İş Bankası’ndan yılın ilk yarısında 1 milyar 645 milyon TL net kâr

Yılın ilk altı ayında Türkiye İş Bankası’nın aktif toplamı yılsonuna göre %4,3 artarak 219,6 milyar TL seviyesine yükseldi
İş Bankası’ndan yılın ilk yarısında 1 milyar 645 milyon TL net kâr

Bankanın özkaynak büyüklüğü 25,9 milyar TL seviyesine ulaşırken, yılın ilk yarısındaki net dönem kârı 1 milyar 645 milyon TL oldu.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali yılın ilk yarısında alınan sonuçlara ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Yılın ikinci çeyreğinde de istikrarlı bir şekilde büyüyen İş Bankası, 219,6 milyar TL’ye yükselen aktif toplamı ve 25,9 milyar TL’ye ulaşan özkaynak büyüklüğü ile özel bankalar arasındaki liderliğini pekiştirmiştir. 2014 yılının ilk altı ayında %3,0 oranında büyüyen ve %72’sini ticari kredilerin oluşturduğu 139,3 milyar TL tutarındaki nakdi kredi portföyü ile 40,5 milyar TL tutarındaki gayri nakdi kredileri dikkate alındığında, toplam kredi hacmi 180 milyar TL’ye ulaşan İş Bankası, ülke ekonomisine en büyük kredi desteğini sağlayan banka konumundadır” dedi.

Kaynakların verimli ve doğru tahsisine azami önemi gösteren İş Bankası, sürdürülebilir ve sorunsuz büyüme politikasının olumlu sonuçlarını cari dönemde de almaya devam etti. Yılın ikinci çeyreğinde sorunlu kredi oluşumu azalan İş Bankası’nın takipteki krediler oranı %1,6 seviyesinde gerçekleşerek, önceki dönemlerde olduğu gibi sektör ortalamasının oldukça altında kaldı.

Özel bankalar arasında en geniş şube ağına sahip olan İş Bankası, 2014 yılının ikinci çeyreğinde 22 yeni şube açarak hizmet ağını genişletmeye devam etti. Diğer taraftan İş Bankası, şube dışı dağıtım kanalları alanında da yenilikçi uygulamalarını sürdürdü ve Bankamatik, internet şubesi, çağrı merkezi ve mobil bankacılık gibi alternatif dağıtım kanallarından gerçekleştirilen işlemlerin bankanın toplam işlem sayısına oranı %82 seviyesine ulaştı. Türkiye’nin en geniş ATM ağına sahip olan İş Bankası’nın Bankamatik sayısı yılın ilk yarısı itibarıyla, 5.909 adede ulaştı.  

İş Bankası’nın çok kanallı ve yaygın hizmet ağı ile desteklenen toplam mevduat hacmi, önceki yılsonuna göre %3,5 oranında artarak 125,3 milyar TL seviyesine ulaştı. İş Bankası,  cari dönemde de toplam mevduatın yanı sıra, Türk Lirası, yabancı para, tasarruf mevduatı ve vadesiz mevduat büyüklüğü bakımdan özel bankalar arasındaki liderliğini korudu.

Diğer taraftan İş Bankası yılın ilk yarısında gerek yurt içi, gerekse uluslararası piyasalarda toplam 8,3 milyar TL menkul kıymet ihracı gerçekleştirerek, kaynak yapısını çeşitlendirmeye ve uygun maliyetli fon sağlamaya devam etti. İş Bankası ayrıca, 2014’ün ikinci çeyreğinde, 15 ülkeden 41 finansal kuruluşun katılımıyla, iki farklı dilimde 1,3 milyar ABD Doları tutarında sendikasyon kredisi temin etti ve geçtiğimiz yıla göre yüzde 100’ün üzerinde bir yenilenme oranı sağlayarak uluslararası piyasalarda kendisine duyulan güveni tescilledi.

Elde ettiği sonuçlarla, mali bünyesini her geçen gün daha güçlü kılan İş Bankası, ikinci çeyrek sonu itibarıyla 25,9 milyar TL seviyesinde gerçekleşen özkaynak büyüklüğü ile de özel bankalar arasında sektör lideri oldu.

İş Bankası cari dönemde 1,6 milyar TL tutarında net kâr elde ederken,  sermaye yeterlilik oranı ise cari dönem sonu itibarıyla %15,8 seviyesinde oluştu.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, açıklamasının sonunda “Cumhuriyet’ten bir yıl sonra kurulmuş bir müessese olarak 90. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan İş Bankası, müşterilerinden, hissedarlarından ve çalışanlarından aldığı güçle, sektörüne öncülük etmeye ve ülkemize değer katmaya devam edecektir” dedi.

İş Bankası, The Banker dergisinin her yıl yayınladığı, ana sermaye büyüklüğüne göre oluşturulan “Dünyanın En Büyük 1000 Bankası” listesinde, en üst sırada yer alan Türk bankası olmayı sürdürerek bu yıl da 118. sırada yer almıştı.


Paylaş:

KONUT KREDİSİ