Garanti Bankasından Van'a öğretmen lojmanı

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremin ardından Garanti Bankası'nın yapımını üstlendiği Garanti Erciş Öğretmen Lojmanı hizmete açıldı.
Garanti Bankasından Van'a öğretmen lojmanı

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremin ardından Garanti Bankası'nın yapımını üstlendiği Garanti Erciş Öğretmen Lojmanı hizmete açıldı.

Kentte meydana gelen depremde en fazla hasarın yaşandığı Erciş ilçesinde, öğretmenlerin barınma sorununu gidermek amacıyla çalışma başlatan Garanti Bankası, Milli Eğitim Bakanlığıyla imzalanan protokol kapsamında taahhhüt ettiği 20 lojmanı tamamladı. 

İlçede 4 bin 40 metrekarelik alan üzerine yapılan 20 lojman için anahtar teslim töreni düzenlendi. Van Valisi Aydın Nezih Doğan, törende yaptığı konuşmada, bölgede eğitim kalitesinin artırılması için öğretmenlere pozitif ayrımcılığın uygulanması gerektiğini söyledi.

Yaşanan afetlerin ardından bireyler arasında dayanışma duygularının geliştiğini, insanların birbirlerinin yardımına koştuğunu anımsatan Doğan, bu dayanışmanın her zaman olması gereken bir davnanış biçimi olduğunu ifade etti.

Doğan, Erciş'te yaşanan afetin ardından Garanti Bankası tarafından yaptırılan lojmanların tamamlanarak öğretmenlere teslim edildiğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Van'da görev yapan öğretmen sayımız 13 bin 800, öğretmenlere sağladığmız lojman sayısı da 2 bin 400 civarında. Bu rakam Türkiye ortalamasına göre iyi bir rakam ancak bölgede eğitim kalitesinin artırılması için öğretmenlerimize pozitif ayrımcılık uygulamalıyız. Öğretmenlerimizin bizimle omuz omuza ilerlemesi için sosyal yaşam alanlarını genişletmemiz gerekiyor. Yapılan yeni lojmanların öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum." 

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Karadere 

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere de öğretmenlerin kendileri için özel bir anlam taşıdığına değinerek, Türkiye'de eğitimin olumlu yönde gelişmesinde veya meslek seçimlerinde öğretmenlere büyük görev düştüğünü söyledi.

Öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sunmak amacıyla 2008 yılında Öğretmen Akademisi Vakfı'nı kurduklarını ve vakıf bünyesinde pek çok çalışma yaptıklarını anlatan Karadere, şunları kaydetti:

"Proje kapsamında bugüne kadar 81 ildeki 4 bin okulda eğitimler düzenlendi. Kişisel ve mesleki gelişime yönelik yüzyüze eğitimler aracılığıyla 88 bin öğretmenimize ulaşıldı. Her bir öğretmenin hikayesi bizleri onlara daha fazla hayran bıraktı. Van'da yaşanan depremin ardından bölgede görev yapan öğretmenlerimize karşı bir sorumluluğumuz olduğu inancıyla hemen kolları sıvadık. Milli Eğitim Bakanlığıyla imzaladığımız protokol çerçevesinde bakanlık tarafından tahsis edilen arazi üzerine öğretmenlerimiz için yeni lojman yapımı üstlendik ve bir yıl gibi kısa sürede tamamladık."

Öğretmenlere verdikleri sözü tutmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarına işaret eden Karadere, deprem bölgesi olan Türkiye'de, aynı acıların bir kez daha yaşanmamasını diledi. 

Konuşmaların ardından lojmanların anahtarını hak sahibi öğretmenlere teslim eden Vali Doğan ile Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Karadere, lojmanları gezerek incelemede bulundu.

 


Paylaş:

KONUT KREDİSİ