İş Bankası "Yeşil Bina" sertifikası alan ilk Türk bankası oldu

İş Bankası, İngiltere merkezli Bina Araştırma Kuruluşu (BRE) tarafından "Yeşil Bina" sertifikasına layık görüldü.
İş Bankası "Yeşil Bina" sertifikası alan ilk Türk bankası oldu

Türkiye İş Bankası açıklamasına göre, bankanın İstanbul Levent'te bulunan genel müdürlük binası, tüm dünyada çevre dostu binaları belgeleyen Çevresel Değerlendirme Metodu'nun (BREEAM), mevcut binalar için verilen "BREEAM In-Use" sertifikasını "Çok İyi" dereceyle almaya hak kazandı.

Sertifika sürecinde, "Bina" ve "Bina Yönetimi" olmak üzere iki ayrı başlık altında performans tespiti yapılıyor. Enerji, su, malzeme, atıklar, kirlilik, ulaşım, arazi kullanımı, bina yönetimi ve sağlık başlıklarında yapılan değerlendirmelerle verilen "BREEAM In-Use" sertifikası, yeşil bina ve çevre uyumu konusunda uluslararası bir standart kabul ediliyor.

İş Bankası "Yeşil Bina" sertifikası için çalışmalara 2013 yılında başladı. Binada mevcut durum incelenerek iyileştirilebilecek alanlar tespit edildi. Eğitim, uyarı etiketleri, atık takibi, konfor anketi gibi çalışmaların yanı sıra ekolojik rapor ve sel riski raporu hazırlandı. Süreç sonunda bir yıldan kısa bir sürede İş Bankası, hem "Bina" hem de "Bina Yönetimi" alanlarında "Çok İyi" derece ile sertifika aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Levent Korba, bu değerlendirme ile Banka'nın "Yeşil Bina" sertifikası alan ilk Türk bankası olduğunu dile getirdi.

Korba, "Yeşil Bina" tanımının, yapı sektöründe doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binaları tanımlamak için kullanıldığını kaydederek, "Türkiye'de bu sertifikayı alan ilk banka olmaktan büyük gurur duyuyoruz" ifadesini kullandı.

 


Paylaş:

KONUT KREDİSİ