Akbank sendikasyon kredisini yüzde 100’ün üzerinde bir taleple yeniledi

Akbank, son dönemde global ekonomideki dalgalanmalara rağmen sendikasyon kredisini yüzde 100'ün üzerinde bir taleple yeniledi.
Akbank sendikasyon kredisini yüzde 100’ün üzerinde bir taleple yeniledi

Akbank, dünyanın önde gelen bankalarının katılımıyla yeni bir sendikasyon kredisi sağladı. Toplamda 817,7 milyon avro ve 221,8 milyon dolar tutarında, 1 yıl vadeli olarak yapılandırılan kredinin maliyeti, 1 yıl için EURIBOR + yüzde 0,90 ve LIBOR + yüzde 0,90 olarak gerçekleşti.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, konuya ilişkin yazılı açıklamasında Akbank'ın imza attığı bu sendikasyon kredisiyle, Mart 2013'de aldığı 1 yıl vadeli sendikasyon kredisini başarı ile yenileyerek uluslararası borçlanmadaki gücünü ve saygınlığını bir kez daha kanıtladığını belirtti.

Sendikasyon kredisindeki başarılarının bir anlamda Türkiye'nin ekonomisine, ülkenin geleceğine ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir yansıması olduğunu aktaran Binbaşgil, şöyle devam etti:

"Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) geçen yıl mayıs ayında varlık alım programında ölçülü şekilde azaltıma gideceğinin sinyallerini vermesi, ardından aralıkta azaltıma başlaması ve son dönemde büyüme beklentilerinin gelişmiş ülkeler lehine değişmesi gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışlarına yol açtı. Tüm bu faktörler, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarını olumsuz etkiledi. Ancak ekonomimiz eskisi gibi kırılgan değil. Borçluluk oranımız düşük, bütçe disiplini devam ediyor. Bankacılık sistemimiz sağlam ve likit. İyileştirilecek alanlarımız olan tasarrufların artırılması ve cari açığın düşürülmesi gibi konularda ülkemiz önemli aksiyonlar almakta.

Ancak yapısal olan bu konularda iyileşmelerin görülmesi doğal olarak zaman alacaktır. Güçlü bankacılık sektörü ve genç nüfusa sahip ülkemizin potansiyeli yüksek, geleceği açıktır. Akbank olarak yatırım yapmaya ve ülkemizin atılımları için gerekli olan finansal desteği en uygun şartlarda sağlamaya devam ediyoruz. Bugün imzaladığımız sendikasyon kredimizle de uluslararası piyasalardaki dalgalanmaların sendikasyon piyasasındaki maliyetlere yansımasını çok kısıtlı tutarak önemli bir başarıya imza attık."

- "Sağladığımız 24,5 milyar dolar tutarındaki krediyi dış ticaretin finansmanına kullandırdık"

Akbank'ın yüksek marka gücü, uluslararası muhabir ilişkileri ve başarılı performansı ile örnek bir sendikasyona daha imza attığını belirten Binbaşgil, "1993'den beri gerçekleştirdiğimiz 35 sendikasyon ile sağladığımız 24,5 milyar dolar tutarındaki krediyi dış ticaretin finansmanına kullandırdık. Yurt dışından aldığımız uygun maliyetli finanmans kaynağıyla ekonomimiz ve reel sektörümüzün büyümesine desteğimizi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Uluslararası Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise, "Her biri 1,5 milyar dolar civarında olmak üzere yılda iki jumbo sendikasyon kredisi alıyoruz. 15 ülkeden 34 muhabir bankamızın katıldığı mart kredimiz ile bu yılki sendikasyon dönemi için marşa bastık" bilgisini verdi. 

Kefeli, "1993 yılından bu yana 9 kat artan Türkiye dış ticaret hacmini, tutarı 30 kat artan sendikasyon kredilerimiz ile desteklemiş bulunuyoruz. Global ekonomik şartlar her ne olursa olsun, bizi 21 yıllık yolculuğumuzda sürekli destekleyerek ülkemize ve Akbank'a inanan, dünyanın önde gelen bankalarını yanımızda görmek bizi onurlandırıyor" değerlendirmesini yaptı.

- "Kredimizi 221,8 milyon dolar ve 817,7 milyon avro olarak sabitledik"

Akbank'ın mart sendikasyon kredisine gelen fazla talebe de değinen Kefeli, şunları aktardı:

"Kredimize yüzde 100'ün üzerinde talep geldi ancak biz fazla tutarı düşürerek kredimizi 221,8 milyon dolar ve 817,7 milyon avro olarak sabitledik. Bu likiditemizin açık bir göstergesidir.

Biz Türkiye'nin önde gelen dış ticaret finansmanı bankalarından biriyiz. Türk dış ticaretine olan desteğimiz, gerek yaptığımız uluslararası iş birliği anlaşmaları (Güney Kore, Japonya, Çin) gerekse 21 yıl önce 100 milyon dolar ile başlattığımız sendikasyon maratonumuz ile sağlayacağımız başarılı sendikasyon kredileri ile devam edecektir. Dış ticaret finansmanında 21 yıldır başarı ile sektöre öncülük etmekten gurur duyuyoruz."

 


Paylaş:

KONUT KREDİSİ