İş Bankasından pamuk üreticisi ve tüccarlarına kredi

Türkiye İş Bankası, Ege Bölgesi'nde üretim yapan pamuk üreticilerine, Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) karşılığında kredi kullandırmaya başladı.
İş Bankasından pamuk üreticisi ve tüccarlarına kredi

Bankadan yapılan açıklamaya göre, pamuk üreticileri ve tüccarlar lisanslı depoya teslim ettiği ürünün karşılığı olarak lisanslı depodan aldıkları elektronik senet tutarının yüzde 70'ine kadar krediyi İş Bankasından alabiliyor.

Kredinin kullanılabilmesi için üretici veya tüccarlar tarafından toplanan pamuk, lisanslı depo olarak hizmet veren Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ'ye (ELİDAŞ) bırakılıyor. Yetkili laboratuvarlar kalitesine göre sınıflandırdıkları pamuğun ELÜS cinsinden değerinin belirlenmesini sağlıyor.

ELİDAŞ, depolanan ürünlerin mülkiyetini temsil eden ve üzerine rehin tesis edilebilen, aynı zamanda teminat olarak İş Bankasına verilebilen ELÜS üreterek, kayıt için Merkezi Kayıt Kuruluşuna (MKK) bildiriyor. Söz konusu elektronik ürün senetlerinin İzmir Ticaret Borsasında satışı da mümkün olabiliyor.

Her bir müşteri için yaratılan ELÜS'lerin karşılığında, müşterinin İş Bankası nezdindeki yatırım hesabına bloke konularak, senedin temsil ettiği miktara karşılık gelen tutarın azami yüzde 70'ine kadar kredi kullandırılabiliyor. İş Bankasının senet üzerindeki rehni kaldırmasının ardından üretici veya tüccar ürününü satarak kredinin geri ödemesini gerçekleştiriyor.


Paylaş:

KONUT KREDİSİ