Fico ve Kredi Kayıt Bürosu Türkiye ye Çözüm Sunuyor

Fico Ve Kredi Kayıt Bürosu(Kkb) Borç Yönetimini Geliştirmek İçin Tahsilat Skorlarını Türkiye’de Kullanıma Sunacak
Fico ve Kredi Kayıt Bürosu Türkiye ye Çözüm Sunuyor

Dünyanın önde gelen tahminsel analitik, karar yönetimi yazılımı ve danışmanlık şirketi FICO, tahsilat skorlarını Türkiye’de kredi veren kurumların kullanımına geniş bir yelpaze ile sunmak için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile ortaklığa başladıklarını duyurdu. Bu skorlar borç veren kurumlara tahsilat prosedürlerini geliştirmeleri için olanak sağlayarak Türkiye’deki güvenilir kredi büyümesini destekleyecektir.

Türkiye’de toplam kredi hacmi hızla büyümektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre hem tüketici kredileri hem de mortgage kredileri Mart 2013’ten Mart 2014’e kadar yüzde 22 oranında büyüdü. Bununla birlikte bu büyüme 2014’te yavaşladı ve kredi kartı alacaklarında yıllardır süren büyüme kısmen yeni bankacılık düzenlemeleri nedeniyle tek hanelere düştü. FICO, borç veren kurumlara, vadesinde ödeme yapmamış borçluları yönetmesine yardım etmek için, borcu ödenmemiş hesabın, temerrüde düşmenin bir safhasından sonrakine ilerleyişinin olasılığını tahmin edecek bir tahsilat skor paketi geliştiriyor. Borç veren kurumlar, bu skorları, borçlu müşteriler ile irtibata geçmek için önceliklendirmek ve borçlarının ödemesi gecikmiş ancak “kendisinin çözüm getirmesi” beklenen borçlularla irtibattan kaçınmak amacıyla kullanabilecekler. FICO tahsilat skorlarının adapte edildiği operasyonlar ile tahsilatlarda genellikle yüzde üç ile beş arası artış kaydedilir. FICO Türkiye tahsilat skorlarının, borç veren kurumların kullanımına, bu yılın sonunda sunulması beklenmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Strateji Başkan Yardımcısı Koray Kaya “Kredi büyümesi Türkiye’nin ekonomik genişlemesinin önemli bir parçasıdır ve gelişmiş risk yönetimi gerektirir” dedi ve sözlerine şöyle devam etti “Türkiye’de finansal sistem çok gelişmiştir ve bankalarımız dünyanın en iyi araçlarını kullanmak istemektedir. Kredi skorlama konusunda 50 yılı aşkın tecrübesiyle FICO; yalnızca KKB verisinden en fazla değeri nasıl elde edeceğini değil aynı zamanda tahsilat işlemlerinde skorları kullanarak müşterilerimize maksimum fayda sağlamanın nasıl garanti altına alınacağını da bilmektedir.”

FICO Türkiye Ülke Müdür Kerem Gül “Tahsilatları ve risk yönetimini geliştirebilen analitik çözümler için büyük bir talep olduğunu görüyoruz” dedi ve ekledi “FICO’nun tahsilat skorları, kredi geri ödemesinin en güvenilir tahminini yapmak amacıyla gelişmiş tahminsel modelleme kullanır. Kredi vermeyi daha etkili hale getirmek ve borç veren kurumlara vadesini geçirmiş borçlulardan daha fazla tahsilat yapmalarına yardımcı olmak için KKB ile ortaklık yapmaktayız.”


Paylaş:

KONUT KREDİSİ