Kredi kartına taksit sınırlaması

Kredi kartına taksit sınırlaması

Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan, hazır giyim sektöründe, kredi kartında limitten çok taksit sayısının önemli olduğunu belirtti.

 Kredi kartlarına yönelik olası düzenlemenin kredi kartıyla satışların yoğun olduğu hazır giyim sektörüne etkisini değerlendir Özkan, Türkiye’deki perakende sektörünün bu kadar hızlı yükselişinin en önemli etkenlerinden birinin kredi kartları ve kredi kartlarının sunduğu taksit imkanı olduğunu belirtti.

Sınırlamaların alışverişi, sektörü ve kendilerini mutlaka etkileyeceğini dile getiren Özkan, şunları kaydetti:

"Elbette insanların bütçelerinin üzerinde harcama yapmaları onlar için doğru değil. Ancak, limitlerden ziyade taksit sayısı hazır giyim sektörü açısından çok daha önemli. Taksit sayısı hazır giyim sektöründe çok fazla, sınırlama olduğu zaman avantajlı birşeyi dezavantajlı birşeye dönüştürmüş olacağız. Bunu olmasını istemeyiz. Şirket olarak toplam satışlarımızın yüzde 78'ini kredi kartıyla yapıyoruz. 6 taksite kadar etkilenmeyiz, 6 taksit üzeri çok fazla müşterimiz yok. Normalde 3 taksit imkanı sunuyoruz, bankaların ilaveleriyle 6, 8 taksite kadar çıkabiliyor. Biz zaten müşterilerimize 3 taksit sunduğumuz için taksit sayısının düşürülmesi bizi çok fazla etkilemez ama sektör açısından önemli birşey.."

Son dönemde Türk tekstil sektörünün katma değerli ürün ihracatı ve marka yaratma performansına ilişkin de Özkan, devletin desteklediği Turkquality programı kapsamında yurtdışında kendine yer edinmeye çalışan ciddi Türk markalarının bulunduğunu söyledi. 

Yurtdışına açılmanın 2 yolu olduğunu anlatan Özkan, şöyle devam etti:

"Bir Türk markasını yurtdışına alıp götüreceksiniz. Orada ciddi reklam, pazarlama faaliyetlerinde bulunacaksınız ya da bizim tercihimiz olan uluslararası bir markayı bünyenize katıp bununla büyüyeceksiniz. Bu yöntemlerin ikisi de doğru olabilir. Önemli olan yaptığın işi doğru yapabilmek ve işin hakkını vermebilmek. Yurtdışına çıktığınızda doğru lokasyonda doğru metrekarede doğru mağazayı açabiliyorsanız ve o ülkenin  istediği ürünleri sunabiliyorsunuz herşey olabilir.

Başarılı olanlar var başarılı olacak olanlar var. Bu bir serüven, 'Bugün açıldım hemen başarılı olayım' yok. Bugün bir markanın başarılı olabilmesi için 40-50 yıldan bahsediyorlar. Pierre Cardin markası 70 yıllık bir marka... 10 yıl, 20 yıl önce doğan Türk markalarının da kendilerini Türkiye içinde ve dışında bir marka haline getirebilme şansı var."


Paylaş:

KONUT KREDİSİ