Aralık Başında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Konut Kredisi Faiz Oranları
Aralık Başında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik yapmadığını duyurdu. Repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını alınan kararla sabit kaldı. Kurul, döviz kurununun hareketliliğine bağlı olarak enflasyonunu bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceğini ve buna bağlı olarak para piyasası faiz oranlarındaki değişkenliğin azaltılmasına karar verdi.

Merkez Bankası’nın açıkladığı Eylül 2013 verilerine göre bankacılık sektöründe 2012 yılında gözlemlenen hızlı büyüme eğilimi 2013 yılı ilk yarısında da devam etti. Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 2012 yılı sonuna göre yüzde 20,3 artarak 2013 yılı Eylül ayında 1.649 milyar TL’ye ulaştı.

Konut Piyasasında Hareketlilik

Ekim ayı ortası itibariyle bankaların faiz oranlarında indirime gitmesi ve Kasım ayında tüketicinin korunmasını düzenleyen tasarının TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle konut kredisi kullanarak yeni yılı yeni evle karşılamak isteyen tüketici, konut piyasını hareketlendirdi.

KrediPazari.com'un verdiği bilgilere göre son Kasım ayında 6 banka (Akbank, DD Mortgage, Türkiye Finans, Albaratürk, Kuveyttürk, İNG Bank ) konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Aralık ayında ise oranlarda önemli bir değişiklik olmadı.

60 Ay Vadede Faiz Oranı Ortalaması Yüzde 0.97

Bankaların yaptığı indirimle beraber 21 bankanın (Halkbank, DD Mortgage, Yapıkredi, Denizbank, TEB, Türkiye Finans, Albarakatürk, Anadolubank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti, Tekstilbank, HSBC, İşbankası, Abank, Vakıfbank, Kuveyttürk, Akbank, İngBank, Şekerbank, Fibabanka) 10 yıl (120 ay) vadede konut kredisi oranları ortalaması % 1, 5 yıl (60 ay) vadede ise oranı ise % 0.97 oldu.

100 Bin TL Kredinin Taksiti 1.373 TL

Aralık ayı ilk haftasında 10 yıl vadeli 100 bin TL konut kredisinin aylık taksiti  konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.435 TL, toplamda ödenecek faiz ise 72.165 TL oldu.


Paylaş:

KONUT KREDİSİ