödülü kazanan Dap Yapı’nın, bu kez yatayda coşacağı yeni projesi merakla bekleniyor. 

DAP YAPI & İSTLIFE YAPI İŞ ORTAKLIĞI
Dap Yapı, Eltes İnşaat’ı Ağaoğlu’ndan bu yılın Nisan ayında satın almıştı. İnşaat sektöründe çeyrek asırdır faaliyet gösteren Eltes’in, toplu konutlar, ticaret ve iş merkezleri, tatil köyleri ve oteller yapımında uzman olup 500 bin m2 üzerinde inşaat alanı imal ettiği biliniyor.

Eltes İnşaat’ın gerçekleştirdiği projeler arasında, Ümraniye’de Eltes Güneşi ve Eltes Gold, Ataşehir’de 285 dönümlük arazi üzerinde yaklaşık 3 bin konut ve Ağaoğlu’nun Ümraniye’deki business oteli bulunuyor. 

Hak edişi fazla olduğu için ihalelere Eltes İnşaat olarak katılan Dap Yapı, Validebağ ihalesinde Naci Topçuoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu İstlife Yapı ile iş ortaklığı yaptı. 


Türk yapı sektörü 28.Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara’da buluşuyor!

Sektördeki en son yenilik ve teknolojilerin sergilendiği, bölgenin en büyük yapı fuarı olan Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, bu yıl 1 - 4 Ekim 2015 tarihleri arasında Congresium, ATO Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapı sektörü temsilcilerini başkentte bir araya getirecek. Türk yapı sektörü 28.Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara’da buluşuyor!

200’ü aşkın katılımcı firmanın ürün, hizmet ve teknolojisini yaklaşık 30 bin ziyaretçiyle buluşturan Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, özellikle kamu yatırımlarında yer alan karar vericilere sektörün dev markalarındaki gelişme ve yenilikleri görme imkânı da sağlayacak.

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen, Türk yapı sektörünün en köklü ve en görkemli organizasyonlarından Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, Ekim ayında 28. kez ziyaretçileri ile buluşacak. Yapı sektörüne sağladığı katkılar ve gördüğü büyük ilgiye paralel olarak giderek büyüyen Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, gerek katılımcılarına gerekse ziyaretçilerine önemli fırsatlar sunuyor.

ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, yılın ilk buluşması olan

38. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un ardından Ekim ayında düzenleyecekleri Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara’nın verimli bir ticari platform olarak, bölgenin inşaat yatırımlarına katkıda bulunacağını söyledi. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara’nın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan yapı sektörü oyuncularını profesyonel ve verimli bir ortamda bir araya getiren ve yılın en önemli üç buluşmasından biri olduğunu belirten Başer, şunları söyledi:

“38. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un ardından Ekim ayında Ankara’da düzenleyeceğimiz büyük buluşma sektör adına yine heyecan verici fırsatlara zemin yaratacak. Yapı Fuarı - Turkeybuild Ankara, YEM Fuarcılık’ın 38 yıllık uzmanlık ve tecrübesiyle her yıl yarattığı katma değeri artırarak beklentileri en iyi biçimde karşılıyor. Fuarımız, bu yıl da hem katılımcılar hem de ziyaretçiler için verimli iş ve işbirliklerinin yaratılacağı bir platform olacak. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara kapsamında yaratılacak yeni iş ve işbirliği olanaklarının öncelikle düzenlendiği bölgeye, sonrasında da ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam edeceğine inanıyoruz. Tüm sektör profesyonellerini bu önemli buluşmada yerlerini almaya ve sektörün heyecanına ortak olmaya davet ediyoruz.”

Başer: “Ankara bölgesi yapı sektörünün büyümesinde önemli rol oynuyor”

ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara’nın, Ankara ve içinde Konya, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Çorum, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu ve Karabük şehirlerinin de bulunduğu bölge için yapı sektöründeki en önemli ticari platform olduğunu belirtti. Başer, 105.1 milyar dolarlık milli gelir üreten ve toplam 10.55 milyonluk nüfusa sahip olan bu bölgenin, 2014 yılında, 171.375 adet konut ruhsatıyla Türkiye geneline göre %17’lik paya, konut dışı bina yatırımlarında ise 22.107 adet ruhsatla, Türkiye genelinde %18’lik paya sahip olduğunu kaydetti.

Bölgenin yapı sektörünün büyümesinde önemli rol oynadığına dikkat çeken Başer, Ankara ve bölgesinin 2014’te 10 milyar TL’lik kamu inşaat harcamasıyla Türkiye genelinden %16,5 pay aldığını, 162,3 milyar TL’lik toplam inşaat harcamalarıyla da %17,3 paya sahip olduğunu belirtti. Başer, yapı sektörünün önemli performans kriterlerinden biri olan konut satışlarında da Ankara ve bölgesinin 2014’te, 217.815 konut ile Türkiye genelinden %18,2 pay alırken, 2015’in ilk 7 ayında 136.197 konut satışıyla Türkiye’deki payını %18,6’ya çıkardığını aktardı. Başer, Ankara’nın aynı zamanda Türkiye’de en çok konut kredisi kullanan ikinci il olduğunu vurguladı.

İnşaat sektörünün son derece hareketli olduğu bölgede, 2014 yılında yapılan inşaat harcamalarına bağlı olarak Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara ile önemli bir destek verdikleri yapı malzemesi pazar büyüklüğünün 19.6 milyar TL’ye ulaştığına ve bölgenin Türkiye yapı malzemeleri pazarının %17’sini oluşturduğuna dikkat çekti.

Katılımcılara benzersiz iş fırsatları sunan Yapı Fuarları – Turkeybuild, ziyaretçiler için de farklı ürün, hizmet ve teknoloji seçeneklerini bir arada bulabilecekleri özel bir platform oluşturuyor. Sektördeki yatırımcılar ve karar verici profesyoneller, yapı dünyasındaki yenilik ve teknolojilerin, sektör kullanıcılarına sağladığı tüm imkânları sergileyen fuarı yakından takip ediyor.

Yapı Fuarları – Turkeybuild, ulusal veya global firmaların yanı sıra, mesleki platformları, STK’ları, resmi veya yerel yönetim temsilcilerini, akademisyenleri hatta öğrencileri bir araya getirerek, sektöre değer katanların yanında yerini alıyor.


28. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, Congresium, ATO Kongre ve Sergi Sarayı’nda

Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, geçtiğimiz yıllarda %20 oranında büyüyerek 12.000 m2’ye ulaşan, yeni ve modern bir altyapı ve şehir merkezine yakın bir bölgede yer alan yeni fuar alanıyla, katılımcı ve ziyaretçilerine daha verimli bir iş platformu sunuyor. 200’ü aşkın katılımcı firmanın ürün, hizmet ve teknolojilerini yaklaşık 30 bin ziyaretçiyle buluşturan fuar, özellikle kamu yatırımlarında yer alan karar vericilere sektörün dev markalarındaki gelişme ve yenilikleri görme imkânı da sağlayacak.

1988 yılından bu yana düzenlenen ve bölgenin en büyük ticaret platformlarından biri olan

Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, başkent başta olmak üzere, tüm bölgedeki firmaları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişime geçirerek, yeni iş ve yatırım olanakları yaratacak büyük fırsatlar sunuyor.

www.yapifuari.com.tr

YEM Fuarcılık A.Ş.

YAPI FUARLARI – TURKEYBUILD 38 yıldır Türk Yapı Sektörü ve Bölgenin En Büyük Buluşmaları

YEM Fuarcılık A.Ş.; ITE Turkey’i oluşturan şirketlerden biri olarak Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul,

Yapı Fuarı - Turkeybuild Ankara ve Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir’i düzenlemektedir. YEM Fuarcılık 38 yıllık tecrübesini, 17 ülkede 31 ofisle dünya çapında yılda 240 fuar ve konferans düzenleyen, küresel bir ağa sahip ITE Group PLC.’nin sağladığı güçlü küresel ağ ile birleştirerek, fuar katılımcılarına ve sektöre yeni iş fırsatları yaratılmasına katkıda bulunuyor. Yapı Fuarları - Turkeybuild, Türkiye ekonomisinin odağında yer alan üç büyük kent; İstanbul, Ankara ve İzmir’de, Türkiye’nin ve bölgelerinin lider fuarlarını oluşturuyor. Ulusal ve uluslararası alanda güvenilir bir marka olan fuarlar, her geçen yıl büyüyerek, sektöre sağlanan faydayı artırmayı başarıyor. Yapı Fuarları - Turkeybuild sektöre yeni ihracat kapıları açıyor, yeni işbirlikleri ve satınalmalar için fırsatlar yaratıyor. Türk yapı sektörünü uluslararası arenada da temsil eden Yapı Fuarları – Turkeybuild, yıl boyunca yerli yabancı ortalama 180.000 ziyaretçiyi buluşturuyor. Bu kapsamda ülkedeki en büyük yapı buluşması olan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı” olma özelliğini taşıyor. YEM Fuarcılık Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği – Türkiye İMSAD üyesidir.

Daha fazla bilgi için: www.yapifuari.com.tr

ITE Turkey Hakkında
ITE Turkey, uluslararası fuarcılık devi ITE Group’un Türkiye ofisidir. Türkiye’nin lider sektörlerinde lider fuar organizasyonları düzenleyen ITE Turkey, YEM Fuarcılık, EUF - E Uluslararası Fuar Tanıtım Hizmetleri, Ekin Fuar ve TF Fuarcılık şirketlerinden oluşmaktadır.

Yapı, turizm, kozmetik, gıda, moda, enerji, ambalaj, iş ve inşaat makineleri, raylı sistemler ve lojistik sektörlerinde Türkiye’nin lider fuarlarını düzenleyen ITE Turkey gücünü, Türkiye ve bölgedeki deneyiminin yanı sıra grup şirketleri arasında yer aldığı ITE Group’un küresel ağından alıyor. 17 ülkede, 31 ofisi, 1000’i aşkın deneyimli personeliyle dünya çapında yılda 240 fuar ve konferans düzenleyen ITE Group Plc.’nin Türkiye ofisi olan ITE Turkey, fuarcılık sektöründeki güçlü küresel ağını içinde yer aldığı her bir sektöre aktararak, düzenlediği fuarlarda yeni iş, işbirliği ve satınalma fırsatları yaratıyor, bu sektörlerin gelişmesine katkıda bulunuyor. www.ite-turkey.com


Sinpaş GYO’dan Miami ve Bahamalar’da tatil fırsatı

Gayrimenkul sektöründe 41. Yılını kutlayan Sinpaş GYO, yepyeni bir kampanya hazırladı. Sinpaş GYO’dan Miami ve Bahamalar’da tatil fırsatı

Sinpaş GYO’nun Aydos Country, EgeYakası, Bursa Modern ve İncek Life projelerinde ev sahibi olanlar; aile ve arkadaşlarını da ev sahibi yapmaları durumunda hem kendileri hem de ev sahibi yaptıkları kişi, çift kişilik Miami ve Bahamalar tatili kazanıyor.

Ev sahibi olmak isteyenleri hayallerdeki evlere kavuşturan Sinpaş GYO, bu kez rüya gibi bir tatil fırsatı sunuyor. Sinpaş GYO’nun Aydos Country, EgeYakası, Bursa Modern ve İncek Life projelerinde ev sahibi olanlara ve onların referansı ile yeni evlerine kavuşanlara Royal Caribbean International Cruise ile Maimi ve Bahamalar’da harika bir tatil hediye ediliyor.

Arkadaşını, komşusu yapan ev sahipleri Bahamalar’ı birlikte keşfedecek!

Sinpaş GYO’nun hayata geçirdiği Aydos Country, EgeYakası, Bursa Modern ve İncek Life projelerinde ev sahibi olanlar, arkadaşlarını, yakınlarını veya akrabalarını 30 Eylül 2015 tarihine kadar ev sahibi yapmaları durumunda hem kendileri hem de ev sahibi yaptıkları kişi, 2 kişilik Miami ve Bahamalar tatili kazanıyor.

Royal Caribbean International ve Sinpaş GYO işbirliği ile planlanan gezi kampanyası kapsamında; 30 Eylül’e kadar evini seçen herkes önümüzdeki bir yıl boyunca seçeceği zaman diliminde düzenlenen Miami ve Bahamalar gezisinden faydalanabilecek.

5 yıldızlı Majesty Of The Seas ile Miami ve Bahamalar

Tatil programı; THY’nin tarifeli İstanbul - Miami uçuşunun ardından 1 gece Miami konaklamalı 4 gece Bahamalar Cruise gezisi şekilde gerçekleşecek. 01 Kasım 2015 Pazar gününden itibaren her Pazar İstanbul hareketle gerçekleşecek turun rotası ise şöyle: Miami – Nassau - Cococay – Key West – Miami.


Leed Sertifikalı yapılar yatırımcıya daha çok kazandırıyor

Sürdürülebilir mimarlığın Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden biri olan Avcı Architects’in kurucusu Selçuk Avcı, tasarımlarında gerçekleştirdiği ekolojik uygulamalarla binalarda %50’ye varan oranlarda enerji tasarrufu sağlıyor.Leed Sertifikalı yapılar yatırımcıya daha çok kazandırıyor

Yeşil binaların firmaların toplam faaliyetleri içerisindeki payının 2009’da %13, 2012’de %28 olduğunu, 2015 yılında ise en az %60 seviyesine çıkmasının beklendiğini söyleyen Selçuk Avcı, Amerika’da LEED sertifikalı yapıların sertifika sahibi olmayan yapılara göre doluluk oranlarında %4 artış olduğu ve satış fiyatlarının metrekare başına $1700 daha fazla olduğunu ve Türkiye’nin de bu konuma çok yakında yaklaşmış olacağını belirtiyor.

Mimari tasarımlarını sürdürülebilirlik ilkelerini temel alarak geliştiren ve hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok ödüllü projeye imza atan Avcı Architects, tasarladığı yeşil binalarda iklimsel ve ekonomik verilere dair çözümler geliştirerek %50’ye yakın enerji tasarrufu sağlıyor. Avcı Architects kurucusu Mimar Selçuk Avcı’nın yeşil bina teknolojilerini bir adım öteye taşıyarak termal labirent sistemini Türkiye’de ilk kez kullandığı, 2014 Building Awards’da En İyi Uluslararası Yapı Ödülü’ne layık görülen ve LEED Platinum sertifikalı Türkiye Müteahhitler Birliği Merkez Binası, bünyesindeki çok çeşitli ekolojik uygulamalar sayesinde standart binalara oranla yüzde 50'ye yakın enerji tasarrufu sağlıyor ve bu nitelikleriyle de hala Türk inşaat sektörüne öncülük ediyor. Ayrıca son olarak, gayrimenkul sektöründe ve yatırım yönetiminde küresel ölçekte danışmanlık ve profesyonel destek hizmeti veren Amerika merkezli Jones Lang LaSalle (JLL) şirketinin, Dünya Yeşil Bina Konseyi (WGBC) ile birlikte geliştirdiği ‘’Ofislerde Sağlık, Refah ve Verimlilik’’ başlıklı araştırma kapsamında Türkiye’den yer alan tek yapı olan Türkiye Müteahhitler Birliği Merkez Binası, ofislerdeki havanın temizliği ve havalandırma konusunda dünya çapında örnek bina olarak gösteriliyor.

“LEED SERTİFİKALI YAPILARIN METREKARESİ $1700 DAHA FAZLA…”

Çalışmalarını Londra, İstanbul ve Ljubljana’daki stüdyolarında sürdüren, mimari ve iç mimari tasarımların yanında, sergileme ve sahne tasarımını da içeren geniş bir skalada projeler üreten Avcı Architects’in kurucusu ve ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) Yönetim Kurulu Eski Başkan Yardımcısı Mimar Selçuk Avcı, günümüzde sürdürülebilirliğin yalnızca ‘geri dönüşüm’ anlamında değil, alternatif malzemeler ve uygulama teknikleri, teknolojik gelişmeler, tasarım aşamalarında öngörülen enerji istatistikleri gibi özellikleriyle de ele alındığını dile getirerek, mimar ve işveren açısından önemli bir yere sahip olan tasarımın ekonomik boyutlarının da artık sürdürülebilirlik çerçevesi içerisinde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Geri dönüşüme olanak tanıyan yapı sistemlerinin ekonomik potansiyelinin, pazar payı içerisindeki oranının her geçen gün arttığını söyleyen Selçuk Avcı, İngiliz mühendislik ve müşavirlik şirketi McGraw-Hill Construction’ın 2013 tarihli World Green Building Trends raporuna vurgu yaparak, yeşil binaların firmaların toplam faaliyetleri içerisindeki payının 2009’da %13, 2012’de %28 olduğunu, 2015 yılında ise en az %60 seviyesine çıkmasının beklendiğini söylüyor ve sürdürülebilir yapıların ticari anlamda yatırımcıya da sağladığı kazanımları yapılan araştırmalar üzerinden şöyle örnekliyor:

“Amerika merkezli CoStar Group’un 2008’de ortaya koyduğu araştırma sonuçlarında, LEED sertifikalı yapıların sertifika sahibi olmayan yapılara göre doluluk oranlarında %4 artış olduğu ve satış fiyatlarının metrekare başına $1700 daha fazla olduğu belirtilmiş. Yine Amerika merkezli Northwest Multiple Listing Service’in yaptığı bir araştırmada ise, Seattle’daki çevre dostu evlerin diğer evlere oranla %24 daha hızlı satıldığı ve %5,9 daha fazla prim yaptığı gözlenmiş.”


“YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULLANIMI VE BİLİNÇLİ ENERJİ TÜKETİMİ YILDA 1,2 MİLYAR TL LİK TASARRUF GETİRİYOR......’’

Sürdürebilirliğin sadece yapı ölçeğinde değil, sürdürülebilir ekonomi açısından da irdelenmesi gerektiğinin altını çizen Selçuk Avcı, Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER)’in araştırmalarına dikkat çekerek, Türkiye’deki yapılarda merkezi ısıtma sistemini kullanan yaklaşık 2 milyon konutun yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ve bilinçli enerji tüketimi ile yılda 1,2 milyarlık TL tasarruf getirebileceğini belirtiyor. Selçuk Avcı, Türkiyenin enerji ithalatında tükettiği enerjinin dörtte üçüyle hala dışarıya bağımlı bir ülke olması ve bunun giderek artması dolayısıyla, yerli kaynak üretim ve tüketim politikalarında ciddi adımlar atılması gerektiğini vurguluyor. Bununla birlikte, enerji verimliliğinin sadece noktasal olarak tasarlanan yapılar üzerinden değil, “küresel ölçekte’’ de düşünülmesi gerektiğinin önemli olduğunu belirterek, Ocak 2015 Türkiye Enerji Raporu’ndaki verilere dikkat çekiyor:

“1990-2013 arası Türkiyede’ki genel enerji dengesine bakıldığında, 1990’dan 2013’e birincil enerji talebi %127,39 ithalat %211,62 artarken, yerli üretimdeki artış %24,78 ile sınırlı kalmıştır. 2014’teki enerji maddeleri ithalatı $54.785.000.000 iken, 2015-2017 dönemi için yıllık ortalama $59.874.000.000 ithalat bedeli öngörülmektedir.

Mimar Selçuk Avcı, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımız değerlendirildiğinde, aynı rapora göre elektrik üretimi amacıyla kullanılabilecek güneş enerjisinin henüz sadece binde biri-ikisi’in değerlendirildiğini, oysa Türkiye’nin güneşe dayalı yıllık 400 milyar kWh elektrik üretim kapasitesi, 2014’te tükettiğimiz elektriğin bir buçuk katından daha fazla olduğunu yineliyor. Ayrıca, bir konutun enerji faturasının %80’nini ısıtma ve soğutma enerjisinin oluşturduğunu ve bir alanı soğutmak için harcadığımız enerjinin ısıtmak için harcadığımız enerjiden 3 kat fazla olduğu göz önüne alındığında, her konuta düşen yıllık 500 TL’lik ek maaliyetin enerji verimliliği açısından oldukça önemli olduğuna işaret ediyor.

“DÜŞÜK ENERJİLİ VE SIFIR EMİSYONLU BİNALAR TASARLANMALI...”

Sürdürülebilir yapı tasarımının ‘yeşil bina’ trendinden ibaret olmadığını önemle vurgulayan Selçuk Avcı, tasarım süreçlerindeki verilerin tam anlamıyla gözden geçirilip tanımlanmasıyla ve yerel kaynakların kullanımıyla yapı uygulamalarının iyileştirilebileceğini dile getiriyor ve sürdürülebilirliğin etik, ekonomik ve ekolojik ana eksenlerinde ele alınması gerektiğini vurguluyor. Sürdürülebilirliğin, teknolojik gelişmelerle birlikte yapının hem üretim hem de kullanım süreçlerini daha verimli kıldığını söyleyen Selçuk Avcı, bu yüzden düşük enerjili ve sıfır emisyonlu binalar tasarlamanın artık kaçınılmaz bir konumda olması gerektiğini vurguluyor ve bunun olası ekonomik yansımalarını evrensel verilerle birlikte değerlendiriyor:

“Dünya Enerji Ajansı’nın verilerine göre, mevcut teknolojileri kullanarak tasarlanan yapı üretimlerinde 2030 yılına kadar karbon salınımlarının %33 oranında azaltılması gerekiyor. Bu verilerin ışığında 2050’de bu oranın %50-85 arasında olması bekleniyor. Eğer küresel ısınma riskleri göz önüne alınmazsa ve uygulanabilir ekonomik adımlar atılmazsa dünya GSHİY’sının (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) %5-20 arasında olması tahmin ediliyor. Yani binalardaki karbon salınımlarının istenilen düzeye indirilebilmesi için gereken yatırım miktarları dünya GSHİY’sının %1 seviyesinde olması öngörülüyor.”

Selçuk Avcı, Avrupa Birliği ülkelerindeki yapıların %95’inin “passive house’’ (pasif ev) yöntemleriyle tasarlanıp uygulandığını ve 2019 yılında AB ülkelerindeki tüm yapılarda bu uygulamanın zorunlu hale getirilmesinin öngörüldüğünü dile getiriyor ve bu durumun Türkiye’deki yapı üretimine göre 20 kat daha çok enerji üretimi ve sıfır emisyon salınımlı yapıları işaret ettiğini vurguluyor. Sürdürülebilir yapıların en önemli enerji kaynağı olan güneşten faydalanabilmek için solar panellerin kullanımının da arttırılması gerektiğini söyleyen Selçuk Avcı, enerji üretim-tüketim dengesinin sağlanmasının oldukça önemli olduğunun altını çiziyor ve ekliyor:

“Küresel ısınma raporlarında 20 sene içersinde ısınmadan dolayı kayıpların 1 trilyar dolara ulaşabileceğini ve bununla başa çıkmak için yaklaşık $200 milyar bir yatırımın gerektiğinden bahsediliyor. Bu yüzden global verileri dikkate almalıyız ve Türkiye’deki mevcut uygulamaları yeniden gözden geçirmeliyiz.”

SELÇUK AVCI KİMDİR?

1961 yılında doğan Selçuk Avcı, Avcı Architects kurucusu, Londra ve İstanbul’da yerleşik olan URBANISTA Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi’nin kurucu ortağı ve ÇEDBİK Yönetim Kurumu Eski Başkan Yardımcısı’dır. 1989 yılında kendisine ait ilk özel şirketi Londra’da Avcı Jurca Architects adı altında kurdu ve sonrasında Londra, İstanbul, Budapeşte ve Belgrad’da yerleşik olan multidisipliner bir tasarım öncüsü stüdyoya dönüştürdü. Konut sektörü, ticari sektör, ofisler, perakende, sanat, spor, hava alanı tasarımı, sağlık hizmetleri ve yüksek eğitim kurumları alanlarına yönelik çok çeşitli programların tasarım ve idaresinde birçok kişisel deneyime sahiptir.

Yürüttüğü uygulamalar uluslararası ve ulusal sayısız ödül kazanmış ve çalışmaları birçok dergide yayınlanmıştır. Bunlardan en dikkate değer olanı şirketi Avcı Architects’in “İngiltere’nin 50 En İyi Genç Şirketi Rehberi”nde yer almasıdır. Avcı’nın tasarım direktörü olarak 1989 yılında Avrupa Birliği Enerji Tasarruflu Mimari Yarışmasında ilk birincilik ödülünü kazanmış ve Londra’da Energy Conscious Design Architects tasarım direktörü iken yaptığı projeler ile 1998 yılında RIBA Bölgesel Ödülü’nü almıştır. AVCI tarafından projelendirilen Ankara’daki Türkiye Müteahhitler Birliği Binası Londra’da Building Magazine tarafından “En İyi Uluslararası Proje” seçilmiş ve sürdürülebilirlik nitelikleriyle LEED Platinum Sertifikası almaya hak kazanmıştır.
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ