Kuveyt Türk yeni bir sendikasyon kredisine imza attı

Kuveyt Türk, 275 milyon dolar ve 83 milyon avro tutarında yeni bir sendikasyon kredisine imza attı.
Kuveyt Türk yeni bir sendikasyon kredisine imza attı

Kuveyt Türk açıklamasına göre banka, 1 yıl ve 2 yıl vadeli olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan 275 milyon dolar ve 83 milyon avro tutarında bir sendikasyon kredisi aldı. 1 yıl vade için Libor/Euribor + yüzde 0,90 ve 2 yıl vade için Libor/Euribor + yüzde 1,25 fiyatla temin edilen sendikasyon kredisine 9 ülkeden global ve bölgesel 12 bankanın katılımı sağlandı.

Sendikasyon kredisinde yetkilendirilmiş lider düzenleyiciler olarak, ABC Islamic Bank (E.C.), Abu Dhabi Commercial Bank PJSC,  Citibank N.A., Emirates NBD Capital Limited, HSBC Amanah Malaysia Berhad, Kuwait Finance House (Bahrain) B.S.C.(c) ve Standard Chartered Bank yer aldı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, sendikasyon işlemini başarıyla gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduklarını belirterek, "Bu işlem, Kuveyt Türk’ün güçlü konumunu veTürkiye’nin uluslararası alandaki itibarını teyit etmiştir" ifadesini kullandı.

Uyan, özellikle Avrupa’da finansal sorunların etkisini sürdürürken, Türkiye’nin cazibesinin artırmaya devam ettiğini ve Türkiye’ye duyulan ilginin sürdüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu gerçekleştirdiğimiz sendikasyonla Kuveyt Türk olarak, büyümesini devam ettiren Türkiye’nin ihtiyacı olan yurt dışı kaynak teminine katkı sağlayarak reel sektörümüzün hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Dış ticaretin finansmanı için kullanacağımız bu sendikasyon kredisini temin eden iş ortağımız bankalara teşekkür ediyorum." 

İşlemin başarısının, Kuveyt Türk’ün uluslararası muhabir ağının gücünün ve genişliğinin bir göstergesi olduğuna dikkati çeken Uyan, borçlanma maliyetlerinin yukarı yönlü hareket ettiği bir ekonomik ortamda oldukça başarılı bir şekilde fiyatlanan işleme, Asya, Avrupa ve Ortadoğu'dan 12 banka tarafından katılım sağlandığını bildirdi.

Kasım ayı içinde gerçekleştirilen Türk Lirası cinsinden kira sertifikası ihracına işaret eden Uyan,  364 gün vadeli ve 100 milyon lira tutarındaki kira sertifikası halka arzlarına 2 kattan fazla talep geldiğini, bunun Kuveyt Türk’ün yenilikçi ürünleriyle sektörün en hızlı büyüyen bankası olmasının göstergesi olduğunu ifade etti.

Gelecek yıl kuruluşlarının 25. yılını kutlayacaklarını belirten Uyan, bu süre zarfında elde ettikleri tecrübeyle yatırım bankacılığı alanında kurumsal firmaların ihtiyaçlarını kapsamlı bir şekilde karşılayacaklarını kaydetti.


Paylaş:

KONUT KREDİSİ