Aktif Bank'tan açıklama 18-03-2014

Çalık Grubu Aktif Bank 'tan Son gelişmelere istinaden açıklamalar
Aktif Bank'tan açıklama 18-03-2014

İSTANBUL (AA) - Aktif Bank, medyada yer alan bazı haberlere ilişkin, "Ülkemizin sayıca azınlıktaki yerli bankalarından biri olan ve çok başarılı faaliyet sonuçlarına imza atan bankamızın isminin, başarıları ile değil de tamamen asılsız ve haksız haberler ile gündeme gelmesinden kurum ve bu ülkenin yetiştirdiği, terini bu ülkede üretilen değerlerin yine bu ülkede kalmasının eylemini koyan çalışanları olarak üzüntü duyuyoruz" açıklamasını yaptı.

Aktif Bank'tan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde Çalık Grubu ve Aktif Bank ile ilgili olarak "mesnetsiz" iddiaların gündeme getirildiği ve bunun sistemli bir kamuoyu oluşturma çalışmasının parçası olduğu belirtilerek, "Dar bir çevreden seslendirilen 'haber değil yorum içerikli' çalışmalar ile kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır. Nitekim, bu yanlış bilgilendirmeler neticesinde TBMM’de bir soru önergesi verdiği kimi basın-yayın organlarına yansımıştır. Bu soru önergesi ile 'Ziraat Bankası’nın Çalık Holding'e ait Aktif Bank’ın tahvil ihraçlarında 2 milyar lirayı aşkın alımda bulunduğu ve sağlanan bu kaynakla, Çalık Grubu’nun Sabah-ATV alımı nedeniyle Vakıf Bank’a olan borçlarının bir kısmının kapatıldığı' iddia edilmektedir. Bu iddia,tümüyle ve her unsuru ile asılsızdır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bazı yayın organlarının Aktif Bank’ın Çalık Grubu şirketlerine verdiği kredileri işleyen ve Çalık Grubu’nun ve Aktif Bank’ın itibarını hedefleyen yayınlar yaptığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Diğer yerli basın organlarınca bu sistemli ve manipülatif çabanın farkedildiği ve prim verilmediği de görülmektedir. Aktif Bank ülkemizin özel sermayeli en büyük yatırım bankasıdır. Aktif Bank ülkemizin en karlı ilk 10 bankası arasında bulunmaktadır. Sorunlu kredileri sektör ortalamasından oldukça düşük ve aktif kalitesi buna bağlı olarak çok yüksektir. Aktif Bank yenilikleri ile anılan ve son 3 yılda Dünyanın En Yenilikçi Bankası ödülü de dahil olmak üzere 55 adet uluslararası ödülle ülkemize dünya arenasında en çok ödül kazandıran kurumların başında gelmektedir. Bu başarılı özellikleri ile yüksek derecede yatırım yapılabilir notuna sahiptir. 

Aktif Bank yılda yaklaşık 300 bin kredi kullandırmaktadır. Vermiş olduğu kredilerin fonlaması için de her banka gibi borçlanma enstrümanları ihraç etmektedir. Bu ihraçların yatırımcı profilinin azami ağırlığını ise özel sektör banka ve kurumları oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra nitelikli bireysel yatırımcılardan oluşan müşterilerimiz de belirli getiriler karşılığında borçlanma araçlarımıza yatırımda bulunmaktadır. Ülkemizin sayıca azınlıktaki yerli bankalarından biri olan ve çok başarılı faaliyet sonuçlarına imza atan bankamızın isminin, başarıları ile değil de tamamen asılsız ve haksız haberler ile gündeme gelmesinden kurum ve bu ülkenin yetiştirdiği, terini bu ülkede üretilen değerlerin yine bu ülkede kalmasının eylemini koyan çalışanları olarak üzüntü duyuyoruz."

Açıklamada, "Türkiye'deki seçim ortamı paralelinde bankanın hakim ortağının geçmişteki basın yatırımı sebebiyle siyasi konjonktürle ilişkilendirilip doğru olmayan bilgilerle bezenerek sunulan ve haberden ziyade yorum niteliği taşıyan bu tür maksatlı yayınları kınıyoruz" ifadelerine yer verilerek, "Yerli kurumlarımız yalnızca sermayedarlarının değil ödedikleri vergi, yarattıkları istihdam ve ekonomimize sağladıkları katkılar ile ülkemizin değerleridir. Bu vesile ile yerli kurumlarımızın itibarlarının korunmasının yalnızca bu kurumlarımızın değil hepimizin görevi olduğunu hatırlatırız" denildi. 


Paylaş:

KONUT KREDİSİ