GYODER Başkanı' ndan Kentsel Dönüşüm Hakkında Konuştu

“Kentsel dönüşüm sürecini fırsata çevirmeliyiz.”
GYODER Başkanı' ndan Kentsel Dönüşüm Hakkında Konuştu

İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor” dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başta olmak üzere, kamu yöneticileri, STK Başkanları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen ‘İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda, ‘deprem’, ‘tarihi ve gecekondulaşan merkezlerde kentsel dönüşüm süreci’ konuları tüm yönleriyle değerlendirildi.

 

Kurultayda ‘Deprem ve Kentsel Dönüşümde Doğru ve Yanlışlar’ başlıklı panelde konuşan GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, kentsel dönüşüm süreci ile ilgili son derece iyimser olduğunu belirtti. Dr. Feyzullah Yetgin, şöyle konuştu: “1950’li yıllardan itibaren kontrolsüz şehirleşmeyle bugünlere geldik. Ama son yıllarda, daha önceki süreçte yapılanların çok ötesinde, farklı bir icraat anlayışıyla yapılanlar ortada. Gecekondulaşma bitti. Bundan sonra ne yapmak lazım? Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor. Bir kere şehrimizi planlarken şehir plancılığını hep ihmal ediyoruz. Sonra da diyoruz ki, ‘Londra’nın parkları bahçeleri 1946 yılında planlanmış ve sağlıklı bir şekilde de korunarak geliştirilmiş.’ Sektörün çatı örgütü GYODER’in Başkanı olarak, kentsel dönüşüm konusunda son derece optimistim. Bugün hepimizin, STK’lar olarak da kamu yöneticileri olarak da, kentsel dönüşümün önemini kamuoyuna anlatmamız gerekiyor.”

 

“Ülkemiz yaşam standartlarını üst düzeye taşımak ana amacı ve deprem riski altında olduğumuz gerçeği de göz önüne alındığında, kentsel dönüşüm konusunda her kurumun, üzerine düşeni yapması şart” diyen Dr. Feyzullah Yetgin, şunları söyledi: Kentsel dönüşüm sürecine katkılarımızı hızlandırmak amacıyla GYODER olarak, ‘Kentsel Dönüşüm ve Şehir Planlama Komitesi’ kurduk. Bu süreçte herkes üzerine düşeni yapmalı. Çünkü ne kadar süratli dönüşüm yaparsak o kadar iyi sonuçlar alacağız. Dönüşüm yaparken adalar bazında işbirliği yapmak zorundayız. Kentsel dönüşümle ilgili dikkat çekmek istediğim bir diğer konu da, kontrol süreleri ile ilgili... Özellikle İstanbul, her adımda tarihi bir noktaya temas eden bir ilimiz. Muazzam bir açık hava müzesi. Anıtlar Kurulu’nun bu alanda kontrolü çok önemli. Ayrıca aldığı kararların süreleri bir o kadar önemli çünkü süreç çok fazla uzayabiliyor.”


Paylaş:

Kentsel Dönüşüm
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48